Kedi Yaş Mama Seçimi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kedi yaş mama seçimi için dikkat etmeniz gereken birtakım durumlar vardır. Kedilerin de diğer tüm canlılar gibi sağlıklı bir hayat sürmek için beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeleri karşılaşacakları hastalık risklerini azaltmaktadır. Aynı zamanda kimi kediler yemek konusunda oldukça seçicilerdir. Bu sebeple hem sağlıklı hem de damak zevklerine hitap eden kedi mamaları ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Kedilerin keyif ile tükettikleri gıdaların başında yaş mamalar gelmektedir. Fakat yaş mama seçimi yapmak bazı durumlarda zor olur. Yaş mama çeşitleri kedilerin farklı yaş grupları ve ihtiyaçları doğrultusunda çeşitlendirilmiştir. Kediniz için en uygun yaş mamayı bularak ve doğru miktarda tüketmesini sağlamak önemli.

Kedi Yaş Mama Çeşitleri

 • Küp Şeklinde: En yaygın görülen yaş mama çeşididir. Kıvamı bir sos içerisinde bulunan tavuk, et veya balık parçaları küp şeklinde doğranmış ve ardından konserve haline getiriliyor.
 • Tiftiklenmiş: İçerisinde tiftik tiftik tavuk eti görünümlü parçalar bulunuyor. Genellikle er parçaları barındırır ve yoğun kıvamlı bir sos içerisinde yüzer.
 • Ezme: Tek parça halinde bulunan ezme yaş mama, orta yoğunlukta bir kıvamda ve pürüzsüzdür.
 • Pullu: Yoğunluğu orta kıvamdadır. Sos içerisinde yüzen yassı, küçük ve ince et parçaları bulundurur.
 • Yahni: Sıvı bir yaş mama olmakla birlikte içerisinde et ve sebze parçaları vardır.
 • Karışık: Hem ezme hem küp küp doğranmış et parçaları hem tiftiklenmiş et hem de sebze barındırır. Sos kıvamı orta yoğunluktadır.

Kedi Yaş Mama Markası Seçmek

Yaş mama seçerken kaliteli markaların ürünlerini seçmek her zaman avantaj olacaktır. Kaliteli bir marka gün geçtikçe ürünlerini mükemmelleştirmek isteyecektir. Yaş mama seçiminde seçenekleri ve önerileri değerlendirmeli, kullanıcı yorumlarını okumalı ve veteriner hekiminize danışmalısınız. Kedinizin yaşam aşaması için tasarlanan ürünleri özenle seçmelisiniz. Yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için farklı diyet türleri uygulanmalıdır. Diyetlerine uygun üretilen yaş mamalar kedilerin yaşam kalitesini arttırıyor. Diyet yaşlarını sıralamak gerekirse;

 • Yavru kediler, 6 aylıktan küçük kediler için
 • Genç kediler, 7 ay ila 2 yaş arasında ki kediler için
 • Yetişkin kediler, 3-6 yaş arasında ki kediler için
 • Olgun kediler, 7-10 yaş arasında ki kediler için
 • Kıdemli kediler, 11-14 yaş arasında ki kediler için
 • Geriatrik kediler, 15 yaş üstü kediler için, üretilmiş yaş mamaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Kedilere Yaş Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Kedinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Kedilerin sindirim sistemlerine katkı sağlamak için kuru mama ile birlikte yaş mama da tüketmeleri gerekmektedir. Fakat yaş mama çeşitleri arasında seçim yapacağınız zaman kedinizin yaşı, sağlık durumu ve cinsiyetini göz önünde bulundurmalısınız. Aksi durumlarda kedinizin ihtiyaçlarını karşılamayacak şekilde beslenmesine izin vermiş olursunuz ve sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.
 • Düşük proteinli yaş mamalar seçmemelisiniz. Kedilerin ihtiyaç duydukları protein miktarını almaları önemlidir. Bu nedenle yüksek proteinli mama tercihlerinde bulunmanız gerekir. Mamanın içeriğinde ki karbonhidrat oranı dikkate alınalı ve mısır, pirinç, soya, buğday vb. gibi nişastalı ürünler tüketmeleri en aza indirgenmelidir.
 • Yaş mamanın içerisinde yeterli miktarda su barınmalıdır. Kediler yaş mama ile sadece et parçalarını değil sosunu da tüketmelidir. İdeal bir yaş mamanın %75 oranında sıvı barındırması gerekir. Böylece ihtiyaç duydukları sıvı miktarının bir kısmını yaş mama ile karşılayabilirler.
 • Bazı kedilerin doğuştan tahıla alerjisi olabilir. Kedinizin hangi gıdalar için alerjik reaksiyon göstereceğini bilmeli ve beslenme düzenini bu doğrultuda oluşturmanız iyi olur. Bu nedenle yaş mama tercihinde bulunurken içerisinde alerjen olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Bazı kedilerde alerji oluşmasının tek nedeni tahıl olmaz. Yaş mama içerisinde ki tüm yapay maddeler kedilerde alerji meydana getirir. Bu durum ise kedilerde mide ve bağırsak sorunlarına yol açar. Kedinizin hangi maddelere alerjisi olduğunu öğrenmek için veteriner hekiminize danışarak alerji testi yaptırma imkanınız var.
 • Kedinizin günlük yaş mama ihtiyacını karşıladığına emin olmalısınız. Tüylü dostunuzun sağlıklı bir beslenme düzeni ve sindirim sistemi için hem kuru mama hem de yaş tüketmelidir. Kedinizin cinsiyeti, yaşı ve karakteristik özellikleri düşünülerek günde kaç gram yaş mama tüketmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu limitin altına inmek kedinizde sağlıksız bir beslenme rutini oluşturmanız anlamına gelmektedir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap