Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırmaları Nasıl Engellenir?

Kediler neden ısırır? Kediler, farklı nedenlere bağlı olarak ısırabilir. Bu noktada kedinin genel tavrına, yaşına ve alışkanlıklarına bakmak gereklidir. Örneğin yavru kedilerde ısırma davranışı sıklıkla görülmektedir ve bu durum aslında oldukça normaldir. Kediler hangi yaşta olursa olsun ve neden ısırıyor olursa olsun ona karşı sert çıkmamak gerekir. Kediye karşı sert çıkıldığı zaman aslında zarar verici olmayan bir ısırma davranışının da saldırgan şekilde kendini göstermesi mümkündür. Peki, kediler neden ısırır? Kedilerin ısırmaları nasıl engellenir?

Kediler Neden Isırır?

Kedilerin ısırmasının farklı nedenleri olabilir. Örneğin yavru kediler tıpkı insanlarda olduğu gibi ilk 6 aylarında oral dönem nedeniyle sürekli olarak ısırma, yalama ve emme davranışı gösterebilirler. Yavru kedilerin gelişimi için önemli olan bu dönem, çevreyi ısırarak ya da yalayarak tanıdıkları dönemdir. Küçük bebeklerin oyuncaklarını ya da elinizi ağzına götürmesi gibi bu dönemi küçük bir bebeğin gelişimi dönemi olarak düşünmeniz mümkündür.

Bu dönemde kediler herhangi bir zarar verme amacına sahip olmadığı için sert ya da kaba şekilde ısırmayacaktır. Bu nedenle de aslında bu dönemde onlara tepki göstermemek gerekir ve oral dönem sırasında etrafa zarar vermemesi için de farklı yollara başvurulabilir.

Yetişkin kedilerin oyun sırasında bir oyun olarak elinizi ısırması mümkün olduğu gibi saldırmak amacı ile ısırmaları da mümkündür ancak yetişkin kediler eğer sahibini tanıyorsa saldırmak amacı ile ısırmaları çok nadir görülen bir durumdur. Sahibini genellikle oyun amacı ile ısıran yetişkin kedilerin canınızı fazla yakması mümkün değildir ancak yine de çok aşırı olmayacak şekilde elinizin acıdığını belli edecek bir ses çıkarmanız, kedinizin bunu anlamasını sağlayabilir.

Kedilerin Isırmaları Nasıl Engellenir?

Kedinizin sizi ısırmasını istemiyorsanız yavruluk döneminde ona ısırabileceği başka şeyler verebilirsiniz. Örneğin ısırması için çeşitli oyuncaklar vermeniz, yeni çıkan dişlerini kaşımasına yardımcı olacaktır ve ısırmak için kullanabileceği bir oyuncağı olacağı için yalnızca sizi değil evdeki diğer eşyaları da ısırmayı bırakacaktır. Buna alışması için kedi naneli bir oyuncak vermek ve sonrasında da kedi naneli oyuncağı ısırdığı için onu ödüllendirmek işe yarayacaktır.

Kediniz oyun amacı ile ısırıyorsa bu durumda kedinize canınızın acıdığını belli etmeniz gerekir. Bunu bir ses çıkararak yapmanız mümkündür. Onu kovalamayın, ona vurmayın ya da bağırmayın. Bunların onun daha saldırgan hale gelmesini ve tehlike altında hissetmesine neden olur. Bu nedenle de daha çok ısırma isteği ile dolabilir.

Kediniz sizi ısırdığı zaman sebebi ne olursa olsun ona bağırmak ya da onu cezalandırmak yerine ona olan ilginizi anında kesin. Kediniz kendisinin ilgisiz bırakıldığını görünce yanlış bir hareket yaptığını anlayacaktır. Ondan uzaklaşın ve o yokmuş gibi davranın. Bu sayede yanlış bir davranış sonucu ilgisiz kaldığını anlayabilir ve aynı davranışı tekrarlaması ihtimali düşecektir.

Eğer saldırgan huylu bir kediniz varsa, her gün onu yorana kadar oyun oynamasını sağlamak da saldırgan davranışları için enerjisini tüketmeye yardımcı olacaktır. Onu topla, iple ya da farklı enerji harcayacak oyuncaklarla oynatmak kedinizin saldırmak için pek halinin kalmamasını sağlar. Bu sayede gün boyu oyundan yorulmuş kediniz sakin şekilde köşesine çekilip uyumak isteyecektir.

Eğer kediniz oyun oynarken bir oyun olarak ısırma davranışı gösteriyorsa elinizle oynamasına izin vermeyin. Farklı oyuncaklar ile oynamasını sağlayın ve elinizi ona yaklaştırmayın. Bunun yanı sıra kedinize kedi nanesi içeren bir oyuncak vererek de ısırma davranışını yalnızca onunla pekiştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kediniz farklı alanları ısırmaktansa oyuncağını ısıracaktır ve sizi ya da evdeki farklı eşyaları ısırmayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap