Barınaktan Kedi Sahiplenme: Dikkat Etmeniz Gerekenler

Barınaktan kedi sahiplenme, kedi sahiplenmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Barınaklarda kedilerin kapalı alanlarda bir arada bulunmasını, sağlıksız koşullarda bulunmasını istemeyen kişiler kedilerin çok daha iyi yaşam şartlarına sahip olması için onları sahiplenir. Barınaklarda kediler her ne kadar gerekli sağlık koşulları çerçevesinde bakılıyor olsa da; evde bakıldığı kadar özenli bakım ve temizliği yapılamaz. Çünkü her bir kedinin bakımını tek tek yapmak için yeterli vakit yoktur. Peki, barınaktan kedi sahiplenme nasıl olur? Barınaklardan kedi sahiplenirken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Kedi sahiplenme yaparken hangi koşulları dikkate almalısınız bakalım…

Barınaktan Kedi Sahiplenme Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Barınaklardan kedi sahiplenirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Barınaktan kedi sahiplenirken genellikle kedilerin görünümü, rengi gibi özellikleri pek önemli olmaz. Yine de size en yakın gelen, ilginizi en çok toplayan, kendinizi en yakın hissettiğiniz kediyi seçerek onu sahiplenebilirsiniz.

Barınaktan kedi sahiplendikten sonra kedinizin temizlik ve bakımını en iyi şekilde yapmanız ve onu iyi şekilde beslemeniz gerekir. Kedinizin karnı doyduktan, iyice temizlendikten ve evini gördükten sonra size ve yeni evine alışması daha kolay olacaktır. Yavru kedi sahiplenme ile kedinin artık yeni sıcak bir yuvası olmasını sağlamış olursunuz.

Kedilerdeki Hastalıklara Dikkat

Kediler bir alanda birlikte bulunduğu için bu alanlardan farklı bulaşıcı hastalıkları kapabilirler. Kedilerin farklı bulaşıcı rahatsızlıklara sahip olup olmadığını anlamak için sahiplenme sırasında kediye çeşitli rahatsızlıklara dair test yaptırmak gerekir. Kedi sahiplenme sırasında sahiplenecek kişinin önceden geçirdiği hastalıkları da sorması iyi olur. Ayrıca sahiplenme sonrasında gerekli veteriner kontrollerinin de yapılması önemli. Bu sayede kedinizin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Barınaktan kedi sahiplenirken özellikle de parazit gibi rahatsızlıkları olup olmadığını kontrol etmeli ya da kontrol ettirmelisiniz. Kedinizin parazit ve benzeri rahatsızlıkları olduğu görülürse bu durumda onu eve götürmeden önce veterinere giderek ilaç desteği almanız önemlidir.

Kedinin Yaşı

Sahiplenmek istediğiniz kedinin bir yetişkin mi yoksa bir yavru mu olması gerektiğine sizin karar vermeniz gerekir. Kedinizin yavru olmasının da yetişkin olmasının da farklı avantajları olur. Bu nedenle sahipleneceğiniz kedinin yaşına ya da daha öncesinde avantaj ve dezavantajlarını bilerek karar vermelisiniz.

Kedi İçin Uygun Koşulların Sağlanması

Barınaktan ya da farklı bir yerden kedi sahipleneceğiniz zaman ona uygun koşulları sağlamanız gerekir. Bu uygun koşullar; ona verebileceğiniz imkanlardır. Mamasının, gerekli eşyalarının, sağlık imkanlarının yeterli düzeyde sağlanabilmesi önemlidir. Bu koşullar göz önünde bulundurularak barınaktan kedi sahiplenmeye karar verebilirsiniz.

Kedinin Karakteri

Sahiplenmek istediğiniz kedinin sahip olduğu karakter elbette ki önemli. Yine de sahipleneceğiniz zaman bir kedinin karakterini anlık olarak anlamanız mümkün olmaz. Durum böyle olduğunda da kedinin huyunu anlamak için birkaç basit oyun oynayabilir. Onunla ilgilenebilir ve sizinle tanışması için kısa bir süre tanıyabilirsiniz. Sahiplenmeyi düşündüğünüz birkaç kediyle vakit geçirin ve onların karakterlerine göre karar verin.

Barınaktan Kedi Sahiplendikten Sonra

Barınaktan sahiplendiğiniz kedi fazla zayıf olabilir ya da yeterli şekilde beslenememiş olabilir. Çok sayıda kedinin bir arada yaşadığı barınaklarda kediler yeterli şekilde beslenemediği için yeterli gelişimi gösteremeyebilirler. Bu durumda kedilerin barınaktan alındıktan sonra iyi şekilde beslenmesi de önemlidir.

Barınaktan kedi sahiplendikten sonra kedinizi temizlemeniz, onun bakımını yapmanız gerekir. Kendini rahat ve güvende hissetmesi için kedinizin bakımını eve geldiği ilk gün yapmanız önemlidir. Bu sayede yeni eşyalarına da temiz şekilde alışabilecektir.

Barınaktan sahiplendiğiniz kediniz için genel bir veteriner kontrolü yaptırabilirsiniz. Bu sayede kedinizin herhangi bir kan değerinde eksiklik olup olmadığını görebilir, kedinize gerekli görülürse vitamin ya da mineral takviyelerinden vererek kısa sürede sağlığı için gerekli tüm içerikleri tüketmesini sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap