Kedilerin Sahibini Yalaması Nedenleri

Kedilerin sahibini yalaması birçok kedi sahibi için hem keyifli hem de ilginç gelir. Kediler ile yaşamak ve onlar tarafından sevilmek oldukça mutluluk kaynağıdır. Kedilerin kendine özgü davranışları ve sevimli hareketleri birçok insana merak uyandırır. Kedileri anlamak ve davranışlarının sebeplerini öğrenmek her kedi sahibinin isteği. Tüylü dostunuzun tipik hareketlerinden biri de sahiplerini yalaması. Kedilerin sahiplerini yalaması için birçok sebepleri bulunmaktadır.

Kedilerin Sahibini Yalaması Nedenleri

1) Sosyal İletişim Aracı Olarak

Yavru kediler birbirlerini yalayarak iletişim kurarlar. Yetişkin kediler ise kendilerini temizleyebilmek ve koku alışverişinde bulunabilmek için birbirlerini yalar. Bu sayede aralarında sosyal bağ da kuvvetlenir. Kedilerin sahiplerini yalaması aralarında ki bağı kuvvetlendirmek içindir. Böylece aranızda sosyal bağ güçlenecektir.

2) Size Olan Sevgisini İfade Etmek, Güvende Hissetmesi

Kedilerin sahiplerini yalaması sahiplerine olan sevgisini ve güvenini ifade etmektedir. Kediniz sizin yanınızda kendini güvende hissediyorsa sizi yalayarak bunu belli edebilir. Ayrıca sizi ailenin bir üyesi olarak gördüğünü de anlayabilirsiniz. Kedilerin iletişim kurma yöntemleri ile insanların ki aynı değildir. Kediniz sizi sevdiğini sizi yalayarak anlatmaya çalışıyor olabilir. Kediniz bir yavruyken annesi onu nasıl sevdi ve davrandıysa o da size öyle davranmak ister. Size duyduğu sevgiyi gösterirken aslında sizin yanınızda ne kadar rahat olduğunun da mesajını vermiş oluyor.

3) Yalnız Hissettiklerinde, Endişesini Azaltmak

Eğer kedinizin normalde hiç yapmadığı halde sizi sık sık yaladığını ve hatta ısırdığını fark ederseniz kedinizin stres altında olduğunu düşünebilirsiniz. Kediniz herhangi bir konudan endişe duyuyorsa, plastik eşyalar, oyuncak ve kıyafet gibi eşyaları yalamak isteyebilir. Çünkü bu hareket ile gerginlikleri azalacaktır. Kediniz yakın zaman da yüksek sese maruz kaldıysa, karmaşa içerisinde kaldıysa ve korktuysa sizi yalayarak sakinleşmeye çalışıyor olabilir.

Kediniz uzun süre yalnız kaldığında sizi yalayarak yalnızlık hissinden kurtulmaya çalışıyor olabilir.

4) Oyun Olarak

Kedilerin sahiplerini yalaması onların oyun saatinin geldiğini ifade ediyor olma ihtimali vardır. Kediniz tam oyun arasında sizi yalıyorsa bu hareket kedinizin eğleniyor olduğunu belirtir. Kedilerde oyunlar sırasında belirli kimyasallar salgılar. Bu nedenle kedinizin yanınızda kendini iyi hissetmesine ve rahatlamasına izin vermelisiniz.

5) Bölgesel Sınırları Belirlemek

Kediler kendi bölgeleri için oldukça hassaslardır. Sahip oldukları her bölgeye kokularını bırakmak isterler. Bunu kimi zaman yalayarak yaparlar. Sizi de aynı bu sebepten yalamak isteyebilirler. Kedinizin ağzında ki salya ile sizi kokunuz birleşir ve bir anlamda kediniz tarafından işaretlenmiş olursunuz.

6) Koku Değişimi

Kedilerin sahiplerini yalaması koku değişiminden kaynaklanıyor olur. Kedinizin dikkatini çekecek nesneler ile ilgileniyorsanız sık sık parmaklarınızı yalamaya başlar. Siz yemek yaptıktan hemen sonra ya da bahçeyle uğraştıktan sonra sizi yalaması gayet normal karşılanmaktadır.

7) Dikkat Çekmek

Kediler her zaman sizinle ilgili görünmeseler de aslında ilgilidirler. Aynı şekilde sizden de ilgi beklerler. Uzun süre kediniz ile ilgilenmemeniz sıkılmalarına yol açar. Kedilerin ilgi beklediklerini ifade etmenin bir yolu da sizi yalamasıdır.

8) Tadınızın Hoşuna Gitmesi

Kedinizin hoşuna gittiği bir yiyeceği yediyseniz kediniz bu kokuyu mutlaka alacaktır. Hassas koku alma yeteneği sahip kediler, siz elinizi yıkamış dahi olsanız yediğiniz et kokusunu fark edecektir. Bu nedenle kediniz siz yalamak ister.

Bazı uzmanlara göre, kedilerin insanların derisinde ki tuz tadını seviyor olabileceği de söylenmektedir. Kediniz sizin cildinizin tadını da seviyor olur.

9) Düşmanlardan Korumak

Kediler doğal ortamlarında avcı oldukları kadar aynı zamanda avdır. Doğada avlandıklarında üzerlerinde kalan kan, koku ve et artıklarını temizlemek isterler. Çünkü aksi takdirde kendileri de potansiyel av haline gelecektir ve başka canlılar tarafından avlanacaktır. Kedilerin sahiplerini yalaması da sizin av haline gelmenizi engellemek içindir. Üzeriniz yemek koktuğunda sizi bu kokudan arındırarak düşmanlardan korumak isterler.

Kedim Beni Yaladığında Nasıl Davranmalıyım?

Kediniz yavru ve annesinden yeni ayrılmış ise sizi yalaması son derece normal. Bu durum hoşunuza gitmiyorsa dahi sabırlı olmalısınız. Kedinizin sizi yalıyor olması sizi koruyucu olarak gördüğü anlamına gelmektedir. Bu davranışını zamanla azaltmasına yardımcı olabilirsiniz. Kısa süre içinde unutacaktır.

Eğer oyuncu bir kediniz varsa ısırmadan önce sizi yalıyor olur. Kedinizin bu davranışı tamamen oyun amaçlıdır ve size zarar vermeyi amaçlamıyordur. Isırmaları canınızı yakmaya başladıysa ısırmamayı öğretmeyi denemelisiniz. Sizi ısırmasının altında ki sebep kedinizin hoşlanmayacağı hareketler yapmanız olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap