Kedi Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kedi mamaları, kedilerin günlük besin değerlerini karşıladıkları, içerisindeki besin içeriklerinin kedi için çok önemli olduğu, kedinin yaşı, alerjik durumu gibi durumların ele alınmasıyla seçilmesi gereken kedi besin maddesi.

Kedi mamalarının seçimi, kedi için çok önemlidir. Kedilerin almaları gereken besin miktarını alması kedinin sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu sebeple kedi mamasını seçmeden önce iyi bir araştırma yapmak, mümkünse veteriner hekime danışmak önemlidir.

Kedi mama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Yaş

Kedi mamaları; yavru kedi maması, yetişkin kedi maması ve yaşlı kedi maması olmak üzere üçe ayrılır. Yavru köpek mamaları yüksek kalorili, yüksek protein ve yağ besin değerlerine sahip, içerisinde B9 vitamini, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bulunduran mamalardır. Yavru kedinin gelişimine ve büyümesine destek verir.

Yetişkin köpek mamaları ise; yavru köpek mamalarından daha az kalorili olan, bağışıklık sistemini güçlendiren takviyelere sahip kedi mamalarıdır.

Yaşlı kedi mamaları içerisinde düşük kalori değerleri bulunduran, kedinin sağlığını koruyacak içeriklere sahip olan mama çeşididir. İçerisinde sodyum, fosfor ve kalsiyum içeriklerinin olmaması tercih edilmelidir. Aksi takdirde böbrek sorunları ortaya çıkabilir.

 • Alerjik Durumu

Bazı kediler, bazı besin maddelerine karşı alerjik durumlar oluşturabilir. Bu sebeple mamanın içinde yer alan besin maddelerini bilmek, kedinin alerjisi olduğu besinden uzak durmak çok önemlidir.

 • Kısırlaştırma Durumu

Kısırlaştırma operasyonu geçiren kediler farklı mamaları tercih etmelidirler. Kısırlaştırılmış kediler için özel olarak kısırlaştırılmış kedi mamaları üretilmektedir. Bu mamaların tercih edilmesi kedinin kilo almasını engeller. Doğru kedi maması tercihi için veteriner hekime danışılabilir.

Kedi Mamasında Olması Gereken Besin İçerikleri Nelerdir?

Kedi mamasının içerisinde olması gereken besin içerikleri vardır. Bu besin içerikleri kişinin bağışıklığını güçlendirirken, büyümesini de destekler Doğru kedi maması seçiminde kararsız kalındıysa veteriner hekimden yardım istenebilir.

Kedi mamasında olması gereken besin içerikleri şu şekildedir:

 • Vitamin ve Mineraller

Kedi mamasında A, B, C, folik asit, B12 vitaminleri; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko ve sodyum mineralleri bulunmalıdır. Bu mineraller ve vitaminler kedinin her gün alması gereken besin içerikleridir. Bu yüzden kedi mamasında yer almalıdır.

 • Hayvansal Protein Kaynağı

Hayvansal protein içeren kedi mamaların tercihinin yapılması kedinin gelişimi için önem teşkil eder. Bu besinleri kedi mamasından almak onlar için çok sağlıklıdır. İhtiyaç duydukları proteini almış olurlar.

 • Taurin

Taurin bir aminoasittir ve kediler için çok önemlidir. Kediler bu aminoasidi her gün dışarıdan almaları gerekir çünkü kendi vücutları taurin üretemez. Bu sebeple kedi mamasının içeriğinde bulunması gerekmektedir.

Kedi Maması Nasıl Değiştirilmelidir?

Kedi maması değişimi, kedilerin büyümesi, operasyon geçirmesi ya da alerjik durumlar ortaya çıkarması gibi sebeplerle gerekli olan bir durumdur. Kedi maması değişimi bir anda yapılmamalı, kedinin yeni mamasına alışması için süre tanınmalıdır. Bu sürenin verilmesi kedinin beslenme düzeninin değişmemesi için önemlidir.

Kedi maması değişimi yapılırken eski ve yeni kedi mamaları belirli oranda karıştırılır. İlk başta az miktarda yeni mamadan eklenirken, yavaş yavaş bu oran arttırılır ve bir süre sonra tamamen yeni mamaya geçilmiş olur. Kedi mamasının tam olarak değişme süresi 7 gündür.

Kedi Maması Dışında Olan Yiyecekler Kedileri Nasıl Etkiler?

Kedi mama dışında olan yiyecekler kediler için sağlıklı tercihler değildir. Kendileri için gerekli olan besin içeriklerini, mamalar sayesinde yeterince alabilirler. Kedi maması dışında bir yiyeceği kediye vermek şu durumlara sebep olacaktır:

 • Kedinin sindirim ve bağırsak sistemlerinin negatif etkilenmesine
 • Kedinin çeşitli alerjik reaksiyonlar göstermesine
 • Beslenme düzeninin bozulmasına
 • Öğün sayısının artmasına
 • İhtiyacı olan kaloriden daha fazlasını almasına

Kedilerin Günlük Mama İhtiyacı Ne Kadardır?

Kedilerin günlük mama ihtiyacı kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Kilosu 1,5 ila 2 kg arasında olan kediler için günlük mama ihtiyacı 20 – 30 gram olurken, kilosu 2,5 ila 4,5 olan kediler için bu miktar 30 – 50 gramdır. Kilosu 4.5 ila 6,5 kg ağırlığında olan kediler için ise, günlük 50 – 70 gram mama yeterli olacaktır. Bu mama ihtiyacının altında olması kedilerin yeterli beslenememesine, üstünde olması ise kilo almasına sebep olacaktır.

Kilosu Fazla Olan Kediler için Ne Yapılabilir?

Kilosu fazla olan kediler için yapılması gerekenleri yapmak, kedinin sağlığının korunmasına ve gelişiminin olumlu etkilenmesine neden olacaktır. Bu noktada beslenme ve hareket önemlidir. Kilosu fazla olan kedilerin günlük aldığı besin miktarları azaltılmalıdır. Bu noktada kedide davranışsal değişiklikler ile karşılaşılabilir. Dengeli ve düzenli bir beslenme düzeni, kedilerin kilo vermesini kolaylaştıracaktır. Mamalarda yüksek protein, düşük miktarda yağ ve yüksek vitamin ve mineral içeriklerin bulunduğu kedi maması tercih edilmelidir.

Kilosu fazla olan kedilerin zayıflaması için beslenme tek başına yeterli değildir. Çeşitli oyunlar ve aktiviteler ile kedi hareket etmeye teşvik edilmeli, bu sayede kalori yakımı sağlanmalıdır. Ayrıca su içmek de kedilerin kilo verme sürecine olumlu katkı sağlar.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Kanlı İshal Sebepleri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap