Kedi Sahiplenme Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Kedi sahiplenme düşüncesi olanların bazı durumları göz önüne almaları gerekir. Evinize artık yeni bir üye eklenecektir. Onunla geçireceğiniz yaklaşık 10-15 yıl gibi bir zaman da neler yapacağınız hakkında herhangi bir tecrübeniz olmayabilir. Bu çok normal, adım adım neler yapacağınızı ve neler yapmamanız gerektiğini birlikte inceleyelim…

Kediler çok iyi ev hayvanları olmanın yanında bizler için en iyi dost ve ev arkadaşı olurlar. Tabii her ne kadar kedi bakmak muhteşem bir şey olsa da bazı sorumluları da var. Kedi sahiplenme için öncelikle nasıl bir kedi istediğinizi bilmelisiniz. Bazı kediler ırkına ve karakterine göre çok hareketli, oyuncu, çılgın ya da çok sessiz olanları vardır. İstediğiniz tüylü dostunuzun kedi ırkları özelliğini inceleyerek size uygun olana karar verebilirsiniz. Sonrasında yetişkin mi yoksa yavru kedi sahiplenme mi yapacaksınız bunun kararlaştırın. Karar verme işleminden sonra güvenilir kedi sahiplendirme platformunda dostunuzu sahiplenebilirsiniz.

Kedi Sahiplenme Ciddi Bir İştir

Kediler duygusal ve asil canlılardır. Bu yüzden duygularına karşılık beklerler. Kedinizle vakit geçirmek, onu okşamak sevginizi göstermeniz gerekiyor. Kediler uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Sadece sahiplenmek için sahiplenmeyin! Kedi beslemek, çok fazla dikkat ve özen ister. Kedi sahiplenme oldukça sabır isteyen bir iştir. Kediler ihtiyacını tek başlarına karşılayamadıkları için size her zaman bağlı olmak zorundalar.

Kediler muhteşem canlılardır. Her canlı gibi birtakım yaşamsal ihtiyaçları vardır. Bu yüzden kedi sahiplenmek isteyenlerin öncelikle kedi dostlarının yaşam alanı için uygun bir ortam oluşturulmalıdır. Kedilerin yaşamları boyunca ihtiyacı olan, mama, barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçlar oluşturur. Bunların yanı sıra kediler çok uysal olsalar da insanlardan faklıdırlar. Düşünemezler ve ne yapacaklarını bilemezler. Bu sebeple kedinize karşı sabırlı, sakin biçimde yaşamasını kolaylaştıracak eğitimleri almalıdır.

Kedinize Karşı Sabırlı Olmalısınız

Müthiş bir güzelliğe sahip olan kediler görünüşlerinin yanında bir de çok güzel kalbe sahiptirler. Bazı kedi türleri özgürlüğüne çok düşkün olduğu için inatçı yapıları eğitilmeleri sırasında zorluklar yaşanabilir. Günlük egzersizleri yapılmadığı takdirde enerjisini atamayan kediler ev içerisinde çılgınca tavırlar sergilerler. Bu da kedi sahiplerinin hoşuna hiç gitmez.  Bu durumda kedinize karşı sabırlı olmanızı gerektiğini unutmayınız. Kediler oyuncak değildirler. Zaman zaman sahiplerini kızdıracak davranışlarda bulunurlar. Böyle bir durum yaşanmaması için kedinizin enerjisini alacak egzersizler yaparak onunla oyun oynayarak yapabilirsiniz. Yavruyken eğitim verilirse yetişkinlik döneminde sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

Kedinizle Birlikte Vakit Geçirin

Ev için çok uyumlu olan kediler, çok iyi dost ve hayat arkadaşı olurlar. Sahipleneceğiniz kedi arkadaşınız ile keyifli anılar biriktirin.  Böylece stresli ve yoğun hayatınıza pozitiflik katarak mutlu olmanızı sağlarlar. Sevgi ihtiyacı sadece insanlara değil hayvanların da ihtiyacıdır. Sevimli dostunuza ne kadar ilgi ve şefkat gösterirseniz o da size aynı şekilde sevgisini gösterecektir. Çoğu evcil hayvan sahibi, kedilerini çocukları gibi görürler. Bunun nedeni sürekli aynı evin içinde çok iyi zamanlar geçirdikleri için. Bu sevgi hem sizin hem de kediniz için çok önemlidir.

Kedinizin Aşılarını Zamanında Yaptırmalısınız

Hastalıklardan korunması için kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için aşılarının eksiksiz yapılması gerekiyor. Yavru ve yetişkin kedilerde yapılması gereken aşılar; parazit aşıları, karma aşı, lösemi aşısı ve FIV aşısıdır. Kedi aşı takvimi veteriner hekiminiz tarafından hazırlanarak ne zaman hangi aşıyı yaptırmanız gerektiğini size bildirecektir. Kedilerin aşıları tam olmadan dışarıyla temas ettirmemelisiniz. Çünkü aşıları tam olmayan kedilerin hastalıklara karşı direnci çok zayıftır.

Doğru ve Kaliteli Kedi Maması Seçmelisiniz

Kedi mamaları, kedinizin yaşına ve ırkına göre seçim yapmalısınız. Piyasada yer alan her mama kediniz için iyi olmaz.  Kedilerin özel sağlık durumları, sindirim sistemleri ve metabolizmasına uygun mama seçimi tercihiz olmalıdır. Deri hassasiyeti olan,  kilo almaya elverişli kedi maması almalısınız. Ayrıca kısırlaştırılmış kediler için özel kedi maması bulmanız mümkündür.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedi sahipleri için en önemli eğitim tuvalet eğitimidir. Çok sabır gerektiren fakat yapıldığı takdirde çok rahat edeceğiniz bir eğitimdir. Eğer eğitim verilmezse ev içerisinde ağır kötü kokulara maruz kalmanız olasıdır. Belirli bir düzen ve istikrar ile kısa zamanda kedinizin eğitimi tamamlanmış olur. Tuvalet eğitimi vereceğiniz zaman ilk başta bir alan belirleyin. Bu alanı belirlediğiniz zaman kediniz tuvaletini yapmak için oraya gidecektir. Kedilerde tuvalet eğitimi için doğru kedi kumu ve kedi tuvalet kabı seçmelisiniz. Kediniz bazı durumlarda tuvalet kabına ulaşamazsa yanınıza gelip çeşitli mırıldamalarda bulunur. Kedinizin aşırı sıkıştığını anlamalı ve acilen tuvalete gitmesini sağlamalısınız.

Kedilerde Tüy Bakımı

Kedinizin olmazsa olmaz bakımlarından biride tüy bakımıdır. Kedilere özel uygun kedi tarağı ya da kedi fırçası almalısınız. Uzun tüylü kediniz varsa her gün düzenli bir şekilde taramanız gereklidir. Kısa tüylü kedilerin ise haftada en az 2 defa taranması yapılmalıdır. Furminator kedi tarağı ile uzun tüylü kedilerin tarama işlemi daha da kolaylaştırır. Ayrıca kedinizin sağlıklı tüylere sahip olması için kedi kuru ve yaş maması kullanmanız da etkili olacaktır.

Kedilerde Ödül Sistemi

Bazı kediler özgür ruhlu, inatçıdırlar. Sürekli başını derde sokan bu sevimli canlılar sahiplerini bazı zamanlarda zor durumda bırakabilirler. Kedinize faydalı alışkanlıklar kazandırmak, eğitim vermekle en etkili yol ödül sistemidir. Yapmaması gereken bir davranışı ceza vererek engellemeye çalışmayın. Ödül sistemi kedilerin doğru davranışlarını devam ettirmesi için etkilidir. Eğitim sırasında kedi dostunuza sevdiği ödül mamaları vererek öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz. Sahibine düşkün olan kedilerin sizden aldıkları olumlu tepkinin ve ödül mamasının etkisiyle eğitim daha kolay geçecektir.

KediBilgi ekibi olarak bu makalemizde kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında sizi bilgilendirdik. Umarız ki size ve yeni tüylü dostunuz için faydalı olmuştur. Diğer yazılarımız için takipte kalın!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap