Kedilere Ev Yemeği Verilir mi?

Kedilere ev yemeği verilir mi? Kedinizi hazır mamalar yerine evde pişireceğiniz yemekler ile beslemek istiyor ya da yemeğinize ortak olmak isteyen minik dostunuzun sağlığı için endişeleniyor musunuz? Bu yazımızda kedilere evde yapılan yemeklerden vermek güvenli mi sorusunu yanıtlayacağız ve kedinizi en iyi şekilde beslemeniz için ipuçları paylaşacağız.

Kedilere Ev Yemeği Verilir mi?

Öncelikle kedilerin doğru ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesi çok önemlidir. Kedinizin yediği yiyeceklerin metabolizmasına uygun olması, kedinizi rahatsız etmeyecek yiyecekler olması gerekir. Aksi takdirde sindirim sistemi, cilt ve solunum sistemlerinde sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle eğer ev yemeği kediniz için faydalıysa verebilirsiniz; ancak kedinize zarar verecek besinleri kedinize vermemeniz gerekir.

Kedilere ev yemeği verilir mi? Gelin şimdi sizinle kedinizin sağlığına zarar verebilecek besinleri ve ev yemeğiyle kedi beslemek için kedinize verebileceğiniz yiyecekleri ele alalım:

1.    Protein Ağırlıklı Yiyecekleri Tercih Edin

Kedinize yiyecek verirken mümkün mertebe protein ağırlıklı bir ev yemeği olmasına özen gösterin. Karbonhidrat ve yağlı besinler kedinizin kilo almasına ve sağlık sorunları yaşamasına yol açabilecektir. Haşladığınız tavuk, balık, et ve deniz ürünlerini kedinize verebilirsiniz.

2.    Haşlanmış Sebze Mide Sağlığına Faydalı

Kedinizin mide sağlığını korumak için ona haşlanmış sebzeli yemekler verebilirsiniz. Bazı kediler sebze yemese de bazı kediler haşlanmış kabak, havuç gibi besinleri severek tüketmektedir.

3.    Çiğ Et Kesinlikle Vermeyin

Kedilerin midesi çok güçlüdür ancak çiğ et ile yapılan sushi, çiğ köfte gibi yiyecekler kedilerin bağırsaklarına zarar verecek bakteri ve parazitleri barındırırlar. Bu nedenle çiğ et ile yapılan yemekleri kedinize kesinlikle vermemelisiniz.

4.    Ev Yemeğinin Sıcaklığına Dikkat!

Pek çok kişi kediler ev yemeği ne yer diye merak etmekte ancak verecekleri ev yemeğinin sıcaklığına dikkat etmemektedir. Verdiğiniz yiyeceğin çok sıcak olması kedinizin ağız sağlığına ciddi zarar vermektedir. Bu nedenle kedinizi ev yemeğiyle beslerken çok sıcak olmamasına ve ılık olmasına özen gösterin.

5.    Alerjik Yiyecekleri Kedinizden Uzak Tutun

Bazı yiyecekler kedinizde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle kedinizi beslerken alerjik yiyecekler vermeyin. Kedinizi ev yemeğiyle besledikten sonra onu gözlemleyin ve alerji olursa aynı yemeği bir daha vermeyin.

6.    Baharatlı Yiyeceklere Dikkat

Kedilerin metabolizması baharatlara karşı tolerans göstermemektedir. Bu nedenle özellikle ekşi ve acı yemekleri kedinize vermemenizi öneririz.

7.    Çiğ Protein Kaynaklarından Uzak Durun

Kedinize çiğ et vermemenizi önermiştik. Bu önerimiz aynı zamanda çiğ hayvansal protein kaynaklarını da içine almaktadır. Çiğ yumurta, çiğ tavuk, çiğ balık gibi yiyecekleri her zaman haşlayarak kedinize verin. Kızartma yöntemiyle hazırlanan yiyecekler kedinizin kalp sağlığına zararlı olduğundan bu yöntemi tercih etmemeye çalışın.

8.    Karbonhidrata Hayır!

Evde beslenen kedilerde görülen en tehlikeli durum şüphesiz obezitedir. Bu nedenle ev yemeği ile kedi beslemek istiyorsanız kedinize ekmek, bulgur, makarna gibi karbonhidratlı gıdaları vermemeye ya da az vermeye özen gösterin.

9.    Yağlı Yiyecekleri Kedinize Vermeyin

Yağlı yiyecekler kedilerde iç organ yağlanmasından kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Bu nedenle kedinize yağlı olan ve kızartılan yiyecekleri vermeyin. Örneğin nugget ya da çok yağlı et parçalarını kedinize vermeyin. Ona daha yağsız ve protein oranı yüksek yiyecekler verin.

10. Kedinize 2 Öğün Yiyecek Verin

Kediler iki tam öğün şeklinde beslendiklerinden kediler için ev yemeği verecekseniz beslenme düzenine uygun olacak şekilde onu beslemeye özen gösterin. Gün içerisinde çok fazla, sık sık yemek vermeyin. Böylelikle sağlık sorunlarının önüne geçebilir ve kedinizin kilo almamasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bakınz: Kedilere Süt Verilir Mi? Kediler İçin Süt Sağlıklı Mı?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap