Kedilerde Veteriner Korkusu Nasıl Giderilir?

Kedilerde veteriner korkusu aslıda orada olan olumsuz deneyimleri ile ilgilidir ve bu nedenle de veterinere gitmekten korkmalarını bir insanın dişçiye ya da doktora gitmekten korkmasına birebir benzetmek de mümkündür. Kediler veterinerde acı dolu bir an yaşamış olabilir, farklı hayvanlar ile olumsuz bir deneyim kazanmış olabilir ya da yalnızca yabancı birinin onu ellemesinden rahatsız olabilir. Bu durumların tamamı veterinerde yaşandığı için de kediler veterinere geldikleri zaman huysuzlanır ve saldırgan ya da korkak davranışlar sergileyebilirler. Peki, kediler neden veterinerden korkar ve kedilerde veteriner korkusu nasıl giderilir?

Kediler Neden Veterinerden Korkar?

Kedilerin veterinerden korkmasının aslında pek çok nedeni olabilir. Öncelikli olarak yabancı bir alanda, tanınmayan kişiler ve hayvanlar ile bulunmak onların büyük ölçüde rahatsız olmasına neden olur. Onlara göre veterinerdeki pek çok nesne ve canlı bir tehdit unsuru olabilmektedir. Bu nedenle de aslında kendilerini rahat hissetmelerinin pek mümkün olmadığı söylenebilir.

Bunun yanı sıra yabancı ortamın içinde yaşadığı olumsuz tecrübeler, veterinerin onu elliyor ve onun kontrolü dışında işlemler yapıyor oluşu da kedilerin rahatsız olması için birebir bir durumdur. Ayrıca bu alanda kediler önceden rahatsız edici, acı verici ya da sadece sinirlenmelerine sebep olan durumlar yaşamış da olabilirler. Bunların tamamını hatırlayan kediler, bu alana gelmekten hoşlanmaz ve doğal olarak yine aynı durumları yaşayabileceklerinden korkarlar. Bu korkunun giderilmesi için ise ihtiyaç duydukları en önemli kaynak sahipleridir. Çünkü bu alandaki en güvenilir kişi de aslında sahibidir.

Kedilerde Veteriner Korkusu Nasıl Giderilir?

Kediler veterinerde korktukları zaman saldırgan davranışlar sergileyebilir, korktukları için bir köşeye saklanmak isteyebilir ya da hiç tepki göstermeden donup kalabilirler. Bu durumlar oldukça olağandır ancak kedinizin veteriner korkusunu gidermek de yine sizin elinizde olan bir durumdur.

Kedi Taşıma Çantasına Aşinalık

İlk olarak kedinizin veterinere gideceği zaman saldırgan şekilde davranmaması için taşıma çantasına alışmasını sağlamanız gerekir. Bunu yapmak için ise evde dahi kedi taşıma çantasına girmesini, onu sevmesini sağlamanız önemlidir. Bu sayede taşıma çantası kediniz için yalnızca veterinere gideceği zaman ortaya çıkan bir alet değil, onun keyifle içinde oyun oynayabildiği bir dost olabilir.

Kedilerin Yabancılara Karşı Yaklaşım

Taşıma çantasına girmekte bir problem yaşamayan ancak yine de veterinere geldiği zaman sinirlenen ya da korkan kediler için ise çözüm yine siz olabilirsiniz. Öncelikli olarak kedinizin veteriner ile tanışması ve ona güvenmesi gerekir. Bunun için de aslında önceden başka insanlarla tanışmaya alışmış olması önemlidir. Başka insanlarla tanışmaya alışmış, kendini yabancıların yanında da güvende hisseden kedilerin bir veteriner gördüğü zaman korkması da söz konusu olmayacaktır.

Kedinizi Farklı Alanlara Alışma

Yabancı ortamlarda bulunmaya alışık olan ya da en azından yabancı bir ortama girdiği zaman korku duymayan ve endişelenmeyen kediler de veterinere gittikleri zaman aşırı tepki göstermeyeceklerdir. Bu nedenle de aslında arada bir kedinizi taşıma çantası ile dışarı çıkarmanız, farklı evleri ya da yerleri görmesini sağlamanız veterinerde kendini tehlike içinde hissetmesi durumuna engel olacaktır.

Kedi Veteriner Kontrolleri

Kedinizin veteriner kontrolü sırasında korkması oldukça normaldir ve korkunun yanı sıra veterinerin ona dokunması, onun uzuvlarını hareket ettirmesi, kedinizin vücuduna hükmetmesi aslında bir nevi onun kontrolü kaybetmesi anlamında gelir. Bu durum da kedilerin tepki gösterebileceği bir durum olduğu için veteriner kontrollerinden hoşlanmamaları normaldir. Bu durumda kedinizin sakinleşmesi için onun bir oyuncağını, kokusunun sindiği bir parça eşyayı yanınızda götürmeniz ya da kedinizin yanında bulunmanız da aslında kontrol sırasında sakinleşmesi için bir yardımcı faktör olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap