Kediler Ton Balığı Yer mi? Ton Balığı Kedilere Faydaları

Kedilerde ton balığı yer mi? Kedilerin ton balığı yiyip yemediği büyük bir merak konusudur. Konserve ton balıklarını tüketip tüketemeyecekleri konusunda kedi sahipleri endişe mi duyuyorsunuz. Kedi mamalarının içeriğinde farklı balık ürünlerine sıklıkla yer verilse de ton balığının konserve şekilde kedilere verilip verilemeyeceği merak edilir. Kedilere ton balığının herhangi bir zararı olup olmayacağı da tartışılmaktadır. Bizim tüketimimize uygun olarak üretilen pek çok besin ürünü kedilere verildiği zaman zararlı olur. Bu nedenle de ton balığının da konserve formunda kedilere verilmesi pek tavsiye etmiyoruz. Ton balığı içeriğine sahip ödül mamaları ve yaş mamalar mevcuttur. Kedilerin bu mamaları tüketmesi onların tüketimine daha uygun olduğu için daha faydalı da olacaktır. Peki, kediler ton balığı yer mi? Kedilere nasıl ton balığı vermek gerekir?

Kediler Ton Balığı Yer mi?

Kedigiller ton balığı yer. Ancak beslenme programı içinde ton balığının yer almaması gerekir. Sizin tükettiğiniz sırada kedinizin de ton balığının kokusunu alması ve yanınızda gelip istemesi mümkündür. Bu durumda elbette kedinize ufak parçalar verebilirsiniz. Ancak yaş ve kuru mamaya ek olarak ton balığı ile beslenmesi sağlığı için zararlı etkilere sahiptir. Özellikle de kedilerin tüketmesi gereken yağ, tahıl ve protein içerikleri göz önünde bulundurulduğu zaman insanların tüketimine uygun olarak üretilen ton balıklarının onlar için pek de uygun olmadığını görmeniz daha kolay olacaktır.

Çok fazla ton balığı verilmesi kedinizde cıva zehirlenmesine neden olur. Bunun yanı sıra kedinizin sürekli olarak ton balığı ile beslenmesi, onu bir bağımlı haline getirir. Ton balığını çok seven kedilerin sürekli ton balığı ile beslenmesi, bir süre sonra başka yiyecekleri yemeyi tamamen kesmesine neden olur. Bu durumu yaşamamak için de kedinize çok sık olmamak şartı ile az miktarda ton balığı vermeniz tavsiye ediyoruz.

Kedinize yağda korunan konserve ton balığı vermeniz tavsiye etmiyoruz. Yağ ve tuz içeriği düşük olan ton balıklarını tercih etmeniz öneriliyor. Verilecek olan ton balığı miktarı da kedinizin bir öğünü kadar çok olmamalı. Birkaç parça ton balığı vermeniz zararlı olmaz ancak fazlası her zaman için zararlıdır. Kedinize vereceğiniz ton balığı suyu ile paketlenmiş, az yağlı ve mümkünse tuzsuz olmalı. Bu şekilde verilen ton balığı kedinizde büyük zararlar meydana getiremeyecektir. Ancak yine de bağımlılık konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Ton Balığının Kedilere Zararları

Kedinize yağlı ve konserve ton balığı vermeniz büyük zararlar meydana getirir. Her şeyden önce yağ, kedinizin aşırı kilo almasına neden olacaktır. Bunun yanında tuz içeriği de göz problemlerine, böbrek rahatsızlıklarına ve sindirim sorunlarına yol açabilecektir. Kedinize vereceğiniz ton balığı yağsız ve tuzsuz olsa dahi fazlasını vermeniz onda bir bağımlılık etkisi yaratacaktır. Tıpkı ödül mamalarında olduğu gibi kedinize az miktarda ton balığı veriniz.

Ödül mamaları da çok sık verildiği zaman kedilerde bağımlılık meydana getirebilen yiyeceklerdir. Ton balığı da kedilerde benzer etkiye sahiptir. İçeriği nedeniyle kedilerin zevkle yediği ton balığı, bir süre sonra bağımlılık yaratabileceği için kedinizin başka hiçbir yiyeceği yemek istememesine neden olur. Bu durumda ciddi rahatsızlıkların da ortaya çıkması söz konusudur.

Ton Balığının Kedilere Faydaları

Kedilerin mamalarının içinde yer alan ve kedilerin tüketimine uygun şekilde işlenmiş olan ton balıkları farklı faydalara sahip. Örneğin zengin protein içeriği ile kedinizin günlük protein ihtiyacının karşılanmasını sağlamış olursunuz. Ayrıca kedinizin sevdiği bu lezzet, mamasını da düzenli ve yeterli şekilde tüketmesine yardımcı olabilmektedir. Bu mamaların içeriğindeki ton balığı kedilerin tüketimine uygun olacak şekilde işlem gördüğü için yağ, tuz ve protein oranı konusunda olumsuz düşüncelere kapılmamak gerekir. Ancak ödül mamalarının içinde yer alan ton balığı yine de yağlı şekilde kullanılmasında sakınca yoktur. Bu durumlardan uzak kalmak için yine de kedinize mama ve ödül maması alırken mama içeriklerini kontrol etmenizde fayda vardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap