Kedilerde Göz Sağlığı İçin Bakım Önerileri

Kedilerde göz sağlığı korunması büyük öneme sahiptir. Kedinizin yüzünün temiz olması için yapabileceğiniz farklı temizlik önerileri

Kedilerde Göz Sağlığı İçin Yapılması Gereken Bakım Önerileri Nelerdir?

Kedilerde göz sağlığının korunması için farklı bakımların düzenli şekilde yapılması gerekir. Ayrıca çapaklanma ve benzeri durumlarda da kedinizin gözlerini veteriner tarafından önerilen göz damlası ile temizlemeniz de mevcut alerjilerin ve enfeksiyonların önlenmesi için yeterli olur.

Kedinizin Yüz Bölgesindeki Tüylerin Temizlenmesi

Kedinizin yüz bölgesindeki tüylerin çok uzun olması gözlerinde problemlere neden olur. Özellikle de alerjilere neden olabilen bu durum, kedinizin tüylerinden dolayı göz rahatsızlıkları yaşamasına yol açar. Bu nedenle de yüz bölgesindeki fazla tüylerin temizlenmesi ve çok uzun olan tüylerin kısaltılması uygun olur. Bunu siz yapmak istemezseniz fazla tüylerini tarayarak alabilirsiniz. Kedi kuaförleri ya da veterinerler yardımıyla kedinizin yüzündeki uzun tüylerin kısaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizin yüz bölgesindeki tüyleri tararken küçük ve kedinizin tüy bölgesindeki tüylere uygun tarakları kullanmanız mümkündür. Bu sayede kedinizin yüzündeki her noktaya kolayca erişebilir. Dökülen tüylerini toplayabilirsiniz. Uzun ve dökülen tüyler kedilerde alerjilere neden olabileceği için bu tüylerin bakımının sağlanması önemlidir.

Kediniz Temizse Gözleri De Sağlıklı Olacaktır

Kedinizin genel temizliğinin ve bakımının doğru şekilde yapılması aslında gözlerde görülebilecek olan farklı rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Kedinizi düzenli şekilde yıkamanız, patilerini temiz tutmanız, yüz bölgesini de ara sıra duru su ile yıkamanız gözlerinde oluşabilecek sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Kedilerin Bazı Durumlarda Gözlerin Temizlenmesi

Kedinizin gözlerinde çapaklanma, sulanma ve benzeri farklı rahatsızlıklar görülme olasılığı vardır. Bunlar genellikle alerjilerin ve enfeksiyonların habercisidir. Bu durumlar ile karşılaştığınız zaman kedinizin gözlerini önerilen göz damlaları ile temizlemeniz mümkündür. Göz damlasını yalnızca kedinizin gözüne damlatmanız yeterli olacaktır.

Kedinizin alt göz kapağını aşağı çekerek açtıktan sonra tavsiye edilen miktarda damlayı kedinizin göz kapağının içine damlatın. Bu uygulama sonrasında kediniz gözünü kırptıkça göz damlası kedinizin gözünün içine yayılacaktır. Bu sayede kedinizin çapaklanma, enfeksiyon ve benzeri durumlarda gözlerinin temizlenmesi de mümkün olacaktır. Bu uygulama veteriner tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır.

Kedilerde Göz Çevresinin Temizliği

Kedinizin genel temizliğinin yanı sıra göz çevresinin de temiz olması göz rahatsızlıklarından uzak kalmak için önemlidir. Kedinizin göz çevresini her gün bir parça pamuk ya da kediler için özel üretilen göz temizleme mendilleri ile temizleyebilirsiniz. Bu mendiller ile yalnızca kedinizin gözlerinin etrafını hafif şekilde silmeniz yeterli olacaktır.

Kedinizin gözlerinde meydana gelen akıntıların ve çapakların temizlenmesinde etkili olan bu yöntem her gün uygulayın. Bu sayede kedinizin gözlerinin etrafının temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin gözlerinin etrafında oluşan akıntılar ve çapaklar onu rahatsız eder. Ayrıca farklı rahatsızlıklara neden olur. Bunları temizleyerek rahatsızlıkları önlemeniz mümkündür.

Bu temizleme işlemi sırasında papatya çayı, ılık su gibi ürünlerin kullanılması da tavsiye edilir. Ancak göz temizleme solüsyonları kedinizin göz çevresinin daha iyi şekilde temizlenmesini sağlayacaktır. Bu solüsyonları veterinerinizden ya da eczanelerden temin etmeniz de mümkündür.

Kedilerde Vitamin Desteği İle Daha Sağlıklı Gözler

Kedinizin tükettiği mamanın içeriğinde A vitamininin olmasına özellikle özen göstermeniz gerekir. A vitamini kedinizin göz sağlığını koruyacağı gibi çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığını da düşürecektir. Bu nedenle vitamin ve mineral içeriği zengin mamalar ile kedinizi beslemeniz, kedinizin gözlerinin de hastalıklardan uzak kalması için büyük öneme sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap