Kediler Nasıl Şişmanlar?

Kediler Nasıl Şişmanlar?

Kedilerin kilo alması, beslenmeleri üzerinde yapılacak olan bazı değişimler sayesinde gerçekleştirilebilir. Kedilerin şişmanlaması gerektiği zaman daha besleyici ve protein değeri yüksek olan mamaların tercih edilmesi önemlidir. Buna rağmen köpeklerde hala kilo artışı olmuyorsa, köpeklere mama takviyeleri verilmelidir. Kilo alamamalarının nedeni farklı bir hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir. Gıda takviyelerinin de işe yaramadığı durumlarda mutlaka kedilerin veterinerlerine götürülmesi önemlidir.

Kedilere Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Kedilerin şişmanlamasını sağlayan mamalar, şunlardır:

 • Acana wild prairie tahılsız tavuklu ve balıklı kedi maması
 • N&d prime tavuk ve narlı yavru kedi maması
 • N&d prime kedi maması

Kilo alma sorunu olan kedilerin protein ve yağ ile beslenmelerine özen gösterilmelidir. Sürekli karbonhidrat ile beslenmeleri, kedilerde besin yetersizliğine neden olacaktır. Bundan dolayı özellikle yavru kedilerin mamaya geçmelerinden sonra tükettiklerine dikkat edilmelidir.

Kedilere Kilo Aldıran Mamalar Hangileridir?

Yetişkin kedileri şişmanlatan mamalar, genel olarak şöyle sıralanmıştır:

 • Mera ınsect sensitive kedi maması
 • N&d prime kuzu etli yetişkin kedi maması
 • Hills adult kuzu etli yetişkin kedi maması
 • Lavital kitten somonlu yavru kedi maması
 • Pro plan delicate kuzu etli kedi maması
 • Royal canin fit 32 yetişkin kedi maması

Bu marka ve içerikli olan mamaların kullanımı, ağırlıklı olarak kilo kaybetmeye başlamış olan kediler için uygundur. Belirli bir ağırlığın altına düşmemiş olan kediler eğer kontrollerinde kilo kaybetmeye devam eder biçimde görülmüşlerse, mamalarının değiştirilerek bu mamalardan birine geçilmesi uygun görülür. Ancak sağlıksız derecede hızlı kilo kaybetmiş olan kediler için bu mamalar yerine daha kalorili mamalar kullanılmalıdır.

Kedilerin Kilo Alması İçin Hangi Vitaminler Kullanılır?

Kedilere kilo aldıran vitaminler, kediler için ayrı ayrı satılmaz. Kedi macunları ve kedilere ek olarak verilmesi uygun besinlerin yağlarından kediler ihtiyaçları olan vitaminleri kolaylıkla alabilirler. Eğer kedilerin eksikleri olan vitaminler kalsiyum veya Omega 3 gibi vitaminlerse, bunlar doğrudan tablet olarak satılır. Tablet olarak alınmaları ve kedilerin yedikleri mamalara katılması şeklinde kedilere verilmeleri uygundur. Bazı kediler ise ödül mama yiyerek kilo alabilirler. Bunun için de Kedilerin şişmanlaması için şekersiz içerikli kedi mamaları üretilmiştir.

Kediler Neden Zayıf Olur?

Kedilerde zayıflık sebepleri, genellikle kedilerin bir rahatsızlıklarının olmasıdır. Kediler, bu hastalıklara direnemedikleri için mama yeseler dahi kilo vermeye başlayabilirler. Bunun için beklenmedik şekilde kilo veren kedilerin mutlaka bir veteriner kontrolünden geçirilmesi gereklidir. Kedilerin zayıflamasına neden olan bazı hastalıklar şöyle sıralanabilir:

 • İç parazitler
 • Diyabet
 • Hipertiroidizm
 • Böbrek hastalıkları
 • Kanser
 • Diş hastalıkları

Bazen kedilerin zayıflamaları basit ve küçük gibi görünen sorunlardan kaynaklanabilir. Ancak bazen de kendilerini öldürebilecek kadar ciddi hastalıklar görülebilir. Bunun için mutlaka kilo kaybettiği fark edilmiş kediler için önlemler alınmalıdır.

Çok Zayıf Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Zayıf yavru kedilerin beslenmeleri, eğer 4 haftalık olmamışlarsa mutlaka biberon veya şırınga ile acele etmeden yapılmalıdır. Ağızları küçük olmasından dolayı, 1 aylık kedilere mamaların hızlı verilmesi boğulmalarına neden olur. 6 haftalık olana kadar kedi sütü veya bebek maması gibi olan muhallebiler dışında bir şey verilmesi, yavru kediler için uygun değildir. Ancak 1.5 aylık olmalarından sonra yavru kedilere yaş mama verilmeye başlanabilir. Kuru mama içinse yavru kedilerin en az 3 aylık olmaları gereklidir. Yavru kedilere günde kaç öğün mama verileceği, kaç haftalık olmaları ile beraber ağırlıklarına göre değişir. Kendilerine uygun görülen mama miktarı kadar mama verilmesi, yeterli olacaktır.

Kedinin Zayıf Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde zayıflık belirtileri fizikseldir. Yani, yavru kedilere dışarıdan bakıldığı zaman eğer karnının içe doğru göçtüğü fark ediliyor, göğüs kemikleri sayılıyor ve bacaklarının eklemleri kıvrılmaya başlıyorsa o kedinin zayıf olduğu söylenebilir. Kedilerin hızlı kilo vermeleri kendileri için daha tehlikeli bir durumdur. Bunun için birdenbire görünüşünde değişim olmuş kedilerin doktora gitme ihtiyaçlarının daha acil olduğu söylenebilir.

Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Kedilerin ideal ağırlıkları, 4-5 kg olarak bilinir. Ancak bu ağırlık aralığı, kedilerin yaşlarına ve cinslerine göre değişiklik gösterir. Yaşı daha büyük olan kedilerin ağırlıkları genelde 5 kg üzerinde seyreder. Bazı cinsler de 4 kg altında olabilir. Pek çok kedi cinsinde ise ortak olarak 3.5 kg altında olan kedilere zayıf, 5 kg üzerinde olanlara da şişman denmektedir.

Kediler Ne Zaman Durulur?

Kedilerin sakinleşme zamanları, genellikle kısırlaştırılmalarından sonra olarak bilinir. Ancak kısırlaştırılmasalar dahi 2 yaşını dolduran pek çok kedide bir sakinleşme ve durulma görülür. Bu yaşlarından sonra kediler genellikle oturma ve ilgi bekleme eğiliminde olurlar. Büyümeye devam etmeleri ve 3 yaşlarını geçmelerinden sonra ise kedilerin çok daha sakin canlılar olduğu görülür. Kediler kısırlaştırılmasa da bu eğilimler yaşlanmalarından dolayı olacaktır ve 3 yaşlarından sonraki huyları ömürleri boyunca devam edecektir.

Yaş Mama Kedilere Kilo Aldırır Mı?

Yaş mamanın kilo aldırması, içeriğinin çoğunluğunun nem olmasından dolayı mümkün değildir. Bunun için kilo alması istenen kedilerin ağırlıklı olarak kuru mamalar ile beslenmesi daha doğrudur. Yaş mamaya alışmış olan kedilerinse yiyecekleri yaş mama ısıtılmalı ve içinde yer alan nem uçurulmalıdır. Bu sayede daha fazla mama yiyecek olan kediler daha hızlı kilo alacaklardır.

Evde Kedi Maması Nasıl Yapılır?

Evde kedi mamasının yapımı için öncelikle şu malzemelerin alınması ve bir arada haşlanması gereklidir:

 • 400 gram dana kıyması veya eti
 • Bir orta boy brokoli
 • Biraz yağ ve tuz

Bu malzemelerin bir arada haşlanarak blendırdan geçirilmesiyle Kedilerin şişmanlaması sağlanacaktır. Özellikle vitamin eksikliğinden dolayı kilo kaybeden kediler için oldukça faydalı bir karışımdır.

Ayrıca Bakınız: Kediler Mutlu Olduklarında Ne Yapar?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap