Kedi Kokusu Nasıl Giderilir? Kedi Kokusuna Öneriler

Kedi kokusu, kedinizi çok seviyorsunuz ancak evdeki kedi kokusundan rahatsız mı oluyorsunuz? Hem kedinizin rahatını bozmayacak hem de evdeki kedi kokusunu giderecek evden kedi kokusunu giderecek altın tavsiyeler ile yaşam ortamlarınızı daha yaşanılası hale getirebilirsiniz!

Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?

Kediler her ne kadar kendi temizliklerini yapan hayvanlar olsalar da kendilerine has bir kokuları vardır. Özellikle kum kabı ve evde sürekli takıldıkları mobilyalarda koku bırakabilirler. Pek çok kişi kedi kokusundan rahatsız olmasa da siz rahatsız oluyorsanız şimdi sizinle kokuyu çıkarmanızı sağlayacak 8 öneri paylaşacağız.

Kedinizin Tüylerinin Bakımını İhmal Etmeyin

Kedilerin bakımındaki en önemli faktör şüphesiz doğru ve ideal bir tüy bakımıdır. Bu nedenle kedinizin tüylerini haftada 3-4 kere tarayıp fırçalamanız çok önemlidir. Yine bu sıklık uzun tüylü kedilerde artış gösterebilir. Tüyleri fırçalamanız kedinizin derisinin nefes almasını sağlayarak kedi kokusunu çıkarmak konusunda size yardımcı olacaktır.

Kedilerin Ağız Kokusunu Gidermek

Eğer kedinizin ağzı çok kötü kokuyorsa bu onun ağız ve diş bakımı konusunda sorunlar yaşayacağının işareti olabilir. Bunun için kedinizin düzenli olarak diş bakımını yaptığınızdan emin olun. Bunun için kedilere özel olarak üretilen diş fırçalarından yararlanabilirsiniz.

Kötü Kokulu Kum Kaplarına Çözüm

Evdeki kötü kokunun sebebi kedinizin kum kabıysa bu durumda bu kokuyu gidermek için kum kabını günlük olarak temizlemeye özen gösterin. Aynı zamanda kötü kokuyu hapseden moleküllere sahip olan kedi kumları tercih edin. Her hafta ya da birkaç haftada bir de kum kabını yıkayarak dezenfekte haline getirin.

Kum Kabı Dışına Yapılan İdrar Kokusunu Çıkarın

Kızgınlık döneminde ya da kum kapları çok pis olduklarında kediler evin içerisine de tuvaletlerini yapabilirler. Bunun önüne geçmek için tuvalet yapılan yeri hemen sirke ile temizleyin ve kum kabını temizleyin. Tuvalet yapılan alanı çamaşır suyu ile yıkamayın bu koku kedileri cezbedip tekrar aynı yere tuvaletlerini yapmalarına neden olabilir. Bu nedenle daha doğal ve kedi dostu bir ürün olan sirkeyi kullanarak kedi idrar kokusu çıkarmak daha iyi bir seçim olacaktır.

Ev Temizliğinizi Düzenli Yapın

Evinizdeki kedi kokusundan rahatsızsanız bu durumda sürekli olarak ev temizliği yapmanız çok önemlidir. Böylelikle dökülen tüyleri ve deri partiküllerini toplayabilir ve evinizde kedi kokusu oluşmamasını sağlayabilirsiniz.

Doğru Beslenme Alışkanlıkları Oluşturun

Kedilerin evde ağır bir koku bırakmasının sebebi yanlış mama kullanmaları olabilmektedir. Kaliteli, yağ oranı ideal ve dengeli mamalar tercih ederek kötü kedi kokusu durumunun önüne geçin.  

Dış Parazit Sorunu Olup Olmadığını Öğrenin

Kedi kokusu sorunu kedinizin dış parazitlerinde de kaynaklanabilir. Genel olarak kediler belirli aralıklarla iç ve dış parazit aşıları ile parazitlere karşı korunurlar. Ancak aşı yaptırmadıysanız ya da aşı süresini geçirdiyseniz bu durumda kötü kokunun kaynağı kedinizin dış parazit sorunu yaşaması olabilir. Bu durumda kedinizin kumu, derisi ve tüylerini kontrol edin ve mümkünse veterinere danışın. Eğer parazit sorunu varsa damlalar, ilaç ve aşı ile kedinizin parazit sorununu çözebilir ve sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizin Eşyalarını Periyodik Olarak Yıkayın

Eğer kedinizin eşyaları kokuyorsa bu durumda eşyaları ara ara yıkamanız kötü koku oluşmasının önüne geçecektir. Eşyaları yıkarken yine çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasal ürünler yerine daha doğal su, sirke, kokusuz deterjan gibi ürünleri tercih edin. Aksi takdirde kedinizin sağlığı zarar görebilir.

Tüm bu hususlara dikkat ettiğiniz halde çıkmayan kedi kokusu söz konusuysa ve kediniz çok kötü kokuyorsa bu durumda kedinizin bir rahatsızlığı olması ihtimaline karşı bir veterinere danışmanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap