British Shorthair Safkan Olduğu Nasıl Anlaşılır?

British Shorthair Safkan Olduğunu Anlama

British shorthair safkan olduğunu anlamanız için öncelikle anne ve babanın şecere belgesini ilan sahibinden rica etmelisiniz. Kediler ile insanların dostluğu yıllar öncesine dayanmaktadır. Günümüzde birçok insan bir kedi sahiplenerek evde ona dostluk etmesini istemektedir. Bir kedi sahiplenmeden önce ırkına, cinsiyetine ve yaşına karar vermek gerekir. Sevimli bir yavru British Shorthair sahiplenmeden önce kedinizin safkan olup olmadığını bilmek isterseniz. Her ırkın kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Kedinizle uyumlu bir hayat sürebilmek için karakteristik özelliklerini bilmelisiniz. Kedinizin hiperaktif ya da uyumlu bir apartman kedisi olması hayatınıza adapte olabilmesi için önemlidir. Kedinizin safkan olup olmadığını anlamak için fiziksel özelliklerini kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda yetiştiriciden kedinin safkan olduğunu kanıtlayan bir belge talep etmeniz de doğru olacaktır. Aksi halde kedinizin safkan olup olmadığından emin olamazsınız.

British Shorthair Tarihi

Evinize bir yavru British Shorthair almadan önce, onu tamamen tanımak ve özelliklerini bilmek sahiplenmeden önce size uygun olup olmadığını karar verebilirsiniz. British Shorthair kedileri İngiliz kökenlidir. Yavru British Shorthairkedilerinin aslında Büyük Britanya’nın en eski kedi türü olduğunu bilmelisiniz. British Shorthair kedilerinin tanınması, saraylardaki fareleri yakalamak için kullanılması ile başlamıştır. Bu nedenle uzun süre takdir ve ilgi görmedikleri söylenebilir. British Shorthair kedileri Britanya’nın ambarlarından gelmiş olsa da toprakların en zarif ve hoş kedileri olarak kabul edilmiştir. Babaları ise ilk profesyonel kedi üreticilerinden Harrison Wier’dir. Harrison Wier 1871 yılında da ilk kedi şovunun kurallarını belirlemiştir. Sokak kedisi olarak bilinen Shorthair kedilerini yetiştirmiş ve British adını vererek saygın bir ırka dönüştürmüştür.

Safkan British Shorthair Genel Özellikleri

British Shorthair kedilerinin çiftleştirme standartları belli şartlarla belirlenmektedir. Bir cinsin nasıl göründüğü, kafa yapısı ve boyutu tanımlanmaktadır. Safkan British Shorthair kedilerin 4 ila 5 nesil öncesine dair kayıtları bulunur. İlgili dernekler bu özellikler sayesinde standartları karşılayan yavruları elde etmek için incelemeler yapar. British Shorthair kedilerinin en tanımlayıcı özellikleri dış görünümleridir. Tüylerinin kısa ve sağlıklı olması kolayca ayırt edilmesini sağlar. Safkan bir British Shorthair kedinin yüz hatları yuvarlaktır. Yuvarlak yüzleri onları ele verir. Yüzleri sanki tebessüm eder gibi durur ve sempatik halleri göze çarpar. Gözleri yuvarlak ve iridir.Gözlerinin güzelliği ile birçok kişinin beğenisini kazanır.

Safkan British Shorthair Karakteristik Özellikleri

Safkan British Shorthair kedilerin karakteristik özellikleri birbirine benzer ve bu sayede tanınmaları kolay olur. Temel karakteristik özellikleri ise şu şekildedir;

 • Oldukça uyumludur ve her duruma zamanla adapte olabilir.
 • Sahipleri ve evin diğer üyeleri ile iyi iletişim kurarlar.
 • Çocuklar ile arası iyidir.
 • Sakin ve sabırlı bir yapıya sahiptirler.
 • Köpeklerle ve diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşırlar.
 • Sahiplerinin varlığı onların huzurlu ve mutlu olması için yeterlidir.
 • Hiperaktif bir yapıları olmadığı için evde kimseyi rahatsız etmeden vakit geçirebilirler. Bu durum sayesinde evdeki eşyalara zarar gelmesi söz konusu değildir.
 • İyi birer apartman kedisi olabilirler. Evdeki kişiler dışında apartman sakinleriyle de arası iyi olur.
 • Sahiplerinin yanında olmaktan hoşlansa da kucağa alınmak gibi aşırı ilgi gösterilmesine gerek yoktur.

British Shorthair Sağlık Sorunları

Belli bir ırka sahip kedilerde ortak genetik rahatsızlıklar bulunur. British Shorthair kedilerde sık görülen rahatsızlıklar;

 • Hipertrofik Kardiyomiyopat: British Shorthair kedilerde sık görülen ciddi bir hastalıktır. HCM li kedilerin kalp pompalama gücü daha zayıftır. Kalp kas duvarı zamanla zayıflayarak gerekli miktarda kanı pompalamaz. Sonuç olarak böbrekler tuz ve su tutulumu yapar. HCV nin tedavisi yoktur.
 • Polikistik Böbrek Hastalığı: Sadece İran kedilerinde görülen bu hastalık, British Shorthair kedilerinde de sıklıkla görülmektedir.
 • Üriner Sistem Hastalıkları: British Shorthair kedileri için ölüme neden olan bir rahatsızlıktır.
 • Katarakt: Kedilerin göz merceğinin opak olması durumudur. Tedavi edilmediğinde körlüğe neden olur.
 • Retinal Atrofi: Görme kaybına neden olur.
 • Eritrosit Piruvat Kinaz Eksikliği: Kedilerde görülen bir çeşit anemidir. Zayıflık, sarılık, şişkinlik ve ishal ile kendini gösterir. Tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap