Kedi Irkları: Türkiye’de Beslenen En Popüler Kediler

Kedi ırkları, karakterleri, boyutları, renkleri bakımından çeşitlidir. Kedi almak istiyor ancak hangi cins alacağınıza karar veremiyor musunuz? Ya da Türkiye’de beslenen en popüler kedi ırkları hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz? Ülkemizde en çok beslenen ve en çok sevilen kedi ırklarını gelin birlikte ele alalım.

En Popüler Kedi Irkları

Kedi ırkları hem ülkemizde hem de dünyada görünüşleri ve mizaçları ile insanları kendisine aşık eden pek çok farklı kedi ırkı bulunmaktadır. Bu kedi ırklarını, kedi ırklarının özelliklerini ve mizaçlarını inceleyecek olursak:

1.  Burmese

Kedi ırklarından biri olan Burmese çıkardığı ilgi çekici sesler ve oyunculuğuyla popüler bir kedi ırkı olan Burmese kısa tüylü, zarif ve atletik vücutlu bir kedidir. Çok fazla bakım yapmanızı gerektirmeyecek, oyuncu ve hayatınıza neşe katan bir arkadaş arıyorsanız Burmese tam size göre!

Burmese

2. Scottish Fold

Bu kedi ırkı dünyadaki en popüler kedi ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıvrık kulakları, güçlü vücudu, parlak gözleri ve sempatik karakteri ile görenleri kendisine aşık eden bu kedi ırkı uysal, nazik ve sessiz bir kedidir.

Scottish Fold

3. Exotic Shorthair

Kedi ırklarının en muhteşemi American Shorthair İran kedisinin çiftleşmesiyle elde edilmiş bir kedi ırkıdır. Yüzü İran kedisine benzeyen bu kedi ırkının tüyleri yavruyken yumuşaktır; büyüdükçe tüyler kısalır. Oyuncu, güzel ve çekici bir kedi ırkı arayanların beğeneceği bir kedi ırkıdır.

Exotic Shorthair

4. British Shorhair

Bu kedi ırkında ön plana çıkan özellikler güçlü ve heybetli duruş, yuvarlak uçlu kulaklar, büyük ve kehribar renginde gözler, sabırlı, sessiz, kısa tüylü olma özellikleridir. Hem ülkemizde hem de dünyada pek çok kişinin aşık olduğu bu kedi ırkı sessiz ve kendi kendine yetebilen yapısı ile çalışma hayatının içindeki kişileri cezbetmektedir.

British Shorhair

5. Siyam Kedisi

Zekası, bağlılığı ve sevimliliği ile popüler kedi türleri arasında kendisine sağlam bir yer edinmektedir. Çok konuşkan bir yapısı olan Siyam kediler sürekli sesler çıkararak sevginize karşılık verirler ve sonsuz oyun oynama enerjisi ile sizi harekete geçirirler.

Siyam

6. Ankara Kedisi

Kedi ırklarından uzun beyaz tüylü, sempatik bakışları ve en eski uzun tüylü kedi ırkı olması ile Ankara kedisi kar beyazı, pofuduk kedi isteyenlerin tercih edebileceği çok güzel bir kedi ırkıdır.

Ankara Kedisi

7. Bombay Kedi Irkı

İçine kapanık, uysal ve sessiz yapısı ile bilinir. Sevgisini çok göstermez. Saten gibi parlayan siyah tüyleri, güzel ve zarif vücudu ile zarif, akıllı, kısa tüylü ve uslu bir kedi arayanların çok seveceği bir kedi ırkıdır.

Bombay

8.  Chinchilla Kedi Irkı

Kedi ırkları üyesinin bir diğeri yumuşak sesleri, sakin ve uysal mizaçları, sevgisini belli eden ilgi arsızı yapısı ile ön plana çıkan bir kedi ırkıdır. Chinchilla kedi ırkları ve özellikleri bakımından en çok hassas ve zarif bir yapısı ile dikkat çekmektedir. Ülkemizde en çok çocukların sevdiği bir kedi ırkıdır. Çocuk dostu yapısı ile çocuğu olan ailelerin güvenle seçebileceği bir kedi cinsidir.

Chinchilla

9. Van Kedisi

Ankara kedilerine oranla daha kısa tüyleri olan Van kedisi suyla oynamayı seven, yüzen, zeki, insanları seven ve onlarla vakit geçirmeyi seven bir kedi ırkıdır. Oyuncu, sadık, ilgisini göstermekten geri durmayan bir kedi cinsidir.

Van Kedisi

10. İran Kedisi

Hem ülkemizde hem de dünyada en çok bilinen popüler kedi türleri arasında yer alan İran kedisi zekası, sessiz ve uysal yapısı ve aileye, eve olan düşkünlüğü ile ön plana çıkmaktadır. Çok özenli bir bakım isteyen bu kedi ırkı haftada en az iki kere fırçalanmalı ve basık burnu nedeniyle nefes almada sorun yaşamaması için sürekli gözlenmelidir.

İran Kedisi
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap