Yavru Kediler Su İçmeye Ne Zaman Başlar

Yavru kediler doğduklarından itibaren bir süre anne sütü ile beslenirler. Bu dönemde su içip içmedikleri, ne zaman su içmeye başladıkları da kedi sahipleri için büyük bir merak konusudur. Yavru kedilerin beslenme düzenlerine alışma sırasında ne kadar ve hangi sıklıkla su vermek gerektiği de kedi sahiplerinde merak uyandırır. Bu bilgiler ışığında yavru kedinizin sağlıklı beslenmesini ve ihtiyaç duyduğu suyu almasını da sağlayabilirsiniz. Peki, yavru kediler ne zaman su içmeye başlar?

Yavru Kediler Ne Zaman Su İçmeye Başlar?

Yavru kediler genellikle 4 haftalık olana kadar anne sütü ile beslenirler. Bu dönemde su içmeye ihtiyaç duymazlar. Anne sütü tek başına hem beslenme hem de su ihtiyacının giderilmesi için yeterli olabilmektedir. Ancak kediler sütten kesildikten sonra su içmeye başlamalıdır. Bu dönem bazı durumlarda ikinci ayın sonuna kadar devam edebilir. Kedinizin ne zaman sütten kesildiğini takip ederek su verme dönemine başlamanız mümkündür.

Kedilerin sütten kesildiği dönemde katı gıdaya da geçmesi söz konusudur. Bu dönem değişiklik gösterebilmektedir. Ancak kedinizin sağlıklı beslenmesi ve gelişimini de sağlıklı şekilde tamamlaması için dört haftalık olana kadar anne sütü alması önemlidir. Sonrasında katı gıdaya başlandığı zaman kediniz suya ihtiyaç duyacaktır. Vücuda alınan su ile sindirim da kolay hale gelecektir.

Kedinizin ne zaman su içmeye başlaması gerektiğini anne sütü alımına göre takip etmeniz gerekir. Annenin çok yavrusu olduğu zaman kedilerin tamamını iyi şekilde emziremeyebilir. Uzun süre emzirilmeyen kedilerin de su tüketimine daha erken dönemde başlaması mümkündür. Kimi zaman yavru kedilerin sahip olduğu hastalıklar ya da engellilik durumları, annenin yavrusunu emzirmemesine neden olabilir. İlk dönemden itibaren bu kediyi sizin beslemeniz ve su ihtiyacını gidermeniz gerekir. Yani aslında anne sütü alamayan bu özel kedilerin bakımı sizin vereceğin mama ve su ile sağlanır.

Suyun Yavru Kedilere Faydaları

Anne sütü kedilerin sağlıkları için gereklidir. Anne sütü sayesinde yavrularınızın bağışıklık sistemi güçlenir ve temel besin içeriklerini anne sütünden alabilirler. Ancak anne sütünden kesilen kedilerin doğru şekilde beslenmesi de önemlidir. Bu beslenme düzeni öncelikle yaş mama ile başlar. Yaş mamaya geçildiği zaman su tüketimine de başlanmalıdır. Sonrasında ise kedinizin çiğneme alışkanlığı gelişince katı mamaya geçmek daha doğru olacaktır.

Katı mamaya geçmiş olan kedinizin gün içinde tüketeceği su miktarının da artması gerekir. Bu sayede sindirim kolaylaşır, kedinizin ihtiyaç duyduğu sıvıyı alması sağlanabilir. Su tüketiminin ne kadar olması gerektiği konusunda veterinerinize de danışabilirsiniz. Bunun için özel hazneli su kaplarını tercih etmeniz de mümkündür.

Su tüketimine başlayan kedilerin sindirim sistemleri düzene girer. Bunun yanı sıra kedinizin sağlıklı ve aktif olması da su tüketimi ile ilişkilidir. Pek çok hastalığın meydana gelmesi su tüketimi ile önlenebilir. Özellikle de gün içinde aktif olan yavrularınızın düzenli ve dengeli şekilde su tüketmesi önemlidir. Bunun yanı sıra kedinizin böbreklerinin de sağlıklı şekilde çalışması, düzenli su tüketimi sayesinde sağlanabilir.

Yavru Kediler Su Tüketimine Başlandığında Dikkat

Kedinizin su tüketimine başladığı dönemde ona maması ile dengeli olacak şekilde su vermeniz gerekir. Örneğin yaş mama ile beslenen kedinizin su tüketimi, kuru mama ile beslenmeye başladığı döneme göre daha az olabilir. Ayrıca su tüketiminin desteklenmesi için kedinizin mama kabının yanında su kabının bulundurulması önemlidir. Bu sayede yavrunuzu su tüketimine teşvik etmeniz de mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap