Kedi Maması Etiketleri Nasıl Okunur?

Kedi maması etiketleri, kediniz için mama seçerken hangi içeriklerin kediniz için daha faydalı olacağını bilmelisiniz. Her kedinin tüketmesi gereken belli başlı içerikler vardır. Bu besinlerin düzenli tüketilmesi kedinizin sağlıkla büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle yağ, protein, tahıl, vitamin ve minerallerin düzenli tüketimi oldukça önemlidir. Bu gibi içeriklerin belli oranlarda mamalar içerisinde bulunması gerekir. Fakat yüksek tahıl ya da protein miktarı, bir mamanın sağlıklı olduğu anlamına gelmediğini bilmek gerekir. İçeriğinin kedinizin uygun besin ihtiyaçlarını ne fazla ne de az karşılayacak şekilde olması gereklidir. Kedi maması seçimini kedinizin cinsine göre yapmanız da gerekebilir. Bazı kediler her kedi mamasını tüketemezler. Bazılarının midesi diğerlerine göre daha hassastır. Bu nedenle hassas mideler için üretilen kedi mamalarından temin etmelisiniz. Özel beslenme programı bulunan kediler için de farklı besin içeriklerini tercih etmeniz gerekebilir.

  • Hem doğru bir alışveriş yapmak hem de uygun fiyatlar tercih etmeniz önemlidir. Ürünlerin isimleri genellikle mama içeriğinde ki temel besine vurgu yapmaktadır. Yetişkin kediler için hindi eti içeren kuru mamalar, protein olarak hindi eti kullanmaktadır. Ambalajda yazan mama miktarı ise net ağırlık olarak belirtilmektedir. Bu özellik sayesinde fiyat kıyaslaması yapmanız kolay olacaktır.
  • Mamanın arka yüzünde yer alan beslenme talimatlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede kedinizin düzenli beslenmesini sağlayabilirsiniz. Mamanın ne zaman ve ne miktarda verilmesi gerektiğini veteriner hekiminize danışmanız da mümkündür.
  • Mamaların içeriğinde hangi özelliklere sahip kedilerin tüketmesi gerektiği belirtilmektedir Yavru, yetişkin ya da yaşlı kedilerin tüketmesi gereken mamalar farklı olabilir. Aynı şekilde herhangi bir hastalığı bulunan kediler için de etiketi doğru okumanız son derece önemlidir.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Protein Oranı: Kedilerin enerji aldıkları kaynak proteindir ve protein olmadan yaşamlarını sürdüremezler. Günlük önerilen tüketime göre seçtiğiniz kuru mamanın protein oranı %30’dan daha az olmamalıdır. İdeali ise %35 ve %40 arasındadır. Kedi maması etiketinde ilk bakmanız gereken protein oranı olmalıdır.
  • Protein Kaynağı: Protein oranı kadar önemli olan bir diğer konuda protein kaynağının ne olduğudur. Hayvansal proteinin fazla olması ve protein kaynağının ne olduğunun açıkça belirtilmesi önemlidir. Ucuz kedi mamalarında bitkisel protein hayvansal proteinden çok daha azdır. Özellikle ilk 2-3 içeriğin hayvansal protein olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca protein kaynağının ismini de mutlaka bilmelisiniz. Et ve türevleri ya da işlenmiş hayvansal protein yazısını gördüğünüzde protein kaynağının kalitesiz olduğunu anlayabilirsiniz. Kümes hayvanı, somon, tavuk ya da balık gibi detaylı kaynakların yazmasına dikkat edebilirsiniz. Kuzu ve türevleri yazısını gördüğünüzde bilmelisiniz ki türevleri kelimesi aslında kaliteli bir kaynağı olmadığını anlatmaktadır.
  • Vitamin ve Mineraller: Kedilerin A, D ve taurin gibi vitaminleri tüketmeleri sağlıkları açısından önemlidir. Kuru mamalarda bulunan çinko, A ve D vitamini, kalsiyum, bakır, magnezyum, iyot, demir, selenium ve antioksidanların yeterli miktarda bulunduğundan emin olmalısınız.
  • Tamamlayıcılar: Mamanın geri kalan kısmının ucuz bir şekilde tamamlanması için birtakım maddeler kullanılabilir. Örneğin; soya, tahıl, mısır ve şeker gibi maddeler kediniz için sağlıklı değildir. Olabildiğince sakınmanız iyi olacaktır. Özellikle soya kediler için son derece zararlıdır. Alternatif olarak düşük tahıllı veya tahılsız mamalar seçebilirsiniz. Böylece tahıl yerine pirinç ya da patates gibi daha sağlıklı tamamlayıcıların kullandığı mamalar edinebilirsiniz. Koruyucu antioksidanlar haricinde yapay katkı maddelerinin içermemesine özen göstermelisiniz.

Kedinizin Özelliklerine Göre Kedi Maması Seçmek

Kedinizin kalp rahatsızlığı, diyabet ve tüy problemi gibi çeşitli rahatsızlıkları bulunabilir. Mama seçimi yaparken bu gibi rahatsızlıkları göz önünde bulundurmalısınız. Diyabet ya da obezite sorunu olan kedinizin az tahıllı bir mama tüketmesi uygun olacaktır. Böylece kilo kontrolü sağlamanız mümkün olacaktır. Tüy problemi olan kediniz için de destekleyici protein, vitamin ve mineral içeriğine sahip mamalar tercih etmelisiniz. Farklı sağlık sorunları içinse kediler için özel üretilmiş mamaları alabilirsiniz. Böylece içerikleri sayesinde kedinizin ihtiyaç duyduğu besinleri yoğun şekilde tüketmesini sağlayabilirsiniz. Kedinizin kilosu, yaşı ve sahip olduğu hastalıklar mama seçiminizi etkilemektedir. Kedinize uygun mama seçimi yapmak sağlığı için oldukça önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap