Scottish Fold Sahiplenme Sırasında Dikkat Edilecekler

Scottish Fold sahiplenme kararı verdiğinizde, onların ne kadar sakin, uysal, uslu, akıllı ve cana yakın yapıları olduğunu görebilirsiniz. Kendilerini diğer kedilerden ayıran en önemli ve belirgin özellik ise kulaklarının içe doğru kıvrık şekilde olmasıdır. Scottish Fold sahiplenme fikri hem sevimli görünüşleri hem de insan canlısı tavırları ile ortaya çıkmaktadır. Sesleri miyavlamaktan çok sanki şarkı mırıldanıyor gibidir. Tüm eşsiz özellikleri ile kendilerinden oldukça söz ettiren Scottish Fold kedileri aynı zamanda dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Scottish Fold sahiplenme ve hatta satın almak bile bazen mümkün olmayabiliyor. Ender bulunan bu kedi ırkı yüksek fiyatlar ile piyasada bulunmaktadır. Bu kedi ırkına hayran ve sahiplenmek isteyen birçok kişi çeşitli yollar ile kedisini sahiplenebilir.

Scottish Fold Sahiplenme: Scottish Fold Nereden Sahiplenilir?

Scottish Fold ırkı kedileri Türkiye’de ücretsiz olarak bulamayabilirsiniz. Bütçeniz olmasa da Scottish Fold sahiplenmek istiyorsanız ancak yetişkin bir Scottish Fold sahiplenme yapabilirsiniz. İnternet üzerinden ücretsiz yavru bir Scottish Fold sahiplenmeniz daha da zordur. Çünkü yavru kedilere ilgi ve talep çok daha büyüktür. Fakat çeşitli nedenler ile evinde kedi bakamayan ve yavru kedisini sahiplendirmek isteyen kişilere ulaşım sağlayabilirsiniz. İnternet siteleri üzerinden çeşitli Scottish Fold ilanlarına göz atabilirsiniz. Scottish fold fiyatı ortalama 2.500 TL’dir. Kedinin şecere belgesi ve sağlık karnesi gibi ekstralarının olması fiyatı 15 bin TL’ye kadar çıkarabilmektedir. Şecere belgesi kedinizin anne ve babasının soy ağacını kayı altına alan dernekler tarafından verilmektedir. Safkan bir Scottish Fold yavru sahiplenme istiyorsanız mutlaka şecere belgesini de istemelisiniz. Safkan bir Scottish Fold kedisine barınaklarda rastlamanız imkansıza yakındır. Pet mağazalarından, internetten veya yakın çevrenizden Scottish Fold sahiplenmeniz çok daha güvenlidir.

Ayrıca Bakını: Scottish Fold İsimleri: Scottish Fold Kedi İsim Önerileri

Scottish Fold Dişi Kedi mi Erkek Kedi mi?      

Bir Scottish Fold sahiplenmeden önce kedinizin cinsiyetini de karar vermelisiniz. Erkek kediler ergenliğe girdikleri zaman bölgelerini işaretlemek için ve dişi kokusu aldıklarında koku bırakırlar. Kedilerin hormonlarından oluşan özen bir sıvıyı arka bacaklarını kaldırarak evinizin çeşitli yerlerine püskürtürler. Bu koku oldukça ağır kokar ve kimyasal temizlik maddeleri ile temizlense de çıkmayabilir. Ayrıca kedinizin nereye püskürttüğü anlamayıp kokunun geldiği noktayı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle erkek kedinizi kısırlaştırmanız daha sağlıklıdır. Hem kokunun kesilmesini sağlar hem de kedinizi çeşitli hastalıklardan koruyabilirsiniz. Dişi kediler de kızgınlığa girdiğinde agresif tavırlar gösterebilir. Dişi kediniz yorganınıza, halınıza ve perdenize idrarını bırakabilir. Erkek kediler gibi püskürterek değil direkt idrarlarını yaptıkları bilinir. Bu nedenle dişi kedinizi de kısırlaştırmanız uygun olacaktır. Kısırlaştırılan kedilerin meme kanseri gibi rahatsızlı yaşama riski düşmektedir.

Yavru Scottish Fold Kedilerin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yavru bir Scottish Fold sahiplendiğinizde herhangi bir hastalığının olup olmadığını anlamalısınız. Bazı hastalıkları anlamanız oldukça kolay olabilir. Örneğin, mantar hastalığı olan kedilerin tüylerinin bazı bölümleri dökülmüştür. Bu hastalık ölümcül olmasa da iyileşmesi zaman alan bir hastalıktır. Yurtdışından gelen güvenilir mantar aşılarını tercih edebilirsiniz. Türkiye’de bulunan mantar aşıları tek tip mantara iyi gelirken Rusya’dan gelen özel aşılar yaklaşık 500 tür mantarı iyileştirebilir. Kedilerde mantar hastalığı annelik sürecinde kedilerin bağışıklığının düşmesi ile meydana gelir. Ciddi bir hastalık değildir ve veteriner desteği ile kısa sürede çözülebilir. Kedilerde fib hastalığı gibi ölümcül ve tedavisi olmayan hastalıklarda görülebilir. Kedi öncelikle corona olur ve ardından virüs mutasyon geçirerek fib’e dönüşür. Yavru kediniz fib hastalığı nedeniyle ölebilir. Bu nedenle kedinize corona testi yaptırdıktan sonra sahiplenmeniz gerekir. Ayrıca çeşitli hastalıkların varlığını anlamak için idrar testi ve tan testi gibi tahlilleri de yapmalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap