Tüysüz Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüysüz kediler dünyanın farklı yerlerinde yıllar içinde meydana gelmiş olan ırklardır ve aslında en bilinen türü Sfenks kedisi olsa da tek tüysüz kedi türü Sfenks değildir. Pek çok farklı tüysüz kedi türü bulunur ve bunların her biri de aslında farklı çiftleşmeler sonucunda ortaya çıkmış olan özel türlerdir. İlk keşfedildiği zamanlarda bu kedilerin bir tür deri rahatsızlığı olduğu düşünülse de sonradan bu kedilerde tüy görülmediği ve tüysüz bir kedi türü oldukları anlaşılmıştır. Elbette ki bu büyük farklılık, kedilerin bakımında da büyük bir farka neden olacaktır. Peki, tüysüz kedilerin bakımı nasıl olmalıdır?

Tüysüz Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüysüz kedilerin bakımı sırasında dikkatli, düzenli ve özenli olmak şarttır. Özellikle de tüyleri olmayan bir kediniz varsa, bu bakım büyük bir fark gösterebilir ve ona karşı daha farklı davranmanız gerekebilir. Tüyleri olmadığından bakımı da büyük ölçüde farklılık gösterebilecek olan Sfenks, Donskoy, Peterbald, Levkoy gibi farklı türlerin derilerine dikkat etmek ve özen göstermek önemlidir. Bu kedilerin ciltleri hassas olabileceği gibi ayrıca bakıma düzenli şekilde ihtiyaç duyduklarını söylemek de mümkündür. Tüysüz kedilerinizin de tüylü kediler kadar bakım ihtiyacı vardır ve onlar da sizin sevginizi bakım ile görebilirler.

Tüysüz Kedilerde Temizlik Önemlidir

Her kedinin cilt ve tüy temizliği büyük öneme sahiptir. Tüysüz kedilerde de cilt temizliğinin düzenli şekilde yapılması gerekir. Bu kediler de çok sık olmamak şartıyla düzenli olarak yıkanmalı ve bu sırada da onların cildine uygun olacak şampuanlar kullanılmalıdır. Her ne kadar yıkanmaktan hoşlanmasalar da bu kedilerin tüyleri olmadığı için yıkanması ve sonrasında kuruması da aslında daha kolaydır.

Tüysüz Kediler İçin Cilt Korunmalıdır

Kedinizin tüyleri olmadığı için cildinin daha hassas olması mümkündür. Bu nedenle de kedinizin cildinin güneş ışınlarından ya da zarar verebilecek ortamlardan korunması şarttır. Örneğin başka kediler ile kavgaya girerse derisinin zarar görmesi mümkündür. Bunun yanı sıra tüysüz kedilerin cildinin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekir. Bazı kedi sahipleri kedilerine bebekler için olan güneş kremlerinden de sürmektedir ancak böyle bir ürün kullanmadan önce veterinere danışmak gerekebilir çünkü kedinizin kendini yalayarak bu ürünü tatması ve zehirlenmesi de olasıdır.

Tüysüz Kedileri Soğuklardan Korumak

Kediniz tüyleri olmadığı için diğer kedilere göre daha fazla üşüyebilir. Tüysüz kediler kış aylarında sıcak bir evde büyük gün sıcak yataklarında kalmak isteyebilirler. Bu nedenle de kedinize ona uyacak kıyafetler giydirmeniz, evinizi sıcak tutmanız, yatağına bir battaniye ya da havlu koyarak kedinizin sıcak kalmasını sağlamanız mümkündür.

Tüysüz Kedilerde Genel Temizlik

Kedinizin dişlerinin düzenli olarak fırçalanması, kulaklarının temizlenmesi önemlidir. Bu sayede kedinizin hem temiz kalması hem de sağlığına zarar getirebilecek faktörlerden korunması mümkün hale gelir. Temiz pamuklar ile kedinizin kulaklarını silebilir, ona uygun diş fırçası ve diş macunuyla da dişlerini fırçalayabilirsiniz.

Kedinizin düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi hem kendine zarar vermesini önler hem de etrafa zarar vermesine engel olur. Bu nedenle de genellikle haftada bir ya da iki haftada bir olacak şekilde kedinizin tırnaklarını kesmeniz tavsiye edilir. Bu sayede kediniz kendine de etraftaki kişi ya da nesnelere de zarar veremezler.

Tüysüz Kedilerde Cildin Kurumasına Karşı

Tüysüz kedilerin çok çabuk kuruyup kabuk ve yara oluşturabilmektedir. Kedinizin cildinde pul pul dökülme, yaralar ya da kabuklanmalar görüyorsanız bu kedinizin cildinin kuruduğu anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle de cildinin kurumasına karşı ona farklı yağlar kullanabilir, yıkama sırasında farklı bir şampuan deneyebilir ya da cildinin nemlenmesi için veteriner desteği ile farklı mamalar ya da vitamin takviyeleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde meydana gelen cilt probleminin de çözülmesi mümkün olacaktır.

SFENKS KEDİSİ SAHİPLENME

Eğer sizde yavru veya yetişkin olarak sfenks kedisi sahiplenme yapmak istiyorsanız yazı linkini tıklayarak mevcut ilanlara ulaşabilirsiniz. Bu yavrular Türkiye’de genellik ile pet shoplarda ve internet ilan sitelerinde bulunmaktadır. Fiyatları 3 bin ile 10 bin tl arasında değişmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap