Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır?

Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır

Kedi tıraşı, aşırı tüy dökme, hava değişimleri ve cilt sorunları sebebi ile yapılmaktadır. Kedi tıraşı kedilerin bu sebepler ile yaşayacağı çeşitli sağlık sorunlarının engellenmesini sağlar. Kedi tıraşını yapacak kişi, bu işin bütün detaylarını bilmeli ve tecrübeli olmalıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gerekilen noktalara dikkat etmek, çeşitli sorunların yaşanmasını engelleyecektir.

Kedi tıraşı yapılırken kediler için özel olarak üretilmiş sessiz çalışan tıraş makineleri dışında herhangi bir tıraş makinesi kesinlikle kullanılmamalıdır. Kedi tıraş makineleri, kedilerin korkmasına engel olurlar ve kedi tüyleri için tasarlanmıştır.

Tıraş işlemi genelde veterinerlerde gerçekleştirilir fakat evde de tıraş yapmak mümkündür. Önemli olan durum, tıraşı yapacak kişinin yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmasıdır.

Kedilere tıraş yapılmadan önce tıraş makinesi kediye tanıtılmalı, incelemesine ve koklamasına izin verilmelidir. Bu sayede kedi aşırı reaksiyon göstermeyecek, süreç daha kolay ilerleyecektir.

Kedi Tıraşı Kediye Zarar Verir mi?

Kedi tıraşının zararı, doğru kişiler tarafından yapıldığı sürece söz konusu değildir. Kedi tıraşı kedinin çeşitli rahatsızlıkların önlenmesinde önemlidir. Bu sebeple düzenli olarak tıraş edilmesi gerekir. Fakat eğer kedi doğru kişi tarafından tıraş edilmezse tüylerin uzunluğu yeteri kadar bırakılamaz ya da gereğinden kısa kesilir. Bu durum ise kedinin güneş yanığı ve çizikler gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmasına sebep olur. Kedi tıraşı bilen kişilerin yapması gereken bir işlemdir.

Kediler Neden Tıraş Edilmelidir?

Kedilerin tıraş edilmesi onları çeşitli rahatsızlıklara karşı korur. Ciltte oluşabilecek herhangi bir sorunun erkenden teşhisini sağlar, kediyi parazitlerden korur. Çok fazla tüy döken kediler için ise, tüy dökmeleri azalır çünkü kedi tıraşı sayesinde ölü tüylerden arındırılmış olur. Ayrıca tüy yumağı yutma gibi sorunlara karşı önlem alınmış olur. Fakat bu faydalar kedi, doğru kişi tarafından tıraş edilirse ortaya çıkar. Aksi takdirde kedileri tıraş etmek, faydadan daha çok zarar verir. Veterinerlerde kedi tıraşı yapılmaktadır.

Kedi Tıraşı Öncesinde Neler Yapılmalı?

Kedi tıraşı öncesinde yapılacaklar, bu sürecin daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Kedi tıraş olurken mutlaka sakin olmalı ve hareket kabiliyetini kısıtlamalıdır. Bu sebeple tıraş öncesinde kedi sakinleştirilmeli, tıraş makinesi kediye tanıtılmalıdır. Aksi takdirde kedi kendisini tehdit altında hissedecek, korkacak bu nedenle kaçmak isteyecektir. Böyle bir durumda kedi agresifleşir ve etrafa saldırabilir. Bu durumların önüne geçmek için sakin bir şekilde hareket edilmeli, kedi korkutulmamalıdır.

Fazla uzun olan tüyleri, tıraş öncesinde makasla kesmek gerekli değildir. Makas sadece yüz tüyleri gibi özel bölgelerde kullanılır ve tıraş konusunda tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Kedi Tıraşı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tıraş sırasında dikkat edilmesi gerekilen durumlara göre davranmak, bu sürecin daha sakin geçmesini ve tıraş işleminin kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu sebeple özellikle çok tecrübesi olmayan kişiler, tıraş sırasında bunlara çok dikkat etmelidir.

  • Yardım Alınabilir

Kedi tıraşı yapılırken bazı tüylerin alınması sırasında cildin gergin olması gerekir. Bunun olabilmesi için başa bir kişiden yardım almak iyi bir tercih olacaktır.

  • Kedinin Karakteri

Kedinin karakteri bu gibi işlemleri zorlaştırabilir. Kendisine dokunulmasından hoşlanmayan bir kedi ya da taranmaktan hoşlanmayan bir kedi, tıraş sürecinde kişiye zorluk çıkartabilir. Bu sebeple bir veteriner hekime danışmak, bu sürecin en iyi şekilde geçmesi adına fikir almak ve gerekiyorsa bu işi profesyonel kişilere bırakmak en doğru tercih olur.

  • Kedinin Pozisyonu

Tıraş sırasında yanlış bir tutuş şekli kedinin canını yakabilir, hırçınlaştırabilir ve agresif davranışlar gösterebilir. Bu sebeple kedinin nasıl tutulması gerektiğini bilmek süreci kolaylaştıracaktır.

Kedi Tıraşı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kedi tıraşının yaz mevsiminde yapılması en doğru tercih olacaktır. Kedinin tüy dökmelerinin artması, uzun tüylerle rahat etmemesi gibi durumlar için tıraş etmek doğru olacaktır. Kedilerin en çok tüy döktüğü zamanlar bahar sonrasıdır. Tıraş edilmesi tüy değişim zamanı yaşanan süreci kolaylaştırır. Tıraş edildikten sonra 6 ay boyunca tüyler dökülmez ve tıraş etmek gerekmez.

Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde tüy bakımı, tüylerin düzenli taranmasından geçer. Kısa tüylere sahip olan kedi cinsleri için haftada bir, uzun tüylere sahip olan cinsler için ise her gün ya da haftanın birkaç günü tüylerinin taranması gerekir. Eğer kedinin tüyleri taranmazsa tüylerde topaklanma, kepeklenme ve renginin soluklaşması gibi sorunlar meydana gelebilir.

Kedilerin tüylerinin topaklanması önemli bir durumdur. Eğer topaklanan tüyler tamamen tıraş edilmezse yavaş yavaş dökülür ve bir daha o bölgede tüy çıkmaz. Bu sebeple topaklanmayı önlemek için düzenli taramak en sağlıklı yöntemdir.

Kedi Tıraşının Yararları Nelerdir?

Kedi tıraşının yararları kedinin vücut ve tüy sağlığına olan olumlu etkilerdir. Kediler tıraş edilemezse çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirler. Bu sebeple bu süreç asla ihmal edilmemelidir.

Kedi tıraşının yararları şu şekildedir:

  • Kedi tıraşı, kedileri parazitlerden korur.
  • Tüy değişim zamanı yaşanan aşırı tüy dökülmesi gibi sorunların önüne geçilir.
  • Topaklanma engellenir, dolayısıyla kedinin tüylerini tamamen kaybetmesinin önüne geçilmiş olur.
  • Kedilerin tüy yumağı yutması engellenmiş olur.

Ayrıca Bakınız: Savannah Kedi Irkı Karakteri, Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap