Kedi Kumu Değişimi Ne Sıklıkla Olmalı?

Kedi kumu değişimi hem kedilerin hem de sahiplerinin tercihlerine göre içeriği değişebilen, kedilerin evde konforlu bir alanı olmasını sağlayan ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayan bir üründür. Kedi kumu ayrıca kedi sahiplerinin de hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu ürünleri yakından tanımak ve doğru şekilde kullanmak önemlidir. Kedi kumu farklı türdeki kedilere ve değişen ihtiyaçlara göre üretilmektedir. Kedi kumunun kullanım şekli değişim sıklığını da etkilemektedir. Topaklanmayan kumların haftada bir, topaklanan kumlar içinse 30 günde bir kumları değiştirilmelidir. Eğer kedinizin tuvaletinde ağır bir koku oluyor ya da tuvalet tabanında idrar birikiyorsa kumun tamamen boşaltılması daha uygundur. Ardından tuvalet temizlenip yeni kum eklenebilir. Kedi kumu kullanılması her kedinin karakterine göre değişebilen bir alışkanlıktır. Bu sebeple kedinizin hareketlerini ve ihtiyaçlarını gözleyerek gerekli değişiklikleri uygulayabilirsiniz.

Kedi Kumu Değişimi: Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kedi kumu doğru kullanıldığı takdirde oldukça konforlu, hijyen sağlayan ve sağlıklı bir üründür. Hem kediler hem de kedi sahipleri kedi kumu sayesinde yaşam standartlarını yükseltme imkânı bulabilir. Kedi kumu kullanan kediler dışarı çıkamadıkları için tuvalet gereksinimlerini kum sayesinde karşılarlar. Kediler köpekler gibi rutin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye alışkın değildir. Doğaları gereği her gün aynı saatte tuvalete çıkarabilen canlılar olamazlar. Köpekler günde 1 ya da 2 defa tuvaletini yaparken kediler farklı saatlerde tuvalete ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle ev içerisinde kedi kumu bulunması oldukça önemlidir. Kedinizin tuvalet kumunu koymak için doğru bir alan seçmek kadar kedi kumunu koyacağınız kabın boyutu da önemlidir.

Kedi kum kabı seçerken kedinizin boyutunu ve yaşam alanında ki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Kedi tuvaletini koyacağınız özel bir alan oluşturamıyorsanız kapalı tuvaletleri tercih edebilirsiniz. Kedinizin tuvaleti içerisinde rahat hareket edebilmesi de önemlidir. Kedi kumunu tuvaletine yaklaşık 3-4 parmak yüksekliğinde koyabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda kedinizin ihtiyaç duyduğu miktarı gözlemleyerek karar verebilirsiniz. Tuvalet içerisinde kediniz tuvaletini yaptıkça üzerini kapatabileceği kadar kum bulunmalıdır. Çünkü kediler içgüdüsel olarak tuvaletlerinin üzerini örtmeye alışkındır. Kum az olursa kediniz tuvaletinin üzerini kapatmaya çalışırken etrafa kum saçabilir.

Kedi Kumu Ne Kadar Konmalı?

Kedi tuvaletine konulacak kum miktarının belirlenmesi de önemli noktalardan biridir. Her kedi tuvaletinin ölçüsü aynı olmadığı için net bir miktar belirtmek doğru olmaz. Ayrıca her kedinin tercih ve rahat ettiği kum miktarı da farklı olabilir. Eğer kediniz tuvaletinin içerisinde ki kumları dışarıya atıyorsa kum seviyesini azaltmak gerekir. Çünkü muhtemelen bu hareketi kum miktarından rahatsız olduğunu göstermektedir. Bazı kediler ise çok eşelemeyi severler ve kum miktarının fazla olmasından mutluluk duyarlar. Aynı zamanda dışkılarının üzerini de bu şekilde daha rahat kapatırlar. Bazı kedi kumu ambalajlarında kedi kumunun kaç cm koyulması gerektiği belirtilmektedir. Kumunun ne kadar koyulacağı değişken faktörlere göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kedi Kumu Seçimi: Hangi Kedi Kumu Daha İyi

Kedi Kumu Ne Kadar Süre Gider?

Kedi kumunun ne kadar süre kullanılacağı kumun çeşidine göre farklılık gösterebilir. Ne kadar süre temiz kaldığına göre de daha uzun ya da kısa aralıklarla temizlenebilir. Kumu kaç tane kedinin kullandığı da kedi kumunun ne kadar süre temiz kalacağını etkilemektedir. Silika kedi kumları yüksek emici güce sahiptir ve idrarı içerisinde hapseder. Kumun emiciliği azaldığı durumlarda tuvaletin tamamen boşaltılması ve temizlenmesi gerekir. Topaklanan kumlar ise düzenli olarak temizlendiği sürece çok daha uzun süre dayanmaktadır. Tuvalette ki kum seviyesi azaldıkça kum eklenerek kullanılabilir. Topaklanan kumlar uzun süre kullanılabilse de kedi tuvaletlerinin ayda en bir defa tamamen boşaltılarak temizlenmesi daha sağlıklıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap