Kedilerde Kepek Sorunu Nasıl Giderilir?

Kedilerde kepek sorunu, sıklıkla rastlanılan ve genel anlamda pek ciddi olmayan bir cilt sorunudur. Ancak bu sorun ilerlediği zaman kedilerin ciltlerinde ciddi kurulukların ve döküntülerin görülmesi mümkündür. Bu nedenle de aslında kedilerde görülen cilt problemlerinden biri olan kepek problemine yönelik olarak tedavi sağlanması gerekir. Tedavi için beslenme programlarında değişiklikler yapabilirsiniz. Kullanılan temizleme ürünleri değiştirilebilir ve kedinizin bakımı için farklı yollar deneyebilirsiniz. Peki, kedilerde kepek sorunu nasıl gider? Kepeğin giderilmesi için ne yapılması gerekir?

Kedilerde Kepek Sorununun Tedavi Yolları

Kedinizde görülen kepek problemi farklı alternatifleri deneyerek giderilmesi söz konusudur. Öncelikli olarak veterinere danışarak farklı noktalarda destek alın. Genellikle beslenme düzenlerinde ya da bakım ürünlerinde değişiklik yapılması kedilerdeki kepek probleminin giderilmesinde önemlidir.

Kedilerde görülen kepek problemi bazı durumlarda saçkıran veya enfeksiyonlara bağlı olma ihtimali vardır. Ayrıca kedilerin ciltlerinde kullanılan ürünler de kepeğe neden olabilmektedir. Kedinizin ciltlerinde meydana gelen kuruluk sebebiyle oluşabilen kepek problemi, döküntüler ile birlikte görünür. Bu döküntüler özellikle de kış aylarında meydana gelebilen bir durumdur.

Kedilerin sürekli olarak yıkanması da ayrıca kepek problemine neden olur. Sürekli olarak yıkanan kedilerin ciltleri sıklıkla kuruluk gösterir. Kedilerde kullanılan ürünler kepek problemini gidermek için olsa da sık yıkanan kedilerin ciltleri kurumaya devam eder. Bu nedenle de kedinizi önerilen sıklıkta yıkamanız ve kedinizin cildine ya da tüy yapısına uygu ürünleri tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Kedinizin Yediği Besinlere Dikkat Edin

Kedinizin tükettiği besinlere dikkat etmeniz, sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmesini sağlamanız aslında cilt problemlerinin meydana gelmesini önlemek için de etkilidir. Kedilerde kepek gibi farklı cilt problemleri meydana geldiğinde beslenme düzenini ve beslenme içeriğini değiştirmeniz de fayda edecektir.

Kedinizin tükettiği besinlerin tüy sağlığını destekleyecek içeriklere sahip olması önemlidir. Bu nedenle de aslında protein, yağ, karbonhidrat içeriklerinin dengeli olması gerekir. Yağ asitlerinin ve taurinin miktarı da mamaların besleyici de dengeleyici olmasında büyük öneme sahiptir. Tüketilen mamaların içeriğinde minerallerin ve vitaminlerin yüksek oranda yer alıdır. Kedinizin tüylerinin sağlıklı ve güçlü görünmesine katkı sağlar.

Kepeklenme durumunda kullanılabilecek özel mamalar ve yiyecekler bulunur. Ayrıca çeşitli uçucu yağlar da kedilerde görülen kepek probleminin önlenmesinde harici şekilde uygulanabilen etkili tedavilerdendir. Tüylerin sağlığı ve cilt problemlerinin önlenmesi için farklı mamalar mevcuttur. Mamalar kedilerin cilt problemlerinin yatıştırılmasında önemli rol oynar. Meydana gelebilecek farklı cilt ve tüy problemlerinin önlenmesinde etkili olur.

Düzenli ve dengeli şekilde besin tüketiminin sağlamanız, kedinizde meydana gelebilecek olan pek çok sorunun önlenmeye etkili olmanızı sağlar. Kedinizde meydana gelebilecek farklı cilt problemlerinin önüne geçmek için tüylerinin sağlığını destekleyecek içeriklere sahip özel mamaları tercih etmenizi öneririz.

Kedi Bakım Ürünlerinin Değiştirilmesi

Kedinizin temizliği ve bakımı sırasında kullandığınız çeşitli ürünlerin de kedinizin cildini kurutması mümkündür. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de cilt yağlılığı ve kuruluğu görülebilmektedir. Buna uygun temizlik ve bakım ürünlerini tercih etmeniz ise kedinizin kepek ve benzeri cilt problemleri yaşaması olasılığını en aza indirecektir.

Kedinizde kepeklenme gördüğünüz zaman kediler için özel olarak üretilen kepek şampuanlarını deneyebilirsiniz. Bu sayede kedinizin kuruyan cildinin daha da kurumasını önlerseniz ve kuru derisini nemlendirmeniz mümkündür.

Kedinizin bakımı ve temizliği sırasında kedilerde kullanıma uygun ürünleri tercih etmeniz gerekir. Kedi şampuanlarını kedinizin cildine, tüy yapısına ve ırkına göre farklı şekillerde tercih edebilirsiniz. Bu konuda veterinerinize danışarak detaylı bilgi almanız da mümkündür. Kendi kullandığınız temizlik ve bakım ürünlerini kedinizde kullanmanız kepek ve benzeri farklı cilt problemlerine neden olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap