Kedilerde Saldırganlık: Sebepleri ve Çözüm Yolları

Kedilerde saldırganlık davranışlarının altında yatan pek çok sebep olabilmektedir. Bu sebeplerin ne olduğunu bilmek de aslında saldırganlığı çözüme

Kedilerde Saldırganlık Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde görülen saldırganlığın onlarca farklı sebebi olabilir. Bu durum genellikle çevresel faktörlere bağlı olsa da kedilerin içsel nedenlere dayalı olarak da saldırgan şekilde davranması mümkündür.

Kedi Hastalıkları

Kediler farklı hastalıklar sonucunda agresif bir tavra bürünebilir ve buna bağlı olarak da saldırgan davranışlar gösterebilirler. Örneğin kas ya da eklem ağrıları gibi farklı durumlarda kediler acı çektiği ya da ağrı hissettiği için saldırgan şekilde hareket edebilirler. Bunun yanı sıra mide rahatsızlıkları, ağız ve diş problemleri gibi durumlarda dahi kedilerin saldırgan şekilde hareket etmesi olasıdır.

Kedilerin Sahibini Kıskanması

Kediler sahiplerini kıskandıkları için saldırgan şekilde davranış sergileyebilirler. Bu kıskançlık kimi zaman sahibinin onunla yeteri kadar ilgilenmemesinden, kimi zaman başka hayvanlar ya da kişiler ile daha fazla ilgilenmesinden olabilir. Hatta sahibinin televizyon izleme, telefonla oynama gibi davranışlarından dolayı kedilerin bu cihazları dahi kıskanması mümkündür çünkü kediler sahiplerine karşı çok bağlı hayvanlardır.

Kedilerde Depresyon

Kediler de depresyona girebilir. Bu nedenle de depresyonun bir belirtisi olarak kedilerde saldırgan davranışlar da gösterebilirler. Kedilerin depresyonda olmasının pek çok nedeni olabileceği unutulmamalıdır ve kedinizin depresyonda olduğunu düşünüyorsanız bir süre hareketlerini izlemeniz gerekir. Sonrasında ise depresyon nedenini anlayabilirsiniz.

Kızgınlık Dönemi

Kediler kızgınlık döneminde normalde yapmadıkları farklı davranışları gerçekleştirebilirler. Bu dönemde kedilerin saldırgan şekilde hareket etmesi de mümkündür. Bu nedenle de kızgınlık dönemi belirtileri ile beraber saldırganlık da görüyorsanız bu davranışın normal olduğunu söylemek mümkündür.

Diğer Hayvanların Varlığı

Özellikle de kendi alanlarında başka hayvanların yer almasından hoşlanmayan kediler, evlerine gelen bir misafir hayvandan dolayı saldırgan davranışlar gösterebilirler. Bunları tanımadıkları için bir tehdit olarak algılayabilirler ya da yalnızca alanlarını korumak için de onlara saldırmaları mümkündür. Bu şekilde gösterilen saldırganlık hayvanların doğal olarak gösterdiği bir korunma güdüsüdür.

Kedilerin Tehdit Algılama ve Korunma İçgüdüsü

Kediler bazen evde bir ses duyduklarında, yabancı birini gördüklerinde, dışarı farklı hayvanlarla karşılaştıklarında ya da daha pek çok farklı durumda kendilerini korumak için saldırgan davranışlar gösterebilirler. Tehdit algılarlarsa ve eğer etraflarındaki tehditten zarar gelebileceğini düşünürlerse saldırgan hareketlerle hedeflerine karşılık vermeleri olasıdır.

Kedinize Zorlama ve Bağırma Gibi Olumsuz Davranışlarda Bulunmayın

Kediler özellikle de eğitimleri sırasında sahiplerine karşı çıkabilirler. Kedi sahiplerinin ise bu dönemde kedilerine bağırmaması ve onları herhangi bir şey için zorlamamaları gerekir. Kediler zamanla ödül maması ve benzeri pekiştireçler ile eğitim alabilmektedir ancak bunun bir anda gerçekleşmesini beklemek yanlıştır. Süreci hızlandırmaya çalışmak, kedinize baskı altında olduğunu düşündürecektir ve bu da saldırgan davranmalarına neden olacaktır.

Kedilerde Saldırganlığa Karşı Çözüm Yolları

Kedilerin saldırgan şekilde hareket etmesi pek çok durumda olasıdır ancak buna engel olmak da gereklidir çünkü kediler sürekli olarak saldırgan davrandıkları zaman bu rahatsız edici ve zarar verici bir hal alabilmektedir.

Kedinizin saldırgan davranışlarına engel olmak için bu davranışının yanlış olduğunu anlamasını sağlamak gerekir. Örneğin yanlış davranışlar sonrasında ona ödül maması vermek yanlış olacaktır. Oynaması ve enerjisini atması için ona farklı oyuncaklar almak ve sürekli olarak aktif olmasını sağlamak da ayrıca saldırganlığını köreltecektir. Bunun yanı sıra kedinizle birlikte vakit geçirmeniz, onun saldırgan davranışlarını köreltebilir. Saldırgan hareketlere tepki gösterileceği zaman canınız yanmış gibi ses çıkarmanız, onu görmezden gelmeniz ve bir süreliğine onunla ilgilenmemeniz, yanlış bir davranış yaptığını anlamasını sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap