Kedilerde Tırnak Kesme: Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedilerde tırnak kesme kedinizin bakımı için çok önemlidir. Kedilerin tırnakları en büyük savunma araçlarıdır. Bu nedenle pek çok kişi kedilerin tırnaklarını kesmek doğru mu kedilerin tırnaklarını kesmek zararlı mı diye merak etmektedir. Kedilerin tırnakları bazen yaralayıcı ve çok uzun olabileceğinden belirli periyotlarla doğru şekilde kesilmesi çok önemlidir.

Kedilerin Tırnağı Neden Kesilir?

Kedilerin tırnaklarının kesilmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaşanan küçük kazalar sonucu tırnağın kesilmesi gerekebilir.
 • Kedinizin tırnakları çok uzamış ve etrafa, eşyalara takılıyor olabilir.
 • Kedinizin tırnakları aşırı sivri ve yaralayıcı hale gelebilir.

Evde bakılan kediler sokak kedilerinin aksine tırnaklarının bakımını gerektiği şekilde yapamamaktadır. Sokak kedileri ağaç gibi yüzeylerde tırnaklarını en iyi şekilde sivrileştirmekte ve ideal uzunluğa getirmektedir. Ancak evde bakılan kediler bu imkana sahip olmadıklarından kedilerde tırnak kesme yöntemi ile tırnaklarının ideal uzunluğa ve görünüme kavuşturulmaları gerekmektedir.

Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Eğer kedinizin tırnakları çok uzadıysa, sağa sola takılıp kedinizi tedirgin ediyorsa kedinizin tırnak kesim zamanı gelmiş demektir. Kedinizin tırnaklarını sorunsuz bir şekilde kesmek için şu adımları uygulayın.

 1. Öncelikle kedinizi sakinleştirin. Bunun için kesim öncesi onu okşayıp sevebilirsiniz.
 2. Kedinizi sakinleştirdikten sonra patisini tutarak tırnaklarının dışarı çıkmasını sağlayın.
 3. Tırnakları sırayla kesin. Eğer kediniz patisini tutarken size saldırıyorsa ensesinden hafifçe tutun ve tırnaklarını kesin.
 4. Kedinizin tırnaklarını kestikten sonra ödül maması vererek onu ödüllendirin ve mutlu edin.
Kedinizin tırnaklarını dipten kesmemeye dikkat edin!!

Kedilerde Tırnak Kesme Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedinizin tırnaklarını keserken rastgele bir kesim yapmamalısınız. Onların sağlığını muhafaza edebilmeniz için doğru kedi tırnak kesimi yöntemi ve araçlar kullanmalısınız. Genel olarak dikkat etmeniz gereken hususları sizin için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle eğer kediniz dışarı çıkan bir kediyse tırnaklarını kesmemenizi öneririz. Kedilerin en büyük saldırı ve savunma amacı pençeleridir. Tırnaklarını kesmeniz kedinizin dışarıda kendisini savunamamasına ve hırpalanmasına yol açacaktır. Ancak kediniz evden hiç çıkmıyorsa tırnakları onların sağa sola takılmalarına neden olacağından kesilebilir.
 • Kedinizin tırnak damarlarına dikkat ederek tırnak kesimi yapın. Kedinizin tırnak dipleri ve damarları pembe renkteyken uç kısımları renksiz, şeffaf bir tondadır. Bu pembe kısımları değil, şeffaf kısımları kesmelisiniz.
 • Kedinizin tırnaklarını keserken bizim kullandığımız tırnak makasını değil, kedilerin tırnaklarının kesilmesi için özel olarak üretilen kedilerde tırnak kesme için özel tırnak makası kullanmalısınız. Kedilerin tırnak yapısına uygun bir şekilde kesim yapan bu kısımlar tırnaklar kesildikten sonra da kedinizin tutunabilmesini ve rahat hareket edebilmesini sağlar. Normal tırnak makasları ise kedinizin tırnaklarını küt keseceğinden daha risklidir.

Kedi Tırnağı Derinden Kesilirse Ne Olur?

Kedinizin tırnaklarını ilk kez keserken tırnağın kesmeniz gereken kısmı dışında damarlı bölgeyi kesmiş olabilirsiniz. Bu durumda kedinizin canı çok acıyacak ve tırnakları kanamaya başlayacaktır. Bu durumda kedinizi en yakın veterinere götürmeniz kanamanın durdurulması ve yaranın enfeksiyon kapmaması bakımından çok önemlidir.

Kedi Tırnak Makası Nasıl Seçilir?

Kedinizin tırnaklarını kesmek için makas arıyor ancak hangi makası seçeceğinize karar veremiyorsanız, kediniz için ideal tırnak makasını seçmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Tırnak makasının materyaline bakın. Çelik gibi kaliteli ve dayanıklı materyallerden yapılan ürünleri tercih edin.
 2. Tırnak makasının kesim başlığına bakın. Kedinizin tırnağının yapısına uygun bir spirale sahip olan, açılı tırnak makaslarını tercih edin.
 3. Tırnak makasını seçerken yine kaliteli ve bilinen bir markanın ürününü tercih etmeye özen gösterin.
Temiz tırnaklar, mutlu patiler demektir !

Bu adımları izleyerek doğru, kaliteli, dayanıklı ve uzun ömürlü bir kedi tırnak makası seçimi yapabilir ve kedinizin tırnaklarını en doğru şekilde kesme imkanını elde edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap