Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kısırlaştırılmış kedi bakımı nasıl olmalıdır? Kedinizi kısırlaştırdıysanız ya da kısırlaştırmayı düşünüyorsanız bu operasyonun ardından kedinizin bakım ve beslenmesinde birtakım değişiklikler olacağını bilmenizde fayda vardır. Minik dostunuza en iyi şekilde bakmanızı sağlayacak kısırlaştırılmış kedi bakımı ve beslenmesi rehberimizle kedinizin ömrünü uzatacak önerileri sizlere sunuyoruz.

Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedinizi kısırlaştırma işlemi kedinizin üremesini imkansız hale getiren, dişi kedilerde yumurtalık ve rahmin; erkek kedilerde testislerin çıkarıldığı bir cerrahi operasyondur. Üreme organlarındaki bu değişiklik kedileri hem hormonal hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilemektedir. Kedinizin bu süreci en iyi şekilde atlatması ve operasyon sonrası sağlıklı bir yaşam sürmesi için bakım önerilerimiz şu şekildedir:

Ayrıca bknz: Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Kısırlaştırılmış Kedi Bakım Rehberi

OPERASYONDAN HEMEN SONRAGENEL TAVSİYELER
Operasyonun ardından kedinize rahat ve sessiz bir alan sağlamanız kedinizin dinlenmesini ve operasyonu atlatmasını sağlayacaktır.Kedinize yetişkin maması yerine, kısırlaştırılmış kedi maması verin. Kısırlaştırılmış mamalar kedinizin daha sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.
Kedinizin dolaşmasına ve aşırı hareketli olmasına neden olacak oyunlara izin vermeyin. Ameliyat bölgesinin enfekte olmaması için kedinizin bir süre sakin kalması çok önemlidir.Kedinizin tuvalet sıklığını ve tuvalet miktarını takip edin. Operasyon sonrası böbrek rahatsızlıklarının oluşma ihtimali artacağından kedinizi takip etmeniz çok önemlidir.
Kedinizin dinlenip toparlanmasına izin verin. Onu zorla oynatmaya ya da eğlendirmeye uğraşmayın. Onun en iyi şekilde dinlenmesi için gerekli imkanları sağlayın.Kedinizi gözlemleyin ve olası bir sorunda hemen veterinerinizle iletişime geçin. Erken teşhis kedinizin hayatını kurtaracağından bu konuda hassas ve iyi bir gözlemci olmaya gayret edin.  
Kedinize uygun temiz mama kabı, su ve kum kabının olduğu bir ortam hazırlayın.Kedinizin diş etlerini kontrol edin. Diş etlerinde iltihap ya da renk değişikliği varsa hemen veterinere danışın.
Operasyon sonrasında kediniz ilgiye ve sevgiye aç olacağından onunla ilgilenin ve kendisini iyi hissetmesini sağlayın.Kedinizi daha fazla hareket ettirmeye çalışın. Bu dönemde kediler biraz daha az hareketli olacağından ve daha az kalori yakacağından kilo alma eğilimi artacaktır.

Neden Kısırlaştırılmış Kedi Maması Verilmeli?

Yukarıda da değindiğimiz üzere kedinizi kısırlaştırdıktan sonra kısırlaştırılmış kedi beslenmesi konusunda yetişkin kedi maması vermemeniz ve kısırlaştırılmış mama vermeniz çok önemlidir. Bunun nedenlerine değinmemiz gerekirse:

  • Kedilerin kısırlaştırma işleminden sonra metabolizmalarının yavaşlaması
  • Kastrasyon operasyonun ardından kedilerin iştahlarının artması ve yemeğe karşı daha duyarlı olmaları
  • Kısırlaştırılmış mamalar kedinizin böbreklerini yormayacaklarından kedinizin böbrek sağlığını da korumasıdır.
  • Kediler kısırlaştırılmış kedi mamaları ile daha az kalori alacaklarından obeziteye yakalanma riskleri azalır ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olurlar.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Seçimi

Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra ona vereceğiniz mamayı doğru seçmeniz ve mama değişimi yapmamanız kedinizin sindirim ve genel sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Kedinize hangi kısırlaştırılmış kedi mamasını seçeceğiniz konusunda kararsız kalıyorsanız doğru mamayı seçmenizi sağlayacak önerilerimiz var:

  • Yüksek protein içerikli mamaları tercih edin. Kediler etçil beslenen canlılardır. Bu nedenle beslenmelerinin olmazsa olmaz parçası proteinlerdir. Kedinizin sağlıklı beslenmesini istiyorsanız protein oranı yüksek olan bir mama ideal bir seçim olacaktır.
  • Düşük enerji içeriğine sahip mamaları seçin. Kediniz bu süreçte daha iştahlı olacağından ve daha az kalori yakacağından düşük enerji içerikli bir mama kedinizin kilo almamasında büyük rol oynayacaktır.
  • L-Carnitin içeriğine sahip olan bir kedi maması olmasına dikkat edin. L-Carnitin vücutta kalori yakımını destekleyen bir bileşen olup kedinizin obezite riskini azaltacaktır.
  • Bilinen ve güvenilir kısırlaştırılmış kedi maması markaları araştırın. Böylelikle kedinizi gönül rahatlığıyla bu mamalarla besleyebilirsiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap