Kediler Neden İple Oynamayı Severler?

Kediler neden iple oynamayı severler? Kedilerin iple oynamayı sevmesinin aslında pek çok sebebi olabilir. Kediler bilindiği üzere avcı karaktere sahip hayvanlardır ve onların doğasında yakalamak, kovalamak ve takip etmek vardır. Bu nedenle de aslında hareket eden bir ipliğin kedinizin içindeki avcı kimliği ortaya çıkarabildiğini de söylemek mümkündür. Kedilerin içindeki bu avcı karakterin ortaya çıkması aslında yalnızca ip ile değil oyuncakları ile de mümkündür ancak kedilerin ip yumakları ve ip parçaları ile oynaması yine de farklı ve ilgi çekici gelebilir.

Kediler Neden İple Oynamayı Severler?

Kedinizin evdeki kıyafetlerin ipleri ile, masa örtülerinin ya da tüllerin ipleri ile ya da genel olarak yün yumakları ile oynaması genellikle çok komik, tatlı ve ilgi çekici görülür. Bu durum aslında kedinizin yalnızca evdeki eşyalarla oynamayı sevmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıra kedinizin avcı karakteri de ipler sayesinde ortaya çıkıyor olabilir.

Kediler neden iple oynamayı severler: Kediler Birer Avcıdır

Kediler birer avcıdır ve hareketlerini de buna göre şekillendirirler ve iplerin anlaşılamaz şekilde hareket etmesi, kedinizin onu yakalamak istemesine neden olabilir. Bunu bir oyuna çevirebilirler ancak aslında bu oyunun altında onların temel avlanma güdüleri yatar. İpleri bir fare kuyruğu, kertenkele ya da böcek gibi algılayabilirler ve onu yakalayıp ağızlarına götürebilirler. Bu durum aslında onların temel güdülerinden kaynaklanır ve rastgele hareket eden bir nesneyi yakalama güdülerine yönelik şekilde hareket ettiklerini söylemek mümkündür.

Kedilerin rastgele şekilde hareket ettirdiğiniz bir ipi takip etmesi, onu yakalamak için üzerine atlaması, onu ağzına götürmesi gibi hareketleri aslında bir av olarak ipi yakaladıklarının kanıtıdır. Bu durum onların doğalarında vardır ve kedilerin ip ile oynaması aslında hem basit hem de yaratıcı ve keyifli bir oyun sağlar.

Kedilerin Gözünden İpler İlgi Çekicidir

İplerin renkli olması, farklı görünüşlere sahip olması gibi durumlar kedinizin ona ilgi yöneltmesine neden olabilir. Kediler bu durumda ipleri bir oyuncak olarak görebilir ve onunla oynamak aslında bir topla oynamaktan farksız görülebilir. Bu durumda kedinizin onu yakalamaktan ya da avlamaktan çok aslında onu ilgi çekici bir oyuncak olarak gördüğünü söylemek mümkündür. Özellikle de renkli, kalın ve farklı görünüme sahip olan ipler kedilerin ilgilerini çekebilir.

Her Şey Oyun Olabilir

Özellikle de yavru kedilerin evdeki ve etraflarındaki her şeyi bir oyun olarak ya da oyuncak olarak görmesi olasıdır. Bu durumda da kedilerin ipler ile oynaması aslında hiç de garipsenecek bir durum değildir. Kedilerin iplerle oynaması, evdeki diğer tüm nesnelerle oynamasından farksız olabilir.

Çiğnemekten Hoşlanmak

Kediler bazen ipi yalnızca çiğnemekten de hoşlanabilirler. Bu durum da aslında oldukça normaldir ve ipi yemese dahi bir yün yumağını çiğneyebilirler. Bu durum aslında onların çiğneme hissini beğenmelerinden de kaynaklanıyor olabilir, avını yakaladıklarını düşünüp yiyor gibi hissetmelerine de neden olabilir.

İplerle Oynarken Dikkat!

Kediler her ne kadar iplerle oynamayı çok seviyor olsa da iplerin onlar için tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır. Kedilerin iplerle oynaması çok keyifli dursa da aslında sizin gözetiminiz olmadan ipleri almamaları önemlidir. İpler kimi zaman gerekli şekilde esnetildiği takdirde kesici olabilir, kediniz ipe kendini dolayıp boğulabilir, bir ipi yutmaya başlayıp boğulabilir ya da en basit şekilde ipin içindeki tüyler kedinizi rahatsız edebilir. Bu durumda da kedinizin sizin gözetiminizde ipler ile oynaması aslında en doğrusu olacaktır. Bu şekilde kedinizin kendine iplerle oynarken zarar vermesi olasılığı da ortadan kalkacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap