Kedilerde Cilt Problemleri, Belirtileri ve Tedavileri

Kedilerde cilt problemleri sıklıkla rastlamak mümkündür. Düzenli tüy bakımı, temizliği ve eşyaların da temizlenmesi ile aslında cilt problemlerini önlemek mümkündür ancak bazı rahatsızlıkları çok temiz ya da bakımlı evcil hayvanlarda dahi görülebilir. Bu nedenle de aslında kedinizin temizliğini ve bakımını yaparken herhangi bir cilt problemi olup olmadığını kontrol etmeniz en iyisi olacaktır. Bu sayede erken dönemde cilt problemlerinin belirlenmesini ve ilerlemeden tedavisinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Peki, kedilerde cilt problemleri, belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Kedilerde Cilt Problemlerinin Belirtileri

Sıklıkla görülen kedilerde cilt problemleri bakımlı ve temiz ev kedilerinde dahi görülebilir. Yine de sokak kedilerinde bu tür rahatsızlıkların görülme olasılığı çok daha yüksektir. Veteriner kontrollerinde ya da evde yapılan temizlik ve bakım işlemleri sırasında kedilerde cilt problemlerinin belirlenmesi mümkündür. Bunun yanı sıra kedilerde görülen belirtiler de aslında cilt problemleri olabileceğinin bir habercisi olabilmektedir.

Kedilerde özellikle de mantar, pire, bakteriyel enfeksiyon, akne ve deri tümörü gibi rahatsızlıkların görülmesi mümkündür. Bu rahatsızlıkların belirtileri aslında birbirine çok benzer olabileceği için kedilerdeki belirtiler görüldüğü zaman veterinere danışmak ve tedavinin de hastalığa yönelik şekilde uygulanmasını sağlamak etkili olacaktır.

Kedilerde Mantar Hastalıkları

Kedilerde özellikle de mantar hastalıkları sıklıkla görülebilir. Bu hastalıklar özellikle de mantarların açık yaralar ya da çizik ve benzeri durumlar sonucu bulaşması ile etkisini göstermeye başlar. Kaşıntı, kızarıklıklar, kabartılar, bölgesel tüy dökülmeleri, döküntü ve şişkinlikler ile kendini gösterebilen mantar hastalıkları, ağız yolu ile alınan ilaçlar ya da krem ve merhemler ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Kedilerde Pire Problemleri

Pireler de kedilerin sıklıkla yaşadığı bir cilt problemidir. Ancak evde yaşayan ve evden dışarı çıkmayan kedilerde pire görülmesi pek olası değildir. Yine de pire gibi bir durumla karşılaşıldığı zaman veterinere başvurmak ve tedavinin kısa sürede uygulanmasını sağlamak mümkündür.

Kedinizi düzenli tımar etmelisiniz
Kedilerde düzenli pire kontrolü yapılması gerekir

Kedilerde Akne Problemleri

Kedilerde akne problemleri de meydana gelebilir ve özellikle de çene ya da dudak bölgesinde görülebilen bu akne problemi, özel kremler ve ağız yolu alınan ilaçlar ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Özellikle de kaşıntı, kızarıklık, bölgesel tüy dökülmesi, kabartı ve şişlikler ile kendini gösteren akneler çok ciddi cilt problemleri olmasa da kedinize ciddi şekilde rahatsızlık hissi verebilir ve bu bölgeyi kaşıyarak daha büyük çaplı yaraların oluşmasına sebebiyet vermeleri mümkündür.

Kedilerde Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonların da kedilerde sıklıkla görülmesi söz konusudur. Bu tür rahatsızlıklar özellikle de sokak kedilerinde ve toplu alanlarda beraber yaşayan kedilerde görülebilir ancak ev kedilerinde de meydana gelebilen bakteriyel enfeksiyonların türüne göre farklı tedaviler uygulanması olasıdır. Bu durumda bazen ağız yolu ile alınan ilaçlar, bazen de antibiyotikler tercih edilebilmektedir. Veterinere danışarak hastalık ile ilgili ve tedaviye yönelik bilgi almak da mümkündür.

Kedilerde Deri Tümörleri

Kedilerde görülen ve ciddi bir cilt hastalığı olabilecek olan deri tümörleri genellikle ciltte görülen büyük şişkinlikler ve yumrular ile gözlemlenir ancak yine de kedinizin cildinde meydana gelen her yumru ya da şişkinlik bir tümör olarak algılanmamalıdır. Kedilerde görülen tümörler eğer erken dönemdeyse ve küçük ya da yayılmamış ise kısa süreli bir operasyon ile bu bölgedeki tümörden kolayca kurtulmak mümkün olacaktır. Bu konuda veteriner desteği almak, uygulanacak olan tedavi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak da önemlidir.

Kedilerde Cilt Hastalıklarının Önüne Geçmek

Kedilerde görülebilen cilt rahatsızlıklarının önüne geçmek için yapılması gereken en iyi şeyler aslında kedinizin temizliğine, bakım ve beslenmesine önem vermekten geçer. Sağlıklı şekilde beslenen, cilt ve tüy bakım ile temizliği iyi şekilde yapılan kedilerde genellikle cilt rahatsızlıklarının görülme oranı daha azdır. Yine de kedinizi sokağa göndereceğiniz zaman iki kez düşünmeniz gerekebilir. Ayrıca temizlik ve bakım sırasında kedinizin cildini kontrol etmenizde de yarar vardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap