Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kedi maltı kullanımı ile kedilerin vücut temizliği sırasında yuttukları tüylerin midede birikip bazı hastalıklara yol açması engellenir. Düzenli olarak kedi maltı macunu kullanılması kedilerin yuttuğu tüylerin sağlıklı şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır. Kedilerin sürekli yaşadığı sorunlardan biriside tüyleri yutmasıdır. Güçsüz ve dökülen tüylerden rahatsız olan kediler tüylerinden kurtulmak isterler. Ölü tüyleri yutması ile çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır. Tüy yumaklarının kusularak dışarı atılması ile kedilerin genel sağlıkları olumsuz etkilenir. Kedilerin kusarken zorluk çekmesi, depresyona girmesi ve tüyleri kusarken istemeden besinleri kusması olumsuz etkilerinden bazılarıdır. Kedi maltı kullanımı ile kedilerin yuttuğu tüylerin midelerinde kalması sonucu ortaya çıkan ciddi hastalıklar engellenir.

Kediler Neden Tüy Kusar?

Kedi maltının faydalarını öğrenmeden önce kedilerin neden tüy kustuğunu bilmek gerekir. Kediler temizlikleri ile tanınan canlılardır. Kediler günlerinin büyük bir çoğunluğunu kendilerini yalayarak geçirirler. Bu durum genlerine işlenmiş içgüdüsel bir harekettir. Kedilerin dilleri tırtıklı bir yapıya sahiptir ve ağız içerisine dönük yapıdadır. Bu sayede kediler yemeklerini ağız içerisine kolaylıkla alabilirler. Fakat dillerinin bu yapısı aynı zamanda kedilerin kendilerini yalayıp ölü tüyleri temizlemelerini de sağlar. Bu işlem sonrasında ölü tüyler sindirim sistemi içerisine girer. Kedi tüylerinde keratin isimli bir madde bulunur. Kedilerin mideleri keratini sindirme konusunda başarısız kalırlar. Bu nedenle kısa süre içerisinde tüy yumakları meydana gelir. Bu tüy yumaklarının kusma ya da dışkı nedeniyle vücutlarından atılması gerekir.

Kedilere Malt Macunu Nasıl Verilir?

Kedi maltı kullanımı kediden kediye farklılık gösterebilir. Kediler arasında farklı davranış şekilleri olduğu için bazı kediler maltı sıkılan kaptan yerken, bazı kediler bu durumdan hoşlanmaz. Bu durumda kedinizin patisine ya da ağzına bir miktar malt sıkarak yalayarak yutmasını sağlayabilirsiniz. Kediler kedi maltından hoşlanmasa da içgüdüsel olarak maltı yalamaya çalışır ve sizde başarıya ulaşırsanız. Aynı zamanda kedi maltını mama içine koymayı da tercih edebilirsiniz. Fakat malt yememekte ısrarcı olan kediler kuru mamanın içerisine koyulan maltı anlayabilir. Bu nedenle yaş mama içerisinde malt koymak daha iyi bir seçenektir. Kedinize malt macununu bir fındık ya da badem kadar vermelisiniz. Kediniz kısa tüylüyse haftada 2 ila 3 defa verebilirsiniz. Uzun tüylü bir kediniz varsa haftada 4 defa verebilirsiniz.

Kedi Maltı Önerileri

  1. Trixie Kedi Maltı- Peynirli

Sindirim sistemini destekler ve kedilerin tüy dökülmesini azalttığı gibi tüy topaklarını da engellemektedir. İçerisindeki biotin ile kedinizin tüyleri parlaklık ve canlılık kazanır. Oldukça sağlıklı bir besindir ve içerisinde şeker bulunmaz.

  1. Gimcat Malt- Soft Extra

Özel içeriği sayesinde kedinizin sağlıklı beslenmesine yardımcı olur. Özellikle tüy yumağı ve tüy dökülmesi gibi sorunlar için iyi bir seçenektir. Kolay sindirilebilir yapısı sayesinde kedi sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

  1. Beaphar Duo Active- Tüy Yumağı Engelleyici

Kedi vitaminleri ve maltları konusunda oldukça başarılı bir markadır. Tüy yumaklarının kolayca vücuttan atılmasını sağlar. İçerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini destekler ve bağırsak bakterilerinin oluşumunu engeller.

  1. Zoovital Malt Macun- 3 Etkili

İçerisinde doğal bitkisel ürünler ve malt özü bulunur. Yutulan tüylerin doğal yollar ile atılmasına yardımcı olur. Deri ve tüy sağlığına olumlu etkileri vardır.

  • Trixie Kedi Macunu

Sindirim sistemine kolaylık sağlar. İçerisindeki prebiyotik ve immünoglabin sayesinde bağışıklık sistemini destekler.

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Kedi maltı kullanımı için her markanın kendine ait bir prospektüsü bulunur. Genellikle malt macununun kullanımı, günde 5 cm’dir. İşaret parmağınızın ortalama olarak 3’te 1’i kadar maltı tüpten çıkarıp kedinize yedirebilirsiniz. Böylece tüy yutmalarına bağlı olarak kusma ve bağırsak tıkanıklığı gibi sorunların önüne geçilebilir. Kedi maltlarının içerisinde sindirime yardımcı birçok farklı madde bulunur. Genellikle maltlar içinde kediler için özel hazırlanan aromalar bulunur. Bu sayede kediler malt macunları yemeyi kolay kolay reddedemezler. Fakat buna rağmen kediniz malt yemeyi reddederse, maltı kedinize doğrudan vermek yerine mamasına katmayı tercih edebilirsiniz. Kedinizin sağlık problemleri varsa kedi maltı kullanımından önce veteriner hekiminize danışmanız önerilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap