British Shorthair Beslenmesi Nasıl Olmalı?

British Shorthair beslenmesi nasıl olmalı? British Shorthair kedilerin beslenme düzeninde nelere dikkat etmek gerekir? Kedilerin beslenme özellikleri cinslerine göre farklılık gösterir. Bu nedenle kedilerin beslenme programının cinsinin özelliklerine uygun olması önemlidir. British Shorthair kedileri yuvarlak hatlara sahip yüzleri, küçük kulakları ve yuvarlak gözleri ile dikkat çeken kedi cinslerinden biridir. Bu kediler sevimlilikleri ile dikkat çekici olsa da bakımları konusunda dikkatli olmak çok önemlidir. Sağlıkları için beslenme programlarının cinslerinin özelliğine uygun olması şarttır. British Shorthair kediler için özel olarak üretilen mamalar tercih edilip ya da kedinizin sahip olduğu farklı rahatsızlıklara göre mama tercihinde değişim görülmektedir. 

British Shorthair Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Her kedinin cinsine göre farklı fiziksel özellikleri etkili olur. Bu fiziksel özellikler kimi zaman çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirecektir. Beslenme şeklinin de buna uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Böylece British Shorthair kediler besleneceği zaman farklı mamaların tercih edilmesi iyi olacaktır. 

British Shorthair kedilerin kas kütleleri diğer pek çok kediden daha fazladır. Bu nedenle yüksek protein içeriğine sahip mamalar ile beslenmeleri tavsiye edilmekte. Yüksek protein içeriğine sahip mamalar ile beslenen British Shorthair kedilerin gelişimleri ve büyümeleri de sağlıklı şekilde ilerler. Bu kedi cinsi için üretilen mamaları tercih ederek kedinizin doğru ve eksiksiz şekilde beslenmesini sağlamanız mümkündür. 

Ayrıca Bakınız: Kedi Mamalarında Tuz Oranı Ne Kadar Olmalı?

British Shorthair Kediler İçin Hangi Mama Tercihi

British Shorthair kediler için tercih edeceğiniz mamaların yüksek protein içeriğine sahip olması önemlidir. Ayrıca tahıl içeriğinin diğer mamalara göre daha az olması da önemli bir detaydır. Kemik ve eklem sağlığının korunması için Omega 3 içeriğine sahip mamaların tercih edilmesi de olasıdır.

British Shorthair kedilerin tüyleri yedikleri mamalardan kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu nedenle seçilecek olan mamanın kedinizin tüy sağlığını korumaya yönelik olması gerekiyor. Eğer kedinizde tüy dökülmesi, cilt hassasiyeti, tüylerde cansızlık ya da matlaşma gibi durumlar gözlemlerseniz buna yönelik olarak veteriner desteği alabilirsiniz. Veteriner yönlendirmesi ile kedinizin tüy sağlığı için en uygun mamayı bulmanız da çok kolay olacaktır. 

Kedilerin sahip olduğu farklı rahatsızlıklar da mama seçimi etkiler. Örneğin diyabet ya da obezite gibi rahatsızlıklara sahip olan kedilerin tüketeceği mamalar normal kedi mamalarından farklıdır. Bu mamaların içeriklerindeki tahıl miktarı daha az olabilmektedir. Ayrıca bazı kedilerde görülen hassasiyet ve alerjiler de mama seçimini etkiler. Deniz ürünlerine karşı hassasiyeti olan kedilerin bu içeriğe sahip mamaları tüketmesi sağlıklı değildir. Benzer problemler gözlemlendiği zaman mama seçiminde bu durumların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. 

British Shorthair kediler için genel olarak şu mamalar tercih ediliyor:

  • Orijen Regional Red Tahılsız Sığır Etli Yavru Yetişkin Kedi Maması
  • Royal Canin British Shorthair Adult Kedi Kuru Maması
  • N&D Ocean Balık ve Portakallı Yetişkin Kedi Maması
  • Royal Canin British Shorthair Kitten Kedi Kuru Maması
  • Royal Canin British Shorthair Yaş Kedi Maması
  • N&D Balkabaklı Geyik Etli ve Elmalı Yetişkin Kedi Maması
  • Royal Canin British Shorthair Kitten Yavru Kedi Maması
  • Hills İdeal Balance Tahıl İçermeyen Tavuklu Yaşlı Kedi Maması

Farklı markalardan farklı içeriklere sahip kedi mamalarını tercih etmek mümkündür. Bu mamaların içerikleri ve besin değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede kedinizin sahip olduğu her duruma karşı bir önlem olarak beslenme şeklini kontrollü olarak sağlamanız mümkün olabilir. 

2 Aylık ve Daha Üzeri Yavru British Shorthair Hangi Mamayı Yemelidir?

Yavru kediler 35 günlükken kuru mama yemeye başlarlar, 2 aylıktan sonra anne sütü içmeyi tamamen bitirip sadece kuru mama yerler. Alacağınız kuru mama kedinizin bütün gıda ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Eğer kuru mamadan yeterli seviyede takviye alamazlar ise bağışıklık sistemi düşer ve hastalıklara yakalanırlar. Kediler hastalığa en çok yavruyken yakalanırlar, bu yüzden alacağınız mamanın premium bir kuru mama olması gerekmektedir. Yavru kedi mamalarının tanesi küçük olduğu için tam kedinizin ağzına göre boyutlandırılmaktadır, bu yüzden taneleri oldukça küçüktür. Bunun yanında yetişkin mamalardan ayıran ise içerisindeki vitaminlerdir. Yavru kuru kedi mamaları yetişkin mamalara nazaran daha pahalıdır. Nedeni ise içerisinde bulunan vitaminlerin çok olmasıdır. Size önereceğimiz mamalar aşağıdaki okuyabilirsiniz.

Orijen Cat Kitten Yavru Maması: Yavru kedinize verebileceğiniz en iyi mama olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğindeki yüksek protein kedinizin bütün ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Fiyat olarak Türkiye’deki en pahalı yavru kedi mamasıdır. Eğer yavrunuzu çok seviyorsanız kesinlikle bu mamayı almanızı önermekteyiz. Kanada Menşeili mama olan Orijen Türkiye’deki resmi satış distribütörü Şadanlar olduğunu bilmenizi isteriz. Şiddet ile tavsiye ettiğimiz bir yavru kedi mamasıdır.

Acana Kitten Yavru Maması: Orijen’nın alt segment mamasıdır, aynı firma tarafından üretilmektedir. Kalite olarak Orijen kadar iyi değildir. Fakat yine de yavru kedi mamaları arasında yüksekte bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Pro Plan Yavru Kedi Maması: Nestle tarafından üretilen bu mama premium kedi mamalarından biridir. Protein oranı orijene göre düşük olsada vitaminler bakımından en zengin mamalardan biridir. Nestle pet gıdaları üzerindeki formülleri ile fark yaratmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Kesinlikle yavru kedinize verebileceğiniz en iyi mamalardır.

Royal Canin Mother & Babycat: Bu mama anne kedilere ve yavrulara verilmektedir, yavrular 5 aylığa kadar bu mamayı yiyebilirler. Taneleri çok küçük olduğundan yerken asla zorlanmazlar. Royal Canin markasının Dünya’da en çok satılan kuru kedi mamalarının başında gelmektedir. Bu mama formül ve kalite olarak oldukça iyidir. Lezzet bakımından ise kedinizin asla hayır diyemeyeceği bir markadır. Kesinlikle 35 günlükten itibaren bu mamayı kedinize vermenizi şiddetle önermekteyiz.

Royal Canin Kitten: Bu mama 5 aylık ile 12 aylık arasındaki yavru kedilere verilmektedir. Mother & babycat’e oranla mama çapı daha büyüktür. Formülleri hemen hemen aynıdır. Royal Canin markası Dünyaca ünlü Mars gıda grubu tarafından üretilmektedir. Özellikle Avrupa pazarında en çok satılan mamalardan biridir.

N&D Kedi Maması: Tahıllı ve tahılsız olarak satılan yavru kedi maması diğer mamalara nazaran farklıdır. Bunun nedeni ise sebze ve meyve formüllerinin olmasıdır. Diğer mamalardan fark yaratan özelliği budur. Gönül rahatlığıyla yavru kedinize verebileceğiniz en iyi mamalardan biridir.

Bonacibo Yavru Kedi Maması; Fiyat olarak diğer mamalara göre daha ucuz olan bu kuru mama yerli üretimdir. Ülkemizin İzmir ilçesinde olan bu mama fabrikası Türkiye’de satılan kedi mamalarından biridir. Fiyat perfonmans olarak alabileceğiniz en iyi mamadır. Yurt dışından gelmediği için fiyatının diğer mamalara göre daha uygun olduğunu söylememizde fayda vardır. Premium bir mama olmasa da kedinize verebileceğiniz mamalardan biridir.

Eğer sizde yavru kedi sahiplenme düşüncesindeyseniz linke tıklayarak istediğiniz ırktaki yavrularının ilanlarına bakabilirsiniz.

Yetişkin British Shorthair Hangi Mamayı Yemeli?

Eğer kediniz kısırsa kesinlikle kısırlaştırılmış bir kedi maması vermenizi önermekteyiz. 12 aylıkken büyük ise yetişkin kedi maması verebilirsiniz.

Yukarıda yavru kediler için yazılan mama markalarından birini almanızı önermekteyiz.

British Shorthair Kedileri Ev Yemeği Yer Mi?

British Shorthair kedilere kuru ya da yaş kedi maması harici yiyecekler vermek pek faydalı olmayacaktır. Tüyleri tükettikleri besinlerden kolay şekilde etkilenebildiği için ev yemekleri kedinizin tüylerinin matlaşmasına ve sağlıksız hale gelmesine neden olabilir. Bu sebeple British Shorthair kedinizde mümkün olduğunca ev yemeği vermemeniz tavsiye edilir. Dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenme için kedinizin cinsine ve özelliklerine uygun mama tüketmesi her zaman için daha sağlıklı olacaktır. Kediniz ishal olduğunda haşlanmış tavuk ve lapa pirinç vermenizi öneriyoruz. Çok fazla ısı kaybı yaşayan kedinizin ishalini kesmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntem veteriner hekimler tarafından önerilmektedir.

Yavru british shorthair 1 kgdan sonra kesinlikle aşılara başlanması gerektiğini unutmayınız. Parazit uygulamalarından sonra karma 1, 7 gün sonra ise lösev 1, 7 gün sonra karma 2, 7 gün sonra lösev 2 ve en son 7 gün sonra kuduz aşısı yaptırmanızı şiddet ile öneriyoruz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap