Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar, Bıyıkları Kesilir mi?

Kedilerin bıyıkları genellikle onları sevimli yapan, görünüşlerine adeta ayrı bir hava katan parçalarıdır. Ancak tek işlevinin kedilerin sevimli görünmesini sağlamak olduğunu söylemek doğru olmaz. Kedilerin bıyıkları aslında onların dünyayı anlamalarını ve kavramlarını sağlayan yol göstericilerdir. Bu yol göstericiler de sinirler sayesinde kedilerin etraflarını tanımalarını ve algılamalarını sağlar. Bıyıkların dışında kaşlar ve yanaklarındaki tüyler de bu işlevi görebilir. Bu alanlarda sinirler yoğun şekilde bulunduğu için kedinizin kaşlarıyla, bıyıklarıyla ve yanaklarındaki tüylerle kavraması mümkündür. Peki, kedilerin bıyıkları ne işe yarar?

Kedilerde Bıyıklar Ne İşe Yarar?

Kedilerin bıyıkları, onların algılayıcı reseptörleridir. Kediler bıyıkları sayesinde etraftaki nesneleri, kişileri, hareket eden canlıları algılayabilir. Bu da aslında onların etrafı tanımaları ve algılamaları için oldukça önemlidir. Kedilerin bıyıkları özellikle de nesneleri algılamalarında ve kavramalarında rol alır ancak bunun yanı sıra duygularına göre de bıyıklarının konumu değişiklik gösterebilmektedir.

Kediler İçin Bıyıklar Yol Göstericidir

Kedilerin bıyıkları bir yol gösterici olarak kullanırlar. Yol gösterici olan bıyıkları sayesinde görme problemi olan ve gözleri görmeyen kedilerin dahi etraftaki nesneleri algılamaları mümkündür. Kediler bıyıkları sayesinde etraflarındaki nesnelere çarpmadan yürüyebilir, hareket eden nesneleri algılayarak onlardan uzaklaşabilirler. Bu açıdan bakıldığı zaman bıyıkların kediler için bir yol gösterici olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Kediler ayrıca bıyıkları sayesinde etraflarındaki nesneleri algılayacağı için bir alana girip giremeyeceklerini, dar yollardan geçip geçemeyeceklerini de anlayabilirler. Bunun gibi farklı işlevleri ile bıyıkların kedilerin hareket etmesinde ve ayrıca nesneleri algılamasında işe yarar nitelikte olduğunu söylemek mümkündür.

Bıyıklar ayrıca etraftaki nesnelerin kavranmasını sağladığı için kedilerde mevcut görme problemi olsa dahi nesneleri algılamalarını sağlar ve yataklarını, tuvaletlerini ya da koltuğu bulmalarını sağlayabilir. Bu algılayıcı reseptörler, kedilerin evin içinde yardıma ihtiyaç duymadan yollarını ve gitmek istedikleri yeri bulmalarını sağlarken tehlike yaşamalarını da önler.

Kedilerin son derece karanlık ortamlarda dahi bıyıklarını kullanarak avlarını bulmaları ya da yollarına devam etmeleri ve hiçbir yere çarpmadan yürümeleri mümkündür. Bu nedenle de aslında doğada yaşayan ve avlanan kediler için bıyıklarının hayati öneme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Herhangi bir tehdidin algılanmasını, hareket eden avcıyı tespit etmelerini ya da avlarını takip etmelerini sağlayan bıyıkları doğadaki kedilerin önemli yardımcılarıdır.

Kedi Bıyıkları Duyguların Göstergesidir

Kediler beden dili ya da hareketleri ile de duygularını gösterebilirler. Bunun yanı sıra duygularını bıyıkları ile de göstermeleri mümkündür. Kediler kendini rahat hissettikleri zaman bıyıkları düz bir konuma gelebilir. Bunun yanı sıra şaşırdıklarında ya da beklenmedik bir durumla karşılaştıklarında, tehlike algıladıklarında ya da odaklandıklarında da bıyıklarını öne doğru tutmaları mümkündür. Üzgün ya da endişeli kedilerin bıyıklarının geriye doğru açı yaptığını görmek de mümkündür.

Kedilerin Bıyıklarını Kesmek

Kedilerin bıyıklarının kesilmesi gerekli değildir ve kesilmemesi gerekir. Kedilerin bıyıkları sanıldığının aksine dengeyi sağlamaz ancak çevreyi algılamayı sağlar. Kedilerin bıyığı kesildiği zaman da aslında algılama uzuvlarının eksildiğini düşünebilirsiniz. Bu nedenle de bıyığı kesilen kedilerin çevreyi iyi şekilde algılayamamaları mümkündür. Kedilerin bıyıkları kesilirse etraflarını iyi şekilde algılayamayabilirler.

Kediler canlı ve cansız varlıkların konumu, hareketlerini ve yerini bıyıkları sayesinde algılayabildikleri için özellikle de görme engeli olan kedilerin bıyıklarına zarar gelmesi, çevreyi algılamalarında problemlerin meydana gelmesini sağlar. Bu sebeple de özellikle de görme problemi olan kedilerin bıyıklarını kesmek çok yanlış bir davranış olacaktır ve kedinizin algılama durumuna zararı olacağı kendini koruması ya da tehlikeleri algılaması da zor hale gelecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap