Kedilerde Mikroçip Zorunlu mu? Mikroçip Ne Kadar?

Kedilerde mikroçip kaybolma ve çalınma ihtimallerine karşı alınması gereken bir önlemdir. Mikroçip takılmayan kedilerin özellikle kalabalık şehirlerde kaybolma ihtimali yüksektir. Mikroçip bu gibi durumlarda kedinizi daha kolay bulmanızı sağlamaktadır. Kedilerde mikroçip kediniz ile ilgili tüm bilgileri içeren, pirinç tanesi büyüklüğünde bir bilgisayara çipidir. 1-2 dakika sürecek bir işlem ve bir iğne yardımı ile kedinizin deri altına enjekte edilmektedir. Bu işlem kedinizi rahatsız edecek alerjik ya da zehirli maddeler içermez. Genellikle mikroçip kedinizin boyun bölgesine ve iki kürek kemiğinin arasına rahatlıkla yerleştirilebilmektedir. Kedinizin boyutu ve ağırlığına göre mikroçipin enjekte edildiği bölgeden varlığını hissetmek mümkün. Çünkü mikroçip deri altına yapılmakta ve kolay hissedilir durumda olmaktadır. Kedinizin büyümesi mikroçipin deri altında ki bölgede yer değiştirmesine de sebep olabilir. Bu nedenle kedinizi bulabilecek görevliler genellikle kedinizin tüm vücudunda tarama yapacaklardır.

Kedilerde Mikroçip Taktırmak Zorunlu Mu?

2018 yılında resmî gazete yayımlanan yönetmeliğe göre kedilerin mikroçip taktırılması zorunlu hale getirilmiştir. 2022 yılına kadar kedilere mikroçip taktırmayan kişilerin tespitinde cezai yaptırım uygulanacaktır. İspanya ve benzeri ülkelerde de tüm köpek ve kedilerin veri tabanına kayıtlı olmaları zorunlu hale getirilmiştir. Bu yönetmeliğe göre kedilerini terk eden, onlara kötü muamelede bulunan kişilerin cezaya çarptırılmaları sağlanacaktır. Mikroçipler sayesinde kaybolan kedilerin hayvan koruma ekiplerine ya da polise bildirilmeleri daha kolay ve hızlı olacaktır. Bu kurumlara kedinizin çip numarasını, diğer bilgilerini, bulduğunuz ya da son gördüğünüz yer ve tarihi bildirdiğiniz bir dilekçe yazabilirsiniz. Dünyada mikroçip uygulaması sayesinde geri dönen birçok kedi bulunmaktadır. Dünyada her 3 hayvandan birisi kaybolurken mikroçip taşımayan hayvanların %90’ı sahiplerine kavuşamamaktadır.

Kedilerde Mikroçip Taktırmanın Faydaları

  • Kedilerin kaybolma ya da çalınma durumlarında, kedinin veterinere götürülmesi ile mikroçip okuyucu kedinin kimlik bilgilerine ulaşılır. Yasal olarak size kayıtlı olan kedinin size verilmesi zorunlu bir durumdur. Böylelikle kaybolan ya da çalınan kedinize kavuşma olasılığınız artacaktır.
  • Kedinizi yurt dışına çıkarmak ve beraber uçak yolculuğu yapmak istiyorsanız mikroçip uygulaması zorunludur. Mikroçip takılmayan kediler uçağa alınmamaktadır.
  • Mikroçip uygulaması sayesinde kedilerini terk eden ve onları sokağa bırakan kişilerin tespitini yapmak kolaylaşacaktır. Kedinizi terk etmenin, bakımını yapmamanızın ve mikroçip kaydı oluşturmamanızın da yaptırımları bulunmaktadır.
  • Resmî gazete de yayınlanan yönetmeliğe göre mikroçip taktırmamak beraberinde belli yaptırımları da getirecektir. Kediler için 2022 yılına kadar mikroçip taktırmak zorunlu hale getirilmiştir.
  • İletişim bilgilerinin yeni ve güncel olması halinde kedinizi bulan görevliler tarafınıza iade edilmesini sağlamaktadırlar.

Kedilerde Mikroçip Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Mikroçiplerin belli bir kullanım süresi yoktur. Mikroçipler herhangi bir pil ya da güç kaynağı ile çalışmadığı için kedilerin ortalama ömürlerinden daha fazla dayanmaktadır.
  • Kedilerde mikroçip uygulaması anestezi kullanılmadan yapılmaktadır. Mikroçip takılması kedinizin aşılanması kadar basit bir işlemdir. Tek fark iğnenin normalden daha kalın olmasıdır. Bu nedenle veterinerler kedileri bayıltmayı tercih etmemektedir. Kedinizin canı normal aşılanma işlemi kadar yanacaktır.
  • Kediler 8 haftalık olduktan sonra mikroçip takılması iyi olur. Tabii bu durum kedinizin sağlık durumu ve gelişme düzeyine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Mikroçip uygulaması operasyonsuz ve anestezi verilmeden uygulandığı için daha küçük kedilerin vücut yapıları uygunluk göstermeyebilir.
  • Mikroçiplerde GPS bağlantısı bulunmadığı için kedinizin yer tespitini yapmam mümkün değildir. Mikroçipler henüz sadece belediye, barınak, veteriner ya da devlete ait veri tabanlara kayıtlı isim, adres ve telefon gibi kişisel bilgilerin okunmasında yardımcıdır. Teknolojinin bu denli ilerlemesi ile yakın zamanda GPS özellikli mikroçiplerinde üretilmesi beklenmektedir.
  • Mikroçip taktırmak için belirlenmiş sabit bir fiyat bulunmamaktadır.Mikroçip taktırma ücreti genellikle 75 TL’den başlamaktadır. Fakat veterinerden veterinere değişen mikroçip uygulaması ücreti 200 TL’ye kadar da çıkabilmektedir. Bu nedenle hem en güvenilir hem de en uygunlu fiyatlı mikroçip uygulamasını yaptırmak için iyi bir inceleme ve araştırma yapmalısınız.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap