Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Nedenleri

Kedilerde kırılgan deri sendromu anne ve babadan geçen kalıtsal hastalıktır. Kolajen üretiminde görülen genetik bir bozukluktan kaynaklanan kırılgan deri sendromuna sahip kedilerde gergin ve gevşek bir deri yapısı vardır. Bu rahatsızlık kedilerde görülen farklı belirtiler ile kendini ortaya koyar. Kolay etkilenebilen deri yapısına sahip olan kırılgan deri sendromuna sahip olan kedilerde en ufak hasarlar dahi kedilerin ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilmektedir. Peki, kedilerde kırılgan deri sendromunun nedenleri nelerdir? Kırılgan deri sendromunun tedavisi var mı? Bu rahatsızlığın kedilerdeki belirtileri nelerdir?

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromunun Nedenleri

Yavru kediler için büyük bir risk olan kırılgan deri sendrom, ufak yaralanmalar durumunda bile kediler için ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Kedilerde hassas ve genellikle gevşek bir cilt ile kendini ortaya koyan bu hastalık, kolajen yapısındaki ve yoğunluğundaki değişimlere bağlı. Genetik temelli olan bu rahatsızlık, genetik şekilde kedilerde kolajen üretimi problemlerinin olmasına bağlıdır. Kolajen üretimi az ya da kolajen yoğunluğu az olma ihtimali vardır. Bu durumlar da kedilerde kırılgan deri sendromuna neden olmaktadır.

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Belirtileri

Kedilerde görülen kırılgan deri sendromunun belirtileri şu şekilde;

  • Eklemlerde gevşeklik
  • Hassas cilt
  • Gevşek deri
  • Gergin cilt yapısı
  • Ufak çiziklerde bile ciddi yaralanmaların meydana gelmesi
  • Morarma ve yaralanmalara bağlı ciddi ağrı ve acı hissi

Kedilerde görülen kırılgan deri sendromu, cilt yapısının oldukça hassas olması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Genetik olarak aktarılan bir rahatsızlık olduğu için kedilerden birinde bu rahatsızlık varsa yavrularında da görülme riski mevcuttur.

Kedilerde görülen kırılgan deri sendromu, ufak yaralanmaların bile büyük rahatsızlıklara sebebiyet vermesine neden olur. Özellikle de iyileşmeyen, kolay hasar görebilen cilt yapısı bu rahatsızlıkta sıklıkla görülmekte. Kedilerin ciddi cilt problemleri ile karşılaşmasına neden olabilen bu durum, nadir görülen bir rahatsızlıktır. Nadir görüldüğü için kedinizde kırılgan deri sendromu olup olmadığı konusunda büyük endişelere kapılmanız gerekmez. Yine de kedinizde bu tür bir rahatsızlık olduğunu düşündüğünüz zaman veteriner desteği almanız önemli.

Kedi Kırılgan Deri Sendromu Tedavisi

Kedilerde görülen kırılgan deri sendromu kesin şekilde tedavi edilemez. Yapılacak en iyi yöntem, kedinizin sonraki nesillere bu rahatsızlığı aktarmaması için kısırlaştırmanız gerekiyor. Kırılgan deri sendromuna sahip olan kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için beslenme düzenine ve içeriğine dikkat etmek gerekir. Kolajen üretimini arttıracak gıdalar veterinerler tarafından önerilir. Bu sayede kesin bir tedavi olmasa da daha sağlıklı yaşam garanti edilir.

Kedilerde kırılgan deri sendromunun diğer kedilerde de görülmemesi için kısırlaştırma önemli. Bu acı veren ve kesin tedavisi olmayan rahatsızlığın diğer kediler tarafından yaşanmaması için kısırlaştırma işlemi önemlidir. Ayrıca kedilerin kolajen üretimini destekleyecek şekilde sağlıklı beslenmeli. Sağlıklı beslenme ile kedilerin sağlıklı bir ömür geçirmesi desteklenir.

Kedi Kırılgan Deri Sendromuna Sahip Kedilerin Bakımı

Kırılgan deri sendromuna sahip kedilerin bakımı sırasında son derece özenli olmak gerekir. Tüy ve deri bakımı sırasında nazik davranmak, cilde mümkün olduğunca zarar vermemeye çalışılmalı. Tarama işlemi sırasında bile kedilerin cildinin hasar görmesi mümkündür. Bu durumdan uzak kalmak için ise kedinizin tüy bakımını dikkatli şekilde yapmanız gerekir.

Kedinizde kırılgan kedi sendromu mevcutsa evde keskin ve yaralayıcı nesnelerin ulaşılır yerlerde bulunmaması gerekir. Kesici, hasar oluşturacak nesneler kedilerin bulunduğu ortamda yer almamalıdır. Kedinizin cildine zarar gelmemesi için masa kenarları, dolap kapakları, kapı kenarları gibi alanlara süngerler sarılır. Kedinizin cildine gelecek olası zararların önlenmesi mümkün olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap