İlk Defa Kedi Sahipleneceklerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Hayatında ilk defa kedi sahipleneceklerin dikkat etmesi gereken birtakım adımlar vardır.  Kedi bakımı ipuçları sayesinde kedilerinizin harika dünyasında gezinmenize yardımcı olur.  Kedi sahiplenme yapacakların finansal maliyetini, yaşam tarzlarını ve onlara vakit ayırıp ayıramayacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Gelin kedi sahiplenmeden önce neler bilmeniz gerekiyor. Kedi bakımı hakkında ipuçlarına daha yakından bakalım.

İlk Defa Kedi Sahiplenmenin Maliyeti

Öncelikle safkan mı yoksa sokak kedisi mi sahiplenmek istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Eğer barınaktan ya da sokaktan ücretsiz kedi sahiplenme yapacaksanız iyi bir karar vermelisiniz. Kedi sahiplenme sonrası yavrunuz için ihtiyaç olunan temel malzemeleri almalısınız. Kedi oyuncakları, kedi tuvaleti, mama ve su kapları, kedi yatağı… Yavru kedi ya da yetişkin bir kedi sahiplenmenize bağlı olarak kuru mama ve yaş mama seçmelisiniz. Ayrıca veteriner ziyaretleri, kedi aşıları da düzenli olarak yapılmalıdır.

Kediler İçin Alınacaklar: Temel Kedi Eşyaları

Kedilerin de tıpkı bizler gibi yaşam alanları olur. Evinize gelen kediniz yavaş yavaş size ve eve alışmasıyla artık benimseyecek hale gelir.

Yiyecek ve su kapları: Plastik olmamasına dikkat ediniz. Seramik ya da paslanmaz çelik olması kedinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Kedi Taşıma Çantası: Dışarı çıktığınızda kedinizin sizinle daha iyi yolculuk yapması için taşıma çantasının önemi büyüktür. Önden ve yukardan açılan bir kedi taşıma çantası alarak yavrunuzun rahat seyahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Kumu: Kedi tuvaletinin düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor. Kedi kumu kaliteli ve topak topak olmamalıdır. Aksi halde kedi kumunu sevmeyecek ve tuvaletini başka yerlere yapacaktır.

Tırnak Makası: Kediler için üretilmiş bir tırnak makası ile yavrunuzun 2 haftada bir tırnaklarını kesmelisiniz.

Kedi Tırmalama Tahtası: Kedilerin evinizdeki mobilyalara zarar vermemesi için bir tırmalama tahtası edinmeniz gerekiyor. Bu sayede kedinizin enerjisini atmasını sağlamış ve eşyalarınızı da kurtarmış olursunuz.

Evinizde Kediniz İçin Özel Bir Alan Yaratın

Kedilerin psikolojileri çok hassastır. Bu nedenle ki ev içerisinde kedinizin çok ayakaltında olmayacağı sessiz sakin bir yer ayarlamalısınız. Yerinin sürekli değişmesinden hoşlanmayacağı için aynı kalması da son derece önemlidir. Yavru kedi sahiplenme sonrası kedi yatağı, tırmalama tahtasını yatacağı yere yakın olması iyi olur. Bu sayede kedinizin keyfine keyif katmış olacaksınız.

Ev İçerisinde Kedinize Zarar Verecek Eşyaları Ortadan Kaldırın

Kediler son derece meraklı ve başlarını derde sokmayı başarabilen canlılardır. Bu yaramazlıkları her zaman kötü sonuçlar doğurabilir. Mutfaktan gelen yemek kokuları, parçalanması kolay eşyalar,  yutmaları kolay olan küçük eşyalar, temizlik maddeleri gibi sağlıklarını tehlikeye atacak birçok şey vardır. Özellikle kokusunu sevdiği şeyleri yalayarak anlamaya çalıştıkları temizlik ürünleri… Bunları kedilerin ulaşamayacağı alana kaldırmanız gerekiyor. Kedinizin ulaşamayacağı yerlere kaldırarak olası tehlikelerin önüne geçmiş olursunuz.

Kedi Tuvaletini Her Gün Düzenli Temizlemelisiniz

Kedilerin temiz hayvanlar olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden kedinizin tuvalet kumunu her gün temizlemeye vakit ayırmalısınız. Bazen bir bazen de 2 defa temizlemeniz gerekebilir. Aksi takdirde kediniz kirli kuma tuvaletini yapmayacaktır. Evin başka yerlerine tuvaletini yapma ihtiyacını gösterir.

Kediler İçin Oyuncak Seçimi

Her kedi oyun oynamaktan keyif alır. Önlerine gelen her şeyi oyuncak yapabilecek potansiyele sahiptirler. Buldukları bazı oyuncaklar onlar için tehlikeli olur. Bunu önlemek için kediler için oyuncak almanız gerekir. Pethshoplardan kedinizin oynayacağı birkaç oyuncak almanız hem siz yokken onun oyalanmasını da yardımcı olur. Kedinizle oynama seansları ayarlayarak aranızdaki bağı da bu sayede güçlendirmiş olursunuz.

Kediler Eğitilebilir

Çevrenizden kedilerin eğitilmediğini başlarına buyruk takıldıklarını duymuş olabilirsiniz. Ama bunlara kulak asmayın. Çünkü kediler de eğitilir. Yavruluk dönemlerinden itibaren pekiştirme eğitimleri ile kedinize birkaç bir şey öğretebilirsiniz. Ev kurallarına uyması için ikram ve övgüler sunarak doğru yaptığında onu pekiştirmiş olursunuz.

Veteriner Kontrollerini Aksatmamalısınız

Kedi sahiplenme sonrası iç-dış parazitlerinin kontrol ettirilmesi gerekiyor. Sonrasında kedinizin düzenli aşılarının yapılması için de veteriner ziyaretlerine hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Veteriner kontrolleri sırasında kediler çoğunlukla stresli olurlar. Bu da onları her evden çıkarırken gideceği yeri anladıkları için kaçmalarına neden olur. Kedinizi kliniğe götürmeden önce biraz onunla oyunlar oynayarak rahatlamasını sağlayın. Sonrasında taşıma çantasına koyarak gidebilirsiniz.

Kedilere Mikroçip Taktırmanın Önemi

Yakın zamanda yasal olarak zorunlu olacak mikroçip taktırmanın önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Yasal olmasa da kedinizin güvenliği için çip taktırmalısınız. Evden kaçma gibi durumlarda kedinizi bulan bir kişi tarafından ilgili yerlere götürecektir. Kedinize taktırmış olduğunuz mikro çip sayesinde sizin bilgilerinize ulaşacaklar ve daha kolay bir şekilde teslim edeceklerdir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap