Kedilerde Mama Değişimi Zararlı mı?

Kedilerde mama değişimi bazı durumlarda kedinizin sağlığı açısından gerekli olur. Alerjiler, kilo dengeleme, sindirim problemi ya da kedinizin mamasını beğenmeme gibi nedenlere bağlı olarak mamasının değişimi yapılması gerekebilir. Son zamanlarda kedi mamalarına getirilen zamlardan dolayı artık her zaman aldığınız markayı kedinize yetiştirememenizde kedilerde mama değişimi yapılmasının nedenlerinden biridir. İthal olarak gelen bazı kedi mamaları ne yazık ki vergilerden dolayı fiyatları artmıştır. Popüler olan bu mama markalarının muadilini almak hem kedinize uygun hem de cebinize uygun mamaya geçmek istemeniz oldukça normal. Ancak kedinize yeni bir mama alırken etiketlerini okumalısınız. Mama paketinin üzerindeki etiketler kedinizin ihtiyacı olan bileşenleri alması için oldukça önemli. Kedilerde mama değişimi zararlı mı, kedi yeni mamasına nasıl alışır- sorularına daha yakından bakalım…

Kedilerde Mama Değişimi Sırasında Yapılması Gerekenler

Kedi maması değiştirmek zor ancak bunu kolaylaştırmanın çeşitli yolları var. Kademeli olarak kedilerin yeni mamaya alışması mümkün.  Ani mama değişimi yapılırsa kedinin iştahı azalabilir, sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir. İshal, kusma ve yemeyi reddetme gibi ciddi sorunlar görülür. Kedilerin pek çoğu değişimden haz etmezler. Rutin düzenden hoşlanan kedileri yeni bir mamaya geçirmek ise biraz sabır ve zaman gerektirir.

Kedilerin koku duyuları çok gelişmiştir. Temizlik konusunda ve koku konusundan oldukça hassaslardır. Hoşlarına gitmeyen kokuya karşı uzak dururlar. Beslenme söz konusu olduğunda kedileri yeni mamaya alıştırma sürecinde birkaç gün eski mama ile karıştırmalı bir şekilde kullanmanız gerekebilir.

Değiştireceğiniz mama ile yeni mamayı karıştırın. Yeni kedi mamasının oranı eski mamaya göre daha fazla olmalı. Bir hafta boyunca eski mamadan az yeni mamadan daha fazla olacak şekilde kedinin yemesini sağlayın. Titiz, yetişkin kedilerde bu süre 10 gün kadar sürebilir.  Bu süre zarfında oldukça sabırlı olmalısınız.

Ayrıca Bakınız: Kedi Maması Etiketleri Nasıl Okunur?

Kedi Maması Değişimi Sırasında Sabırlı Olmalısınız

Çok seçici olan kediler için mama değişimi de oldukça külfet olur. Seçici her şeyi yemeyen çok titiz olan kedileri yeni mamaya alıştırma da oldukça dikkatli olmalısınız. Normal kedilere göre biraz daha uzun sürebilir. Kediyi cezalandırma, aç bırakma gibi durumlardan kesinlikle kaçınılmalı.

Kedim Yeni Mamayı Yemiyor Diyenler İçin;

  • 7 gün boyunca düzenli beslenme rutini oluşturun.
  • Birinci gün mevcuttaki mamaya yeni mamadan bir kaşı ekleyerek karıştırın. Tabii ki kediniz eski mamasından yiyecek ve yeni mamaları kabında bırakacaktır. Henüz birinci gün daha bir haftalık süreç var ve endişelenmek için henüz daha erken!
  • Her gün aynı saatte ve porsiyonda mevcut ve yeni mama karışımından olan porsiyonunu önüne koyun.
  • 2. ve 3. günlerde sırayla her gün birer kaşık yeni mamadan arttırın. Böylece eski mamayı azaltarak yeni mamayı arttırmış olacaksınız. Her geçen gün yeni vermeniz gereken porsiyon kontrolünde yeni mamayı arttırtıp eski mamadan daha az koymalısınız.
  • Her gün yaptığınız azaltma ve arttırma işlemi kedinizin yavaş yavaş yeni mamasının kokusuna ve tadına alışarak yemesini sağlar. Kedi mamayı yediğinde ve bitirdiğin onu överek sevin. Bu olumlu davranışın pekişmesi sayesinde doğru yaptığının farkında olacaktır.

Kuru Mama ve Islak Mama Nasıl Kullanılır

Kedinize kuru mamanın vermenin yanında konserve mama da vermek gerekebilir. Konserve mamalarının tadını beğenmeyen hiçbir kedi yoktur. İçerdiği bileşenler, su oranı fazla olması kediler için ödül maması niteliğindedir. Ancak konserve mamalarının yağ ve şeker oranların yüksekliğinden dolayı sürekli verilmemesi gerekiyor. Her kedinin sindirim sistemi yaş mamaya alışık olmayabilir. Kedileri yaş mamaya alıştırmak için öncelikle kedinize uygun olan bir mama seçmelisiniz. Azar azar vermelisiniz. Böylece kedinin vücudu kusma, ishal gibi reaksiyona neden olacak mı gözlemleyin. İlk etapta kuru mamanın içeriğine yaş mamadan eklerseniz kedinizin sindirim sistemi de zorlanmayacaktır. Eğer aksi bir durum olmazsa yaş mamayı tek başına verebilirsiniz.

Kediler her gün aynı mamadan verilmelidir. Sağlık konusunda sorun yaşamayan, herhangi bir alerjik reaksiyonu olmayan kedilerin mamasını değiştirmeye çalışmayın. Yaşamları boyunca aynı mamayı kullanmaya devam etmeliler.  Kedilerin yeni mamaya alışma süresi minimum 7 maksimum 10 gün sürebilir. Kedilerin mamaya alışması uzun sürmesinin nedeni ise titiz olan kedilerdir. Bu kedilere sahip olan kişilerin sabırlı olmalılar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap