Kediler Rüya Görür mü?

Kediler rüya görür mü sorusu özellikle kedi sahiplerinin oldukça merak ettiği bir konudur. Yapılan araştırmalar sonucunda bilim adamları kedilerin rüya gördüklerini doğrulamıştır. İnsanların rüya gördüklerini anlamaya yarayan yöntemler kediler üzerinde de uygulanmıştır. 1950 yılında araştırmacılar REM uykusunu keşfetmişlerdir. REM uykusu hem uykunun en derin hem de en berrak olduğu aşamadır. 1960 yılında ise aynı deneyler kediler üzerinde denenmiş ve kedilerinde REM uykusuna girdikleri anlaşılmıştır. Kedilerin beyin yapısının belirli aşamalarda elektriksel sinyaller göndermesi kedilerin REM uykusuna girdiğini doğrulamıştır. Böylece kediler rüya görür mü sorusu bilimsel olarak yanıtlanmıştır.

Kediler uykuya daldıklarında dış dünyadan bağlantıları kesiliyor ve gün içerisinde ki deneyimleri devreye giriyor. Uyku sırasında istemsiz hareketler ile bilinçlilik durumu ortadan kayboluyor. Kedilerin uyku esnasında duyusal girdileri engelleniyor. Kedilerde tıpkı insanlar gibi REM uykusundayken detaylı, hayal gücüne dayalı ve uzun rüyalar görmektedir. REM olmayan uykuda ise kısa ve gündelik tekrar edilen anılarla ilişkili rüyalar görülmektedir.

Kediler Rüya Görür mü? Kedilerin Rüya Gördüğü Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin uyurken patilerini, bıyıklarını ya da ağzını oynatması rüya gördüğü anlamına gelmektedir. Kedinin uykusunda ağzını şapırdatır gibi sesler çıkarması, bıyıklarını titretmesi ve patileriyle bir şeye dokunma çabası onun rüya aleminde olduğunu göstermektedir. Ayrıca kedinizin çeşitli inleme sesleri çıkarmaları ve gülümsemesi de güzel bir rüya gördüğünün işareti olabilmektedir.

Kedilerin Uyku Evreleri

Tıpkı insanlar gibi kedilerinde uyku aşamaları bulunmaktadır. Kedilerde iki temel uyku evresi olduğu bilinmektedir: REM olan ve REM olmayan uyku evreleri.

1) REM Uykusu

 • Kedilerde REM uykusu aşamasında gözlerinin ve göz kapaklarının altının oynadığı fark edilebilir. Bu süreç uykunun daha hafif bir aşamasıdır.
 • REM uykusu kedilerin fiziksel hareketlerini oldukça düşürmektedir.
 • Bu aşamaya girdiklerinde beyin yapıları kaslarına sakin olmaları ve dinlenmeleri için emir vermektedir. Bu emir ise kedinin uyuduğu süre boyunca geçerliliğini koruyamayabilir.
 • Kedilerin hafifçe yattığı yerden kalktığı, havayı tekmelemeye çalıştığı ya da etrafında döndüğü zamanlar REM uykusundayken meydana gelmektedir. Bu durum hem gece hem de gündüz yaşanabilmektedir.
 • Kediler REM aşamasında çevresinde olup bitenlere daha uyanık tavırlar sergileyebilir. Ani bir uyarıcı karşısında kedinin kendini koruması ve kaçması gerektiğini anlayarak hızlı bir şekilde tepki verebilirler.
 • Kediler yaklaşık 25-30 dakika içerisinde REM aşamasına ulaşabilmektedir. İnsanlarda ise bu süre yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

2) REM Olmayan Uyku

 • Kediler bu evrede daha derin bir uyku hali sürerler. Bu süreçte beyin ve sinir aktivitelerinde büyük oranda azalma olmaktadır.
 • Kediler ömürlerinin yaklaşık %75’ini uyuyarak geçirirken %40’lık kısmını REM olmayan uykuda geçirirler.
 • Bu uyku durumunda kediler uykularının en derin yerindedir.
 • Yaşlı kedilerde REM olmayan uyku oranı çok daha düşük olmaktadır.
 • Kediler derin uyku halindeyken pek fazla kımıldama ihtimalleri bulunmamaktadır.
 • Kediler bu süreçte oldukça savunmasızdır. Bu nedenle kendilerini korumak amacıyla gözlerden uzak ve güvenli bir yerde uyumayı tercih ederler.

Kediler Rüyalarında Ne Görür?

Kedilerin ne tür rüyalar gördüklerini de düşündürmektedir. Kediler genellikle rüyalarında en sevdikleri oyuncakları, lezzetli bulduğu mamayı, diğer kedi arkadaşını ya da sizi görebilmektedir. Kedilerin gün içinde ki yaşantıları ne kadar keyifli ve kaliteli olursa rüyaları da bir o kadar güzel olacaktır. Bazı araştırmacılara göre kedilerin yıllar önce bile yaşadıkları bir deneyimi rüyalarında görebilecekleri düşünülmektedir. Özellikle kedilerin sahiplerini görme olasılığı çok yüksektir. Tüm gününü sahibi ile geçiren bir kedinin küçük bir dünyaya sahip olması bu ihtimali doğrulamaktadır. Kedilerin rüya aleminde sahiplerinin onları sevmesini, mama vermesini ya da kedinin güzel bir av peşinde koştuğu görmesi muhtemeldir. Maalesef ki kedilerin tam olarak rüyalarında ne gördüğünü kesin olarak bilmek mümkün olmamaktadır.

Kediler Kâbus Görür mü?

Kedilerin güzel rüyalar gördükleri gibi bazı durumlarda kâbus gördükleri de düşünülmektedir. Fakat gördükleri kabuslarda hayal gücüne değil gün içinde karşılaştıkları olaylara dayanmaktadır. Örneğin kediniz elektrik süpürgesinden korkuyorsa uyuduğunda kabuslarında elektrik süpürgesi görebilir. Kedilerin hafızalarının insanlar kadar gelişmemiş olması bu noktada kedilere avantaj sağlamaktadır. Çünkü kediler zayıf hafızaları sayesinde korktukları ve tedirgin oldukları konuları da zamanla unutmaktadır. Böylece kediniz yaşadığı kötü durumları da kabuslarında görmeyecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap