Kedilerin Doğurgan Olma Zamanları Nasıldır?

Kedilerin Doğurgan Olma Zamanları Nasıldır?

Dişi kedilerde doğurganlığın görülmesi, 6 ile 12 aylık olana kadarki 6 ay içinde olur. Bazı kedilerin ergenliğe girme süreleri 6. Aydan daha önce gerçekleşir. Böyle durumlarda kedilerin doğurgan olma zamanları daha öncedir yorumu yapılabilir. Erken yaşanabileceği gibi, bu durum daha geç de yaşanabilir. Ancak 1 yaşını geçmiş olan kedilerin ergenliğe girmemesi durumu sağlıkları açısından sakıncalı bir durumdur. Bundan dolayı 1 yaşına girmesine rağmen ergen olmamış kedilerin mutlaka veterinere götürülmesi gereklidir.

Hamile Kedi Tekrar Çiftleşirse Ne Olur?

Dişi kediler, hamile kalsalar dahi kızgınlığa girebilir, yeniden çiftleşebilir ve hatta yeniden hamile kalabilirler. Bunun için de hamile kalmış kedilerin mutlaka evlerde tutulması ve dışarı çıkmalarına izin verilmemesi önemlidir.

Kediler Kaç Yaşında Doğurur?

Kedilerin doğurma yaşları, ergenliğe girmelerinden sonradır. Ancak kendileri için sağlıklı olan yaş, 1.5 ile 6 yaş aralığıdır. Kediler 6 aylıkken ergenliğe girmeleri sebebiyle aslında hamile kalmaya hazır olurlar. Ancak dişi kediler her zaman kızgınlığa girmemelerinden dolayı bu durum hemen yaşanmaz. 1 yaşında da olsa dişi kedilerin hamile kalmaları çok sağlıklı olmayacaktır. Bunun için özellikle cins kediler çiftleştirilecekse, mutlaka dişilerinin 1.5 yaşını geçmesi beklenmelidir.

Kediler Kaç Ay Hamile Kalır?

Kedilerin hamile oldukları süre, ortalama 2 aydır. Kediler, çiftleştikten ve hamile kaldıktan sonra 58 ile 65 gün arasında yavru kediler, dünyaya getirirler. Hamileliği üzerinden 1.5 ay geçmiş olan kedilerde bazen erken doğum durumunun da görüldüğü olur. Bundan dolayı kedilerin hamilelik sürelerine sahiplerinin çok dikkat etmesi önemlidir.

Hamile Kedi Psikolojisi Nasıldır?

Hamile kedilerin psikolojileri, oldukça değişkendir. Bazı kediler hamile kalmalarından sonra daha fazla ilgi bekler ve daha sakin bir hale bürünür. Ancak bazılarında bu durum hiç görülmez ve kedilerin sadece gergin ve huzursuz oldukları zamanlar görülür. Bunun için hamile kedilerin psikolojileri hakkında yorum yapılması uygun olmayacaktır. Dişi kedilerin mizaçları hamileliklerinden sonra çokça değişebilir.

Yeni Doğum Yapan Kedi Tekrar Ne Zaman Hamile Kalabilir?

Anne kedilerin yeniden hamileliği, doğumun gerçekleşmesinden sonra 15 gün kadar kısa bir zaman diliminde gerçekleşebilir. Pek çok kedi sahibi, kedilerinin doğurmalarından sonra yeniden hamile kalamayacakları düşüncesiyle dişi kedilerini serbest bırakır. Ancak bu durum bu şekilde işlemez ve yeni doğum yapan kediler yavrularını bırakıp yeniden hamile kalabilirler. Yeniden gebelikleri kendileri için pek sağlıklı görülen bir durum değildir. Bundan dolayı da mutlaka dişi kedilerin evde yavrularıyla beraber tutulması önemlidir.

Kediler Yılda Kaç Kez Doğurur?

Kedilerin yılda doğurma sayısı, ortalama üçtür. Dişi kedilerin yıllık doğurmaları, yıl içinde kaç kez kızgınlığa girdiklerine bağlı olarak değişir. Bunun için de kedilerin doğurgan olma zamanları geçtikten sonra, sene içinde ortalama olarak üç kez kızgın oldukları görülür. Her kızgınlıklarında doğurabilen kediler, yılda çok kez yavru dünyaya getirebilir ancak çok sık doğum yapmaları da anne kediler için sağlıklı bir davranış değildir.

Kedilerin Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde gebeliğin görülmesi, kendini genellikle şu belirtilerle ortaya çıkarır:

  • Kızgınlık döneminin hızlıca sona ermesi
  • İştahın artması
  • Sahipten daha fazla ilgi bekleme
  • Gereksiz bir şekilde gergin olma ve agresif tavırlar gösterme
  • Meme uçlarında koyulaşma
  • Sabah rahatsızlığı görülmesi
  • Birkaç hafta sonra kedinin karnında şişme görülmesi
  • İnsanlara karşı tahammülsüzleşme ve eve giren çıkan kişilere fazla tepkiler verme

Kediler Hangi Ayda Hamile Kalır?

Kedilerin hamile kalacakları aylar kedilerin kızgınlık dönemlerine göre değişiklik gösterir. Kedilerin belirli bir ayda hamile kaldıkları pek görülmez. Ancak sonbahar ve ilkbahar mevsimi aylarında hamile kalmaya daha meyilli oldukları söylenebilir. Hamilelikleri kızgınlıklarına göre değişecek oluşundan kedilerde bu durum oldukça değişkenli gösteren durumlar arasında yer alır.

Kediler İlk Çiftleşmede Hamile Kalır Mı?

Kedilerde hamileliğin yaşanması, ergenliğe girdikleri zamanlardan sonraki ilk çiftleşmede görülebilecek bir durumdur. Dişi ve erkek kedilerin ergenliklerinden sonraki kızışmalarında hamile kalma ihtimalleri çok yüksektir. Ancak kaçıncı çiftleşmeleri olursa olsun, çiftleşen kedilerin ilk çiftleşme sonrasındaki 24 saat içinde en az 3-4 kez çiftleşmeleri gereklidir.

Çiftleşen Kedi Nasıl Anlaşılır?

Çiftleşme sonrasında kedi davranışları, erkek ve dişi kediler için farklıdır. Erkek kediler, çiftleşmenin bitmesinden sonra dişi kedilerin ensesine bastırır ve bir süre kadar da bastırmaya veya ısırmaya devam ederler. Bu davranışlarının sebebi, dişilerin kendilerine bir zarar vermeye çalışmasını engellemektir. Dişi kediler ise çiftleşme sonrasında, erkek kedilerin kendileri üzerinde kurdukları baskı bittikten sonra onların yanında kalır veya uzaklaşarak kendilerini yalamaya başlarlar. Ayrıca çiftleşmeden sonra her iki tür kedi de yerde yuvarlanmaya ve birbirlerine kur yapmaya devam ederler.

Çiftleşen Kedinin Hamile Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

Kedilerin hamileliğinin önlenmesi için genellikle kısırlaştırma yöntemi kullanılır. Kediler çiftleşmiş olsalar dahi, kısırlaştırıldıktan sonra gebe kalma ihtimalleri ortadan kalkacaktır. Bunun yanında, çiftleşmemeleri için kedilere uygulanan bazı hormonlar vardır. Bu hormonlar hem dişi hem de erkek kedilere iğne formunda uygulanır ve hamile kalınmaması açısından sık kullanılır. Ancak kedilerin hamileliklerini ve kızgınlıklarını engelleyecek en garanti yöntem kısırlaştırma olacaktır.

Çiftleşen Kedi Neden Hamile Kalmaz?

Dişi kedilerin hamile kalmamaları, bazen fiziki bazen de genetik koşullara bağlı olarak değişir., Kedilerin doğurgan olma zamanlarının olması gerekenden daha erken ya da geç başlaması, sağlıklı olmamaları veya beslenme gibi diğer etmenlerin dişi kedilerde hamileliğe izin vermemesinden dolayı gebelik olmayabilir. Bunların yanında, kedilerin 24 saat içinde 3 veya 4 kezden daha az çiftleşmiş olmaları da hamileliklerine engel olmuş olabilir.

Ayrıca Bakınız: Dişi Kedilerin Çiftleşme İstekleri Ne Zamandır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap