Dişi Kedilerde Regl Olur Mu? Kedilerde Regl Belirtileri

Dişi kedilerde regl olur mu? Aslında dişi kediler insanların ya da dişi köpeklerin aksine regl kanaması geçirmez ancak yine de kanama olmasa bile kedilerin regl döneminde olduğunu anlamak mümkündür. Kedilerde bu dönemde az miktarda da olsa kahverengi lekelenmelerin görülmesi mümkündür. Bunun yanı sıra dişi kedilerde kanama görülürse ve taze kan geldiği anlaşılırsa vakit kaybetmeden veterinere danışmak önemlidir.

Dişi Kedilerde Regl Dönemi

Dişi kedilerde regl dönemi kendini regl kanaması ile ortaya koymaz ancak dişi kedilerin regl döneminde olduğunu yani aslında kızgınlık döneminde olduğunu anlamanın da zor olmadığını bilmek gerekir. Kediler kızgınlık döneminde farklı hareketleri ile dikkat çekerler. Bu dönemde herhangi bir regl kanaması olmaz ve kedilerde kanama görülürse veterinere danışmak gerekir. Bu durum idrar yollarına dair enfeksiyonların ve üreme organlarında meydana gelebilecek olan rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

Dişi Kedilerde Regl Dönemi Belirtileri

Dişi kediler regl dönemlerinde regl kanaması yaşamasa da regl olduklarını belli edecek kızgınlık davranışları sergilerler. Örneğin dişi kedilerde regl dönemlerinde daha sık idrar çıkmaya başlarlar ve idrarları çok daha keskin kokmaya başlar. Bu da aslında hormonları ile ilgili bir durumdur. Bunun yanı sıra kedilerin kızgınlık döneminde sevildikten sonra ya da oyun oynarken bir çiftleşme refleksi olarak popolarını havaya kaldırmaları da mümkündür. Bu davranış gibi pek çok çiftleşme dürtüsü içeren davranış gösterebilirler.

Dişi kediler kızgınlık döneminde olduğu zaman erkek kedilerin sizin kedinizin kokusunu alması ve ona yönelmesi mümkündür. Bunun yanı sıra bahçe katı bir evde oturuyorsanız evinizde etrafında dolaşan kedilerin evinizin etrafına idrarını yapması ve kedinizi kendine çekmeye çalışması da mümkündür.

Dişi kedilerde regl döneminde kanama olmadığı için eğer kedilerde kanama meydana gelirse veteriner kontrolüne götürmekte yarar vardır. Kedilerin de üreme organlarında ya da üreme sistemlerinde problemler meydana gelmesi mümkündür. Bu da kanama gibi farklı belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Kanamanın olması olası ya da normal bir durum değildir.

Dişi Kedilerde Regl: Ovülasyon Dönemi

Dişi kediler ovülasyon dönemi içinde davranışları ile bunu belli ederler ancak fiziksel olarak bir belirti göstermezler. Davranışları çiftleşmeye uygun şekilde farklılaşır ve bu dönem geçtikten sonra davranışların yeniden eski düzenine dönmesi mümkündür. Örneğin kedilerin bu dönemde kapı eşiği gibi bölgelere idrarını yapması mümkündür ancak bu dönem sona erdiği zaman bu davranışı hiç yapmamış gibi tuvaletini kullanmaya devam eder.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Döneminde Ne Yapmak Gerekir?

Dişi kedilerin kızgınlık döneminde yapılabilecek iki şey vardır. Bunlardan biri kedinizin çiftleşmesine izin vermek, diğeri ise kedinizin çiftleşmesini istemiyorsanız onun erkek kediler ile bir araya gelmesine engel olmaktır. Dişi kediniz çiftleşmek istese de eğer kısırlaştırılmadıysa ve onun hamile kalmasını istemiyorsanız bu dönemde dışarı çıkmasına ya da eve herhangi bir kedinin girmesine izin vermemelisiniz.

Kediniz kızgınlık döneminde evdeki farklı noktalara idrarını yapma eğilimi içinde olabilir. Bu durumun önüne geçmek için ise kedinizin kısırlaştırılmasını sağlayabilir ya da ona kızgınlık döneminde tuvalet konusunda daha baskıcı olabilirsiniz ancak bunu yaparken ona bağırmamanız ya da fazla tepki göstermemeniz gerekir.

Kızgınlık döneminde kediler doğal olarak çiftleşme eğilimi içindedir ve bu da onların doğalarında olan bir durumdur. Bunu kızgınlık döneminde engellemek yerine kısırlaştırma işleminin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Kedinizin yavrularının olmasını istiyorsanız da çiftleşmesine izin vermeniz gerekir. Bu sayede kedinizin de kızgınlık döneminde gösterdiği belirtiler sona erecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap