Kedi Tırmalama Direkleri Ne İşe Yarar?

Kedi tırmalama direkleri ne işe yarar? Kedi tırmalama direkleri aslında kedilerin doğada kolayca karşılayacakları bir ihtiyaçları olan tırnak törpüleme ihtiyaçlarını gidermeleri için kullanılan bir üründür. Kediler doğada tırnaklarını ağaç kabuğu ve benzeri pek çok alanda törpülerler ve bu törpülenen tırnakları hem yakalamak hem kaşınmak hem de tutunmak gibi farklı aktiviteler için kullanırlar. Kedi tırmalama direkleri de aslında kedilerin evde doğal ortamına sahip olması, tırnaklarını da törpülemesi için kullanılan bir üründür.

Kedi Tırmalama Direklerinin Önemi

Kedi tırmalama direkleri olmadığı zaman kediler tırnaklarını törpülemek için farklı yollara başvurabilir. Örneğin koltukları, perdeleri, halıları, yatakları ve dolapları tırmalamaları mümkündür. Bu da aslında kedilerin tırnaklarını törpüleme ihtiyacı ile yaptığı bir davranıştır. Kedilerin evdeki eşyalara zarar vermemesi ve tırnaklarını da sağlıklı şekilde törpülemeleri için tırmalama direklerini kullanmaları önemlidir. Bu şekilde kediler tırnaklarına ve evdeki eşyalara zarar vermeden törpüleme işlemini gerçekleştirebilir, ayrıca bu direkler ile de keyifli şekilde vakit geçirebilirler.

Kedilerin tırmalama direklerini tırmalamaları, hem ön hem de arka patilerini kullanmalarına yarar sağlar. Ayrıca bu direkler sayesinde tırmanarak kaslarını da farklı şekillerde kullanabilirler. Dışarı çıkmadan sürekli evde bulunan kediler daha az kas kullandığı için bu direkler aslında uzun olarak tercih edildiği zaman kedilerin kaslarını da kullanmalarını katkı sağlar.

Kedi Tırmalama Direği Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedi tırmalama direkleri tercih ederken aslında bu direklerin uzun olması ve sağlam olması önemli bir etkendir. Uzun direklerde kediler tırmanma davranışını gerçekleştirebileceği için hem kendilerine bir oyun alanı oluşturabilirler hem de kaslarını kullanmaları da bu sayede sağlanır. Ayrıca sağlam bir direk tercih etmek kedinin tırnaklarını törpülerken direği kısa sürede alındırmasını da önler. Bunun yanı sıra kedi tırmanırken direğin de çökmesi ya da devrilmesi engellenir. Bu nedenle hem malzemesi sağlam hem de dik şekilde ayakta durabilecek ürünler tercih edilmelidir.

Kediler için tırmalama direği seçerken ayrıca bu ürünlerin malzemelerinin de kedilerin tırnaklarını törpüleyecek halat gibi malzemeler ile üretilmiş olmasına özen göstermek gerekir. Kediler normalde tırnaklarını ağaç kabuğu ve benzeri nesneler il törpülediği için halat gibi kalın ve dayanıklı ipler aslında bu konuda onlar için yetersiz bile gelebilir. Ayrıca sert ve dayanıklı kumaşlardan üretilen kedi tırmalama direkleri de oldukça yaygındır. Bu tür ürünler dikkatli şekilde seçilmeli, kullanılan malzemenin tırmalamaya dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.

Kedilerin bu direklere kolayca alışması için oyuncaklı, gösterişli, renkli ve ilgi çekici ürünleri tercih etmek de oldukça önemlidir. Kediler bu direkler ile oynamayı başta kabul etmeyebilir ancak ilgi çekici oyuncağı olan, renkleri ilgi çekici olan farklı modellerdeki tırmalama direkleri kedilerin zamanla ilgisini çekebilir ve kediler hem onunla oynamak için hem de tırnaklarını törpülemek için bu direkleri tercih edebilir.

Kediler Tırmalama Direklerine Nasıl Alıştırılır?

Kedi tırmalama direkleri, kediler genellikle yavruluk dönemlerinde çok meraklı olacakları için bu tür ürünlerle ilgilenebilir, bunlar ile oynama konusunda hevesli olabilirler ancak yetişkinlik dönemine yakın kediler daha az meraklı olduğu için bu tür ürünlerin ilgilerini çekmesi daha zordur. Bu nedenle de kediler yavruluk döneminde tırmalama direklerine alıştırılırsa aslında bu iş daha kolay olacaktır.

Yetişkinlik döneminde de yavruluk döneminde de kedilerin tırmalama direklerine alışmasını sağlamak için kedi otu gibi ürünler tercih edilebilir. Bu tür ürünler kedilerin tırmalama direklerine alışmasını sağlayabilecek olan ürünlerdir. Ayrıca kedilerin bu direklere alışması için sevdikleri bir oyuncakları da bu direklere koyulabilir. Bu şekilde onu almak için tırmanma davranışı gerçekleştirirler. Sonrasında ise bunu bir alışkanlık haline getirmeleri için bu davranışı birkaç kez tekrarlamak gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap