Çocuklar İçin En İyi Kedi Irkları ve Özellikleri

Kedi ırkları, cinsine ve karakterine göre çok sayıda kedi vardır. Bizim sokakta görmeye alışık olduğumuz kediler de bir ırktır. Tekir adı verilen sokak kedilerinin de kendilerine özgü karakteri vardır. Fakat sokak kedileri doğaları gereği biraz yırtıcıdırlar. Bu nedenle kedi sahiplenme isteyen ebeveynler daha uysal, sakin karakterde olanlara yönelirler. Kediler ev içerisinde olmaktan keyif alan ve az bakım gerektiren canlılardır. Köpekler gibi sürekli yürüyüşe çıkarmak gibi bir derdiniz olmaz.  Çocuklu aileler yavru kedi sahiplenme ya da yetişkin kedi sahiplenme kararı verme aşamasından sonra sıra “hangi cins kedi ırkı çocuklar için ideal olur”? Düşüncesine kapılırlar. İşte bu noktada size birkaç kedi ırkından bahsedeceğiz. Çocuklar için harika kedi ırklarını tanımaya ne dersiniz?

Kedi Irkları: Çocuklar İçin Tercih Edilen Irklardan Birkaçı

Habeş Kedi Cinsi

En aktif ve hareketli kedi ırklarından biri olan Habeş kedisi, yükseklere zıplama ve tırmanma kabiliyeti olan avcılık özelliği ile bilinir. Çok enerjiktirler. Bu yüzden oyun oynamaktan çok keyif alırlar. Uyumayı çok sevmezler. Sürekli ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Hem yetişkinler ile hem de çocuklarla güzel ve çok samimi bir ilişkisi vardır. Bu yüzden çocuklu ailelerin çok sık tercih ettiği ırklardan biridir. Eğer sizde kedi sahiplenme düşünüyorsanız Habeş kedisini tercih etmenizi öneririz. Diğer evcil hayvanlara karşı da uysal olurlar. Eğer köpek sahibi iseniz bu kedi köpeklerin olduğu ortama girmekten çekinmezler. 6 yaş ve üstü çocuklu aileler için  gayet uygudur.

Birman Kedi Cinsi

Bu kediler neşeli ve konuşmayı çok severler. Gevezeliği ve sosyalliği ile bilinen bu kediler son derece zeki ve akıllıdır. Çeşitli renklere sahip olan bu kediler ilgi görmediği zaman bir kenara geçip sessizleşirler. İnsanlarla temasa geçmek, onlarla oyunlar oynamak için türlü maskotluk yaparlar. Çocuklarla aralarında pozitif bir enerji vardır. Duygusal bir yapısı olduğu için çocuklara karşı çok sevecen yaklaşırlar. Çok enerjik oldukları için çocuklarla oyun oynamak hoşlarına gider. Eğlenceli, ve yaramaz tavırları ile çocuklarla çok iyi arkadaştırlar. Çocuğunuzu oyalama konusunda Birman kedi ırkı çok iyi bir oyun arkadaşı olacaktır.

Maine Coon Kedi Cinsi

Altın kalpli Maine Coon kedisi, sevecen ve insancıl bir kişiliğe sahiptir. Her zaman kibar olan bu kediler çocukları incitmeden onlarla anlaşırlar. Çevresinde olan bitenlere karşı her zaman tetikte olan bu kediler, son derece akıllı ve zeki olmalarıyla tehlikelere karşı çocuğunuzu koruyacaktır. Akıllı ve zeki olmaları her gün yeni şeyler öğrenmesini sağlar. Büyük bir cüsseye sahip olmasına rağmen her daim komik hareketler ve oyuncu davranışlarıyla çocuğunuzu eğlendirir. Çocuğunuzla ilk tanışmada onları yalnız başlarına bırakmayın. Birbirlerine alışana kadar sizin gözünüzün önünde durması iyi olacaktır. Ayrıca büyük oldukları için 5 yaşından büyük çocuklar için ideal olduğunu da söylemek isteriz.

Manx Kedi Cinsi

Utangaçlığı ile bilinirler. Sahibine alışması biraz zaman alsa da alıştıktan sonra çok sıkı bir bağ kurmuş olurlar. Çok meraklı bir kişiliği vardır. Bu da onların evinizin her köşesini kurcalama isteğini dürtüler. Yaramazlık eğilimi çok fazla olduğu için çocuğunuzla birleşip türlü işler çevirebilirler. Sürekli aktif olan bu kediler, oyuncaklarını gömmeye, gizlemeye bayılırlar. İyi bir aile kedisi olan Manx kedi ırkı sizi ve çocuğunuzu daima güldürecektir.

Ragdoll Kedi Irkı

Sosyal bir kedi olurlar. Fakat çok fazla enerjik değildirler. Herkesle çok iyi anlaşırlar. Çocuklara karşı çok sevecen ve oyuncu olan bu kediler yabancılara karşı da saldırgan olmazlar. Yavruyken de yetişkin bir kedi olduklarında da oyun oynama istekleri hiç bitmez. En ilginç özellikleri ise ev içinde sürekli birilerini takip ederler. Sahibinin peşinden ayrılmazlar. Rahat ve nazik tavırları ile de dikkat çekerler.

Özgürlüğüne düşkün, düşük enerjiye sahip ırklar kediler çocuklar için uygun olmaz. Sevecen, daima hareketli ırklar çocukların oyun ihtiyaçlarını karşılarlar. Yumuşak, sadık olan bu tüylü dostlar çocuklar için iyi arkadaş olurlar. Hangi kedi ırkını seçerseniz seçin çocuğunuza uygun ırkı seçerek ailenizin yeni üyesiyle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap