Dişi Kedilerin Çiftleşme İstekleri Ne Zamandır?

Dişi Kedilerin Çiftleşme İstekleri Ne Zamandır?

Dişi kedilerin çiftleşme istekleri, 1 yaşlarını doldurduktan sonra görülen bir durumdur. Dişi kediler, genellikle 6 ile 15 ay arasında ergenliğe girerler. Ergenlik süreleri kedilerin cinslerine, bakımlarının nasıl yapıldığına, genetiklerine ve pek çok diğer unsura göre değişiklik gösterir. Bu ve buna benzer pek çok etmene bağlı olarak dişi kedilerin çiftleşme istekleri 12 ile 18 aylık oldukları zamanlarda daha fazla olacağı, daha fazla istekli olmalarından dolayı da çiftleşmenin daha kolay yaşanacağı söylenir.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Sakinleştirici Nedir?

Kızgınlıktaki dişi kedinin sakinleşmesi için kullanılan yöntemlerden biri olan sakinleştiriciler, prize takılarak çalışan ve yaydıkları koku sayesinde de kedilerin sakin kalmasını sağlayan bir üründür. Bu ürün günümüzde pek yaygın kullanılmaz. Çünkü dişi kedileri sakinleştirmesi uzun sürer. Bir ya da iki hafta kadar süre ile etki etmesinden dolayı bunun yerine farklı yöntemler denenir.

Erkek Kediler Ne Zaman Çiftleşir?

Dişi kedilere kıyasla, erkek kedilerin çiftleşme zamanları çok daha erkendir. Erkek kediler, dişi kedilerde olduğu gibi cinsleri ve yaşam koşulları gibi etmenlerden kaynaklı olarak 7 ile 11 ay arasında ergenliklerini tamamlamış ve çiftleşme için hazır olabilirler. Bu süreden sonra kızgınlığa girmiş olan kedilerle bir araya gelişleri çiftleşme olmasını sağlayacaktır.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Dişi kedilerin kızgınlık belirtileri, fazla değildir. Ancak bu belirtiler sahiplerinin kedilerin kızgınlıkta anlayabilecekleri şekilde olur. Kızgınlıklarında dişi kediler her zaman istediklerinden çok daha fazla ilgili bekleyeceklerdir. Daha kıskanç bir yapıda olacaklar ve sürekli yerde yuvarlanacaklardır. Çiftleşme yaşanana veya kediler çiftleşme masajı ile rahatlatılana kadar sürekli olarak ağlar gibi bir miyavlama sesi olur. Bu durum hem kedi sahiplerini hem de çevrede yaşayan insanları rahatsız edecek derecede olur. Ayrıca bu durumlara ek olarak kedilerde iştah artması ya da azalması görülür.

Erkek Kediler Annesi İle Çiftleşir mi?

Erkek kedilerin anneleriyle çiftleşmeleri, ne yazık ki görülen bir durumdur. Özellikle çok küçükken annesinden ayrılan erkek kediler anneleri ile çiftleşebilirler. Çiftleşecekleri dişi kedilerin kim olduğuyla pek ilgilenmez. Özellikle ikisinden birinin kızgınlık döneminde bir araya gelmişlerse, erkek kedi annesini diğer kedilerden pek farklı görmeyecek ve çiftleşeceklerdir.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Genellikle Erkek kedilerin kızgınlık dönemleri, kendisini erkek kedilerde görülen aşırı agresiflik ile belli eder. Erkek kedilerin kızgınlıkları dişi kedilerin çiftleşme isteklerinin görülmesi gibi geçmez. Dişi kedilere nazaran çok daha agresif ve hareketli olmalarından dolayı erkek ev kedilerinin evde tutulması neredeyse imkansızdır. Erkek kediler sürekli olarak etrafa koku bırakmak ve bir dişinin kendilerini bulması için çaba göstereceklerdir. Pek çok kedi, çiftleşecek bir dişi bulana kadar bu alışkanlıklarından vazgeçmeyecektir. Erkek kedilerde kızgınlık, sahiplerini çok sinirlendirecek seviyede uzun geçer. Dişilerde olduğu gibi belli bir uzunluğu yoktur.

Kedilerin Çiftleşmesi Kaç Gün Sürer?

Kedilerde çiftleşme süresi, dişi ve erkek kedilerin durumlarına göre değişen bir durumdur. Kedilerin hamile kalması için dişi ve erkek kedinin aynı gün yani 24 saat içinde en az 3 veya 4 kez birleşmeleri ve boşalmanın gerçekleşmesi gerekli. Eğer bir gün içinde gereken sayıda çiftleşme yaşanmazsa, kediler hamile kalamazlar. Bunun için çiftleşme net bir şekilde söylenemez. Ancak 1 ile 3 gün arasında genellikle çiftleşme tamamlanır.

Dişi Kediler Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Dişi kedilerin çiftleşme zamanları, cinslerine, ağırlıklarına, sağlık durumlarına ve pek çok genetik veya fiziksel duruma göre değişebilen bir durumdur. Bunun için de kedilerin tam olarak ne zaman çiftleşebilecekleri söylenemez. Kediler ergenliğe girmelerinden sonra, çiftleşme isteklerini anlatacaklardır. Çiftleşme isteğinin belirtilerinin görülmesinden sonra kedi eğer çiftleştirilmek isteniyorsa erkek kediyle bir araya getirilir.

Kediler İlk Çiftleşmede Hamile Kalır mı?

Kedilerin hamileliklerinde çiftleşme sayısı en az 3 olmalıdır. Kediler, genetik özelliklerinden dolayı aynı gün içinde en az 3 beraberlik yaşamalılardır. Bazen bazı kedi cinslerinde bu sayının daha da arttığı görülür. Belirlenmiş olan sayıdan daha az çiftleşme yaşanması durumunda kedilerin hamile kalabildikleri pek görülmez. Kedilerin hamile kalması isteniyorsa, bundan dolayı erkek kedi ile bir araya getirildikten sonra mutlaka takip edilmeli.

Dişi Kediler Yılda Kaç Kez Kızışır?

Senede 3 veya 4 olarak Dişi kedilerin kızgınlık sıklıkları, değişiklik gösterir. Bazı kedi cinslerinde ise bu sıklık ikiye hatta bire düşecektir. Kedilerin yaşlarına ve bakım durumlarına bağlı olarak değişen bu durum, kedilerin erginliklerini tamamlamalarından sonra anlaşılabilecek bir durumdur.

Dişi Kedi Çiftleşince Kızgınlığı Geçer mi?

Dişi kedilerin kızgınlıklarının geçmesi, erkek kediler ile çiftleşmelerinin yaşanmasından sonra geçecektir. Kediler kolay hamile kalabilen canlılardır. Bunun için evde bakılan tüm kedilerin sürekli hamile kalması ve yavrularının olması kedi sahiplerinin hoşuna gitmez. Bunun için de çiftleşme dışında dişi kedilerin kızgınlıklarının geçebilmesi için uygulanan başka yöntemler kullanılır. İlk çiftleşmelerinin yaşanmasından sonra, dişi kedilerin kısırlaştırılması sayesinde kediler bir daha kızgınlığa girmeyeceklerdir. Kızgınlığa girmeyen dişi kediler, acı çekmeyecekleri gibi bir daha istenmeyen hamilelik durumlarıyla da karşı karşıya kalmayacaklardır.

Kedilerin İlişkiye Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde ilişki yaşandığının anlaşılması, kedilerin birbirlerine olan tavırlarından anlaşılır. Çiftleşme bittikten sonra, erkek kedi dişi kedinin ensesini ısırır ve üzerinden iner. Erkek kedilerin dişiler üzerinden inmesi, çiftleşmenin de başarılı bir şekilde bitmiş olduğunun işaretidir. dişi kedilerin çiftleşme istekleri, erkek kedilerin üstlerinden inmesinden sonra bitmiş olacak. Kızgınlık döneminde gösterdikleri tepkilerin hiçbiri kalmayacaktır. Dişi kediler, çiftleştikleri erkekler ile belirli bir süre zaman geçirmek ve sakinleşmek de isteyeceklerdir. Bunun için kedilere dokunulmaması önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Sevgisini Gösterdiği İşaretler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap