Kedilerde Grip: Herpes Virüsü Nedir?

Kedilerde grip ve herpes virüsüne bağlı olarak gelişen grip durumu, sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kedilerin ciddi şekilde etkilenebilmesine de neden olabilmektedir. Kedilerde meydana gelen bu hastalık, kedi nezlesi olarak da bilinmektedir. Herpes virüsü enfeksiyonu aslında insanlarda da görülen pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi vücutta bulunan, uyku döneminde olan ve tetiklenme sonucu ortaya çıkan bir hastalık nedenidir. Bağışıklık sisteminin olumsuz şekilde etkilendiği durumlar sonrasında bu virüsün etkisini göstermesi ve kedilerde grip nedeni olarak ortaya çıkması mümkündür. Peki, kedilerde grip (herpes virüsü) nedenleri, belirtileri ve tedavileri nasıl görülmektedir?

Kedilerde Grip (Herpes Virüsü) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Kedilerde görülen ve herpes virüsüne bağlı olarak oluşan grip, farklı nedenlere bağlı olarak tetiklenebilmektedir. Bu virüs genellikle vücutta bulunan ve bir nevi uyku halinde olan bir virüstür. Çeşitli etkenlere bağlı şekilde bu virüsün etkisini göstermesi ve kedilerde grip hastalığını ortaya koyması olasıdır. Ayrıca tedavi yöntemleri de grip nedenlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Kedilerde Grip Nedenleri

Kedilerde grip, farklı tetikleyiciler sonucunda kendini göstermektedir. Bu tetikleyiciler bazı durumlarda kedilerin geçirdiği hastalıklar, bazen de çeşitli dış etkenlere bağlı olabilmektedir.

 • Ağız ve diş hastalıkları,
 • Enfeksiyonlar,
 • Sindirim hastalıkları
 • Solunum sistemi rahatsızlıkları,
 • Tüy ve cilt hastalıkları

Daha pek çok farklı hastalık, bağışıklık sisteminde zayıflık nedeni olabilir. Bu hastalıkların da bağışıklık sistemine olumsuz etkiler. Kedilerdeki mevcut herpes virüsünün tetiklenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de kedilerin geçirebileceği her türlü hastalığın dikkatli şekilde incelenmesi, bağışıklık sisteminde zayıflığa neden olmaması gerekir.

Hastalıkların yanı sıra yetersiz beslenme gibi durumlar da bu virüsün tetiklenmesinde etkilidir. Gerekli vitaminlerin, besin içeriklerinin, minerallerin ve suyun vücuda alınmaması, kedilerde mevcut olan virüsünün tetiklenmesine neden olabilir. Bu durumda da aslında bağışıklık sisteminin güçsüzleştiğini söylemek mümkündür.

Kedilerde meydana gelen bu hastalık ayrıca dış etkenlere bağlı olarak da tetiklenebilmektedir. Örneğin taşınma, sahibin, kaybetme, yeni bir sahibe verilme, evdeki eşyaların değişmesi, kedinin eşyalarının değişmesi, eve yeni gelen bir evcil hayvan ya da farklı pek çok durum kedilerin psikolojik anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu durumlar da kedilerde mevcut olan herpes virüsünün etkisini ortaya koymasına neden olabilmektedir. Bu dönemlerde kedilere ilgi göstermek, ona sevginizi belli etmek aslında pek çok psikolojik olumsuzluktan uzak kalmaları için büyük öneme sahiptir.

Kedilerin Grip Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde grip, tıpkı insanlardaki gibi belirtiler gösterir.

 • Burun akıntısı,
 • Gözlerde çapaklanma ve akıntı,
 • Eklem ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Ateş,
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • İştahsızlık, yemek yememe

Yukarıda belirttiğimiz nedenler ve benzeri farklı pek çok belirtinin kedilerdeki gribe bağlı şekilde görülmesi mümkündür.

Bu belirtilere bağlı olarak kedilerin yorgun, halsiz, uykulu görünmesi de mümkündür. Ayrıca ateşe ve mide bulantısına ek olarak iştahsızlık gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler de kedilerde ciddi şekilde etki edebilir. Ayrıca ağızda kuruluk hissi oluşması da bu duruma eşlik edebilir.

Kediler İçin Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Kedilerde grip tedavisinde ağız yolu ile alınan ilaçlar ya da antibiyotikler kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kedilerin dinlenmesi, mamasını düzenli şekilde yemesi, vitamin takviyeleri alarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi büyük öneme sahiptir. Kediler grip oldukları zaman tıpkı insanlar gibi halsiz olabilirler. Güçlenmeleri için her türlü besin içeriğini almaları, bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için de yararlı olacak her besini yeteri kadar yemesi önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap