Kedilerin Yalnız Kalması Ne Kadar Olmalı

Kedilerin yalnız kalması diğer birçok evcil hayvana göre daha kolaydır. Bunun nedeni ise kedilerin kendi kendilerine vakit geçirmeyi seven, meraklı ve keşfetmekten hoşlanan canlılar olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde sahiplerine birçok inisiyatif sağlarlar. Kedilerin yalnız kalması vicdani olarak sahiplerini vicdani olarak rahatsız etse de aslında durum düşünüldüğü kadar dramatik değildir. Kedilerin yalnız kalması yeterli taze mama, su, güvenli bir ev ve temiz bir tuvalet sağlandığı sürece büyük problemlere neden olmaz. Fakat bu durum her kedi için aynı şekilde ilerlemeyebilir. Kedinin karakteri veya alıştığı yaşam tarzı tepkileri üzerinde etkilidir. Sağlık problemleri olmayan birçok kedi uygun şartlar sağlandığı sürece sahiplerini sorunsuz bir şekilde bekleyebilir.

Kedilerin Yalnız Kalması Ne Kadar Olmalı

 • Kediler ortam ve yer değişikliklerinden çabuk etkilenirler. Duyarlı ve hassas olan kediler aynı zamanda dış etkilere de oldukça açıktır. Bu nedenle uzak mesafeler onlar için zorlayıcı olur. Kedinizi yolculuğa çıkarmak ve uzak mesafelere götürmek sağlıklarını kötü yönde etkileyebilir ve strese neden olabilir. Kediler evlerinde yapılan küçük değişikliklerden bile olumsuz etkilenirken onları yolculuğa çıkarmak yerine evde yalnız kalmalarını sağlamak daha doğrudur.
 • Kediler bağımsız, akıllı ve maceraperest canlılardır. Yalnız bir kedi, suyu ve yemeği olduğu sürece evini keşfedebilir, evin keyfini sürebilir ya da uyuyabilir. Keşfetmekten hoşlanan ve yalnızlıktan sıkılmayan kediler için evde tek kalmak bir hediye dahi olabilir.
 • Kedinizi genç ve hatta yavruyken eğitmelisiniz. Kedinize pozitif enerjiyi yönlendirmeyi öğretmelisiniz. Pozitif şartlandırma yöntemini kullanmalı ve sabır göstermelisiniz.
 • Kediniz tasma kullanıyorsa gitmeden önce mutlaka tasmasını çıkarmalısınız. Siz yokken tasması bir yere takılabilir ve kendini incitebilir.
 • Kediniz için uyarıcı bir ortam hazırlamalısınız. Enerjisini atabilmesi, egzersiz yapması ve hareket edebilmesi için uygun bir ortam olması önemlidir. Örneğin fare sesi çıkaran bir top ya da tırmalama tahtaları faydalı olabilir. Böylece kediniz siz yokken bolca eğlenip yeterince aktif olabilir.
 • Kediniz 2-3 günden daha uzun süre yalnız kalacaksa mutlaka evin farklı odalarına da tuvalet kumunu koymalısınız. Tuvalet ihtiyacını karşılarken konforlu olmasını önemsemelisiniz. Aksi halde eve döndüğünüzde hoş olmayan sürprizler ile karşılaşabilirsiniz.

Kedinizi Güvenilir Bir Ortam Hazırlamak

 • Kediniz yüksek yerlere atlayarak düşebilirler. Bu nedenle onun dikkatini çekebilecek eşyaları kaldırmayı deneyebilirsiniz.
 • Biblo ve çerçeve gibi eşyaları da kaldırarak araların geçip düşme riskini azaltabilirsiniz.
 • Mutfakta ya da herhangi bir yerde kesici aletleri keşfetmesini engellemek için ulaşamayacakları yerlere kaldırmalısınız.
 • Evde kırılabilecek tüm eşyaları kaldırarak yaralanmasını engelleyebilirsiniz.
 • Balkon kapısını kilitlemeli ve camları mutlaka kapatmalısınız. Kedinizin hava almasını sağlamak için pencereyi üstten açık bırakabilirsiniz.
 • Prize takılı kablolar olmadığından emin olmalısınız. Kablolar kedinizin dikkatini çekebilir.
 • Evde bir akvaryumunuz varsa tamamen üstünü kapatmalısınız.
 • Televizyonunuz sabit değilse sabitlemelisiniz. Aksi halde kediniz televizyona sürtünebilir ve üstüne düşme ihtimali vardır.

Kediniz Evde Yalnızken: Beslenme ve Su

Kediniz beslenme düzeninin bir anda değişmesinden hoşlanmayacaktır. Bu nedenle ayrılık vakti gelmeden önce yavaş yavaş değişimler yaparak alışmasını sağlamalısınız. Kediniz sık sık yaş mama ile besleniyorsa bu ayrılık sürecinde kuru mama ile beslenmesi gerekir. Çünkü ıslak kedi mamaları uzun zaman açıkta kaldığında bakteri üretir ve kediniz için zararlıdır. Yalnız kalmadan önce kuru mamaya alıştırılması önemlidir. Otomatik mama kaplarından edinerek çözüm üretebilirsiniz. Aksi halde önüne koyduğunuz mamanın hepsini ilk günden bitirmek isteyebilir. Bu durum kedinize zarar verecektir. Aynı zamanda uzun süre dışarıda kalan mama hijyenik olarak tercih edilmemelidir. Kediler susuzluğa karşı pek direnç gösteremezler. Bu nedenle evin birçok noktasına su kabı yerleştirebilir ya da su şelaleleri kullanabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap