Kedilere Süt Verilir Mi? Kediler İçin Süt Sağlıklı Mı?

Kedilere süt verilir mi? Kediler için süt sağlıklı mı? Aslında hemen hemen herkes kedi gördüğü zaman süt verme, onun karnını doyurmak için ona süt içirme davranışı içindedir ancak kedilere süt vermek aslında oldukça tehlikeli şekilde sonuçlanabilmektedir. Yavru kedilere süt verilmesi onların bağışıklık sistemleri henüz yeteri kadar gelişmediğinden dolayı ölmelerine bile neden olabilir. Bunun yanı sıra yetişkin kedilerin de evde bakılıyor olsa da sokakta besleniyor olsa da süt içmesi pek çok mide rahatsızlığına sahip olmalarına, ishal olmalarına ve farklı sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşamalarına neden olabilir. Hatta hasta kedilerin süt ile beslenmesi de ölümlerine neden olabilir. Bu sebeple de aslında kedilere süt vermek tehlikeli olabilir ve aslında hiçbir yararı da yoktur.

Kediler insanların yediği pek çok yiyeceği ve içtiği pek çok içeceği merak ederek tadına bakmak isterler. Bu hareketi özellikle de evdeki yemeklerden yiyen kediler sıklıkla yapar ve evdekilerin yediği yemeklerin, içtikleri içeceklerin tadına bakmak isterler. Bu yiyecek ve içeceklerin hepsi ise kedilerde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle de evde tüketilen ürünler kedilere verilmeden önce iki kez düşünmek gerekir.

Kediler İçin Süt Sağlıklı Mı?

Kediler için süt sağlıklı değildir. Hatta sütün kediler için tehlikeli olduğunu bile söylemek mümkündür. Kedilerin laktoza karşı dirençleri anne sütünden kesildikleri zaman belli bir süre sonra giderek düşer Bu durumda da tıpkı insanlarda da olduğu gibi aslında sütün içinde yararlı olan pek çok maddenin sindirim ile vücuda karışması engellenmiş olur. Yani aslında kedilere özellikle süt vermek ile su vermek arasında pek fark kalmaz. Hatta süt vermek kedilerin mide, sindirim sistemi rahatsızlıklarına yakalanmasına da neden olabilmektedir çünkü laktoz direnci az olduğundan kediler sütü sindirmekte zorluk yaşayabilirler. Bu nedenle de kedilere süt vermek aslında sağlıksızdır ve onlara rahatsızlık verir.

Süt şekeri olarak bilinen laktoz sindirilemediği zaman bağırsaklardaki mikroorganizmalar bu şekerden faydalanır ve ishal gibi pek çok sindirim sistemi rahatsızlığı da yaşayabilirler. İshalin yanı sıra kedilerin ciddi sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşamaları da olasıdır. Bu nedenle de kedilerin bağışıklık sistemleri düşebilir ve farklı rahatsızlıklara da daha açık hale gelirler. Yani aslında süt, kedilerin yalnızca sindirim sistemlerini etkilemekle kalmaz aynı zamanda da zincirleme şekilde farklı rahatsızlıkların da tetiklenmesine neden olur.

Kedilere Süt Vermek

Kedilere süt vermek halk arasında sıklıkla yapılan bir davranıştır. Evde bakılan kedilere de sokakta beslenen kedilere de yavru da olsa yetişkin de olsa süt vermek oldukça yaygındır ancak bu davranışın yanlış olduğu ve kedilerin ölümüne dahi neden olabileceği bilinmelidir. Süt aslında kedilerin ihtiyaç duyduğu minerallerin, besinler ve vitaminlerin hiçbirini karşılayamaz çünkü rahatlıkla ve tam anlamıyla sindirilemez. Bu nedenle de aslında yalnızca kedilerin sindirim sistemlerini yormakla kalır ve kedilerin farklı rahatsızlıklara yakalanmasına neden olabilir. Bu durumda da kedilere süt vermenin ne kadar tehlikeli olabileceği görülebilir.

Başka hiçbir seçenek yoksa kedilerin karnını doyurması ya da susuzluğunu gidermesi için az miktarda sütü su ile karıştırarak vermek mümkündür ancak kedilere özellikle sür vermek hiç de sağlıklı değildir. Bu nedenle sütü seyrelterek vermek ya da hiç vermemek en iyisi olacaktır.

Kedilere verilecek olan süt laktozsuz ve sindirimi kolay olan sütler olabilir ancak bu sütler de aslında kedilerin mamasından alacağı kadar besini ona sağlamayacağı için yine de gereksiz olacaktır. Yine de kedilere illa ki süt verilmek isteniyorsa laktozsuz sütler tercih edilebilir ya da laktoz oranını azaltmak için süt sulandırılarak verilebilir. Bu sayede kedinin bu içeriği sindirmesi daha kolay hale gelecektir ve çeşitli rahatsızlıklar yaşaması ihtimali de ortadan kalkacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap