Sokak Kedileri Nasıl Beslenmeli?

Sokak kedilerinin de farklı yiyecekler ile beslenmeye ihtiyacı vardır ancak kedilere zararlı olabilecek olan içeriklere sahip yiyecekleri de onlara vermemek gereklidir. Özellikle de yavru kedilerin bağışıklık sistemleri çok iyi gelişmediği için yavru sokak kedilerine verilecek olan yiyeceklerde ekstra dikkatli olmak önemlidir. Sokak kedileri aslında pek çok yiyeceği ev kedilerine nazaran daha iyi yer çünkü bağışıklıkları bu yiyeceklere karşı alışkındır ancak yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Peki, sokak kedilerini nasıl beslemeliyiz? Onlara nasıl yiyecekler vermeliyiz?

Onlara sıcak bir yuva bulmak istiyorsanız kedi sahiplenme ilanı vermenizi şiddetle önermekteyiz.

Sokak Kedilerini Nasıl Beslemeliyiz? 

Sokak kedilerinin de sağlıklı şekilde büyümeleri gelişmeleri ve yaşamaları için sağlıklı şekilde beslenmeye ihtiyaçları vardır. Genellikle çöplerden ve buldukları atıklardan beslenen sokak kedilerinin ayrıca fare, tavşan, böcek gibi başka hayvanları da yemesi mümkündür. Onlara yönelik olarak hazırlanan ya da alınan yiyecekler ile sokak kedilerinin de tıpkı evde bakılıyormuş gibi sağlıklı şekilde beslenmesi mümkün hale getirilebilir. 

Kediler İçin Kuru Mama

Sokak kedilerine verilmesi tavsiye edilen en önemli yiyecek aslında kuru kedi mamalarıdır. Her kediye hitap edebilecek şekilde üretilen kuru kedi mamaları, sokak kedilerinin beslenmesi için birebirdir çünkü bu yiyecekler içeriğinde protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminleri bir arada bulundurduğu için aslında kedilerin ihtiyaç duyacağı her türlü besini almalarını sağlar. Ayrıca yiyeceklerin aksine kuru kedi mamaları kedilerin tüketimi için dayanıklı olan ve kolay kolay bozulmayacak olan yiyeceklerdir. Bu nedenle de kuru kedi mamalarının sürekli olarak verilmemesi dahi çok problem olmaz çünkü bozulma gibi bir durum pek söz konusu değildir. Yine de düzenli olarak taze şekilde kuru mama koymak, kedilerin daha taze ve yeni mamayı yemesini sağlayacaktır.

Sokak Kediler İçin Yumurta

Yumurta hem ev kedileri hem de sokak kedileri için besleyici içeriğe sahip olan önemli bir gıdadır. Tam pişmiş şekilde hazırlanan yumurtalar sokak kedilerine verilebilir ancak kesinlikle çiğ yumurta verilmemesi gerekir. Çiğ yumurtalar kedileri zehirleyebilecek kadar tehlikeli şekilde etki eder.

Sokak Kedileri İçin Balık

Kediler balık yemeyi çok severler ancak kedilere çiğ şekilde balık vermemek gerekir. Pişmiş balıkları sokak kedilerine vermek, ihtiyaç duydukları pek çok vitamini ve ayrıca proteini de almalarına katkı sağlayacaktır. 

Sokak Kedileri İçin Tavuk

Sokak kedilerine haşlanmış ya da kızarmış şekilde pişmiş tavuk vermeniz, yüksek derecede proteine sahip olan bu yiyeceğin onlara hem leziz bir öğün hem de bolca besin takviyesi sağlamasına katkıda bulunacaktır. Kedilere asla çiğ tavuk verilmemelidir. Bu onların zehirlenmesine ve ölümüne neden olabilir. Kedilere tavuk verirken kemiklerini ayırmak gerekir çünkü kemikler kedilerin boğazına takılabilir, midelerinde hasar yaratabilir ya da boğazlarında hasara neden olabilir.

Sokak Kedileri İçin Ciğer

Ciğerin sade şekilde kedilere verilmesi kabızlığa neden olabilir ancak havuç, patates ve benzeri sebzeler ile pişirilen ciğer, kediler için hem leziz hem de besin içeriği kaliteli bir öğün sunacaktır. Çiğ şekilde ciğer vermemek gerekir. Aksi takdirde kedilerin ölümüne bile sebebiyet verebilirsiniz. 

Sokak Kediler İçin Etler

Kedilere her türlü et verilebilir ancak bu etlerin pişirilmesi büyük öneme sahiptir. Salmonella gibi tehlikeli bakteriler nedeniyle kedilere verilecek olan her türlü etin iyi şekilde pişmiş olması önemlidir. Sosis, salam gibi işlenmiş etler de kedilere pişmiş şekilde verilebilir ancak bunların içeriğinde yoğun miktarda baharat olmaması önemlidir. Bunun yanı sıra işlenmemiş etler de iyi şekilde pişirilerek ve patates, havuç gibi sebzeler ile birleştirilerek kedilere verilebilir.

Sokak Kediler İçin Süt

Sokak kedilerine süt vermek oldukça yaygın bir davranıştır ancak kediler laktozu yani süt şekerini sindiremediği için kedilerde ölümcül rahatsızlıklara neden olması mümkündür. Bu sebeple de kedilere gerekirse laktozsuz süt verilmesi ya da normal süt verileceği zaman bunun su ile karıştırılması mümkündür. Yine de sokak kedilerine fazla süt vermemek en sağlıklısı olacaktır. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap