Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler, kedilerin hassas sinirim sistemi ve alerjik yapıları düşünüldüğünde dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kediler her ne kadar ağrıya ve hastalıklara dayanıklı olsa da alerjik yapıları bulunan canlılardır. Aynı zamanda mideleri de oldukça hassas bir yapıdadır. Bu nedenle kedilerin yememesi gereken şeylere önem göstermek gerekir.

Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kediler doğaları gereği meraklı ve inatçıdır. Bu nedenle birçok gıdanın tadını merak ederek yemeye çalışmaları doğaldır. Bu gibi durumlardan kedinizi uzak tutmanız gerekir. Kedileri uzak tutmanız gereken yiyecekler özellikle sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Bilinenin tam aksine kediler süt ve süt ürünlerini kolayca sindirmezler. Aynı şekilde baharat ve kuruyemiş çeşitleri de kediler için son derece tehlikelidir.

Kediler Ne Yemeli, Ne Yememeli

 • Çiğ Gıdalar: Yumurta kediler için protein kaynağı olarak bilinse de asla çiğ olarak verilmemelidir. Çiğ yumurta kedinizin gıda zehirlenmesi yaşamasına neden olabilir. Aynı zamanda çeşitli deri problemleriyle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Haşladığınız yumurtayı dahi kedinize belli miktarda ve kontrollü olarak vermelisiniz. Aynı şekilde çiğ et ve çiğ balık da kediniz için tehlikelidir. Çiğ balık birçok bakteriyi içinde barındırır ve kedinizin hasta olmasına neden olabilir.
 • Soğan ve Sarımsak: İnsanlar için çeşitli faydaları olsa da kediler için hiçbir faydası yoktur ve hatta tüketilmesi tehlikelidir. Aksi halde kediniz mide ve bağırsak sorunları yaşayabilir ya da zehirlenmelere neden olabilir.
 • Süt ve Süt Ürünleri: Kediler sütü sindiremez. Bu nedenle anne sütünden başka herhangi bir sütü içmeleri tavsiye edilmemektedir.
 • Sakatatlar: Kedinize tuzsuz ve baharatsız sakatatları pişirerek verebilirsiniz. Haşlama ya da ızgara olarak pişirdiğiniz sakatatlar kediniz için zararlı olmasa da sosis, sucuk ve salam gibi besinler kediniz için oldukça tehlikelidir.
 • Tuzlu ve Baharatlı Gıdalar: Tuzlu gıdalar ve baharatlar kediler için oldukça tehlikelidir. Tuz tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerinde vücudundaki suyu tutar ve böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Aynı şekilde ve tuz ve baharat içermeyen çerezlerin dahi kedilere verilmesi yanlıştır. Aksi halde kedinizin kusması muhtemeldir.

Kedileri Rahatsız Edebilecek Yiyecekler

 • Şekerli Gıdalar: Kediler şekerin tadını anlayamazlar. Bu sebeple kediler şekerli besinler yerken tadından rahatsız olmazlar. Fakat şekerin kediler için son derece zararlı olduğunu bilmekte fayda vardır. Şekerli gıdalar kediler için obezite, şeker hastalığı ve görme bozukluklarına neden olabilir.
 • Ödül Mamaları ve Yaş Mamalar: Kedilerin oldukça sevdiği yaş mamalar aslında ayda 2-3 defadan fazla verilmemelidir. Çünkü yaş mamalar kedilerin dışkılarını yumuşak hale getirmeye uygundur. Bu mamaların kediler için tuz ve şeker içeren atıştırmalıklar olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle yaş mamaları kedinize belli zamanlarda ve az miktarda vermeye özen göstermelisiniz.
 • Sebze, Meyve ve Tahıllar: Kediler etobur canlılardır. Bu nedenle proteine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle meyve, sebze ve tahılları sindirmeye uygun bir sindirim sistemleri yoktur. Bu gıdaları ancak sebze, meyve ve tahıl içeren kedi mamalarından alabilirler. Direkt olarak tüketmelerine gerek yoktur.

Kedinizin Zararlı Yiyecekler Tüketmesini Önlemek

 • Kedinizin yememesi gereken besinleri kedinizin ulaşamayacağı alanlara saklamalısınız. Özellikle kedinizin açabileceği dolaplara kilitler takabilirsiniz.
 • Yemek yerken ya da yaparken kedinizin mutfak tezgahı üzerinde gezmesine izin vermemelisiniz.
 • Kedinize masanızda bulunan artıklardan vermeniz çeşitli yiyecekleri yemesine alışkanlık kazanmasına neden olur.
 • Tatile çıktığınızda ve kediniz evde yalnız kaldığında bu konuya daha fazla önem vermelisiniz. Bu dönem içerisinde insan yiyecekleri kediler için daha ilgi çekici hale gelecektir. Bu yiyecekler kedinizin midesini rahatsız edebilir ya da ciddi zararlar verebilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap