Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Erkek kedilerde kısırlaştırma, erkek kediniz kızgınlık dönemine girecek yaşa mı geldi? Eğer erkek kedinizin kızgınlığa girmeden bu süreci atlatmasını istiyorsanız yapabileceğiniz en mantıklı şey erkek kedi kısırlaştırma operasyonu olacaktır. Yazımızda kedinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlayacak kısırlaştırma operasyonu hakkında aklınızı kurcalayan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kedinizi kısırlaştırmadan önce ondan bir miras kalmasını ve bir yavru sevmek istiyorsanız, kesinlikle 1 kere çiftleştirmenizi öneriyoruz. Petyasam.com üzerinden ücretsiz eş ilanı verebilir ve kedinize kendi cinsinden bir eş bulabilirsiniz.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma Süreci

Erkek kedinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsanız dişi kedilere kıyasla çok daha kolay ve zahmetsiz bir operasyonla kısırlaştırıldıklarını söyleyebiliriz. Ameliyatın ardından bir iki günde toparlanan erkek kediler ameliyatı çok daha kolay atlatmaktadır.

Erkek Kedi Kısırlaştırılmalı Mı?

Erkek kediler hamile kalmadıkları ve yavrulamadıkları için genel olarak erkek kedilerin kısırlaştırılmasına gerek olmadığına dair bir söylenti vardır. Ancak 8-10 aylık bir büyüme sürecini tamamladıktan sonra kızgınlık dönemine giren erkek kedilerde çok ciddi davranış değişiklikleri gözlemlenir. Hem kedinizin sağlığı hem de bu süreci mutlu ve huzurlu bir şekilde atlatması için erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı çok önemlidir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Faydaları

Erkek kedinizi kısırlaştırmanız pratikte de hem size hem de kedinize pek çok fayda sağlayacak bir uygulamadır. Genel olarak erkek kedilerde kısırlaştırma işleminin faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Erkek kediler kızgınlık döneminde kum kabı dışında evin ve bulunduğu ortamın pek çok farklı yerine idrar püskürtecek ve kokularını bırakacaklardır. Bu da evinizden çıkmayan yoğun ve keskin bir idrar kokusuna sebep olacaktır. Kısırlaştırma işleminin ardından idrar püskürtme davranışı son bulur.
 • Yüksek sesle miyavlayarak hem kendilerini hem de sizi strese sokacaklardır. Kısırlaştırma işleminin ardından kediler mutlu ve huzurlu doğasına geri dönerler.
 • Çiftleşmek için erkek kedi kızgınlık döneminde evden kaçabilecektir. Yüksek yerlerden de atlayabileceklerinden kedilerin kısırlaştırılmaları hayati bakımdan çok önemlidir.
 • Kediniz daha aksi, kavgacı ve sinirli bir ruh haline bürünecektir. Sokağa kaçan erkek kediler diğer kedilerle kavga ederek yaralanabileceklerdir.
 • Yine kedi kısırlaştırma faydaları arasında kısırlaştırma işleminin ardından erkek kediler bulaşıcı hastalıklardan ve testis kanserinden korunması yer almaktadır.

Erkek Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Erkek kedilerde kısırlaştırma her ne kadar kızgınlık döneminden itibaren kısırlaştırılabilseler de böbrek rahatsızlığı yaşamamaları bakımından 15-18 aylık olana kadar kısırlaştırılmayabilirler. Bu bakımdan veterinerinizle görüşerek doğru tarihe karar vermeniz çok önemlidir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Eğer erkek kedi nasıl kısırlaştırılır diye merak ediyorsanız erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatı genel olarak aşağıdaki adımlar izlenerek gerçekleştirilmektedir:

 1. Veterineriniz kedinizi inceleyecek ve kısırlaştırma işlemi için uygun bir aday olup olmadığına karar verecektir.
 2. Eğer kediniz kısırlaştırma işlemi için uygunsa uyuşturularak acı hissetmeden ameliyat edilecektir.
 3. Ameliyat sırasında erkek kedinin yumurtalıkları kesilecek ve kordonları bağlanarak operasyon bölgesi kapatılacaktır.
 4. Ameliyatın ardından kedinizin kendisine gelmesi beklenecektir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası Ne Yapılmalı?

Kısırlaştırma operasyonunun ardından dikkat etmeniz gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Erkek kedilerin kısırlaştırma işlemi çok kolay ve tehlikesiz olup dikiş bile atılmaksızın gerçekleştirilecektir. Bu bakımdan kediniz çok kısa sürece normal hayatına hiçbir şey yokmuş gibi dönebilecektir.
 • Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunun ardından dişi kedilerde görülen enfeksiyon ve iltihap gibi sorunları yaşamazsınız.
 • Kediniz için uygun, özel yapılan mamaları kullanmanız böbrek problemlerinin önüne geçmenizi sağlayacaktır.
 • Eğer kedinizde olası bir böbrek problemi oluşacaksa, bunu erken teşhis etmeniz, tuvalet sıklığını kontrol etmeniz çok önemlidir.
 • Kedinizin yeterince su tüketip tüketmediğini kontrol edin. Eğer az su tüketiyorsa su kabını sık sık tazeleyin.

Bu konularda dikkatli davranarak erkek kedi kastrasyon işleminin ardından kedinizin günlük hayatında sağlıklı, huzurlu ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap