Kediler Nasıl Yıkanmalı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler nasıl yıkanmalı? Kedinizin banyo yapmadan önce ve yaparken size zorluk çıkaracağından şüpheleniyorsanız, bunun bir nebze doğru olduğunu söylemek mümkündür.

Kediler ıslaklık hissini pek sevmezler ve bu nedenle de banyo sırasında huysuz şekilde hareket etmeleri mümkündür. Banyo öncesinde ve banyo sırasında belli adımları takip edin. Bunlara uygun hareket etmek ve kedinize karşı davranışlarınızı kontrol etmek aslında kolay ve keyifli bir banyo süreci geçirmenize yardımcı olabilir.

Peki, adım adım kedi banyosu yapımı ve dikkat edilmesi gerekenler. Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Banyo öncesinde ve sırasında neler yapmak gerekir?

Kediler Nasıl Yıkanmalı: Adım Adım Kedi Banyosu

Kedinizin banyo yapmadan önce banyo sürecine hazırlanması gerekir. Bu süreçte kedinizin sizi tırmalamaması için tırnaklarını kesebilirsiniz. Onu sakinleştirip, onun mutlu bir ruh haline girmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kedinizin banyo sırasında ekstra huysuz olmasına engel olmanız da mümkündür.

Banyo öncesinde tırnaklarını kestiğiniz kedinizin keyifli bir banyo geçirmesi için onunla banyo öncesinde oyunlar oynamayı deneyin. Biraz yorulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede banyo sırasında huysuzluk yapması riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kedilerde Banyo Sırasında Neler Yapılmalı?

Kediler nasıl yıkanmalı? Banyo sırasında kedinizin huysuz olması normaldir. Ancak yine de temizlenmesi önemlidir. Bu nedenle de kedinizin banyosu sırasında dikkat etmeniz gereken noktaları unutmadan onu temizlemeniz gerekir. Banyo sırasında şu adımlar izleyebilirsiniz: Banyo yaptırılacak suyun sıcaklığına bakılır. Su fazla sıcak ve fazla soğuk olmayacak şekilde ayarlanır. Kışın daha ılık suyun tercih edilmesi mümkündür. Ancak sıcak ve soğuk sular kedinizin cildine ve tüylerine zarar verebileceği için ılık su tercih etmek gerekir.

Kedinizin tüylerini ılık su ile elinizle ıslatın. Bu sayede tenine aniden tazyikli su değmemiş ve kediniz de ürkmemiş olur. Bu sırada kedinin kafasını ıslatmamanız öneririz. Kediniz kafası ıslanmadığı zaman kendini biraz daha rahat hisseder.

Kedi Şampuanı İle Kedinizin Güzel Kokmasını Sağlayın

Islanan tüylere kediler için özel olan şampuanı uygulayın. Bu uygulamayı kedinizin tüylerini yıpratmadan yapmanız önemlidir. Yumuşak ve dairesel hareketler ile kedinizin tüylerini köpürtün. Bu şampuanlar genellikle çok fazla köpürmez ve çok koku içeriğine sahip değillerdir.

Kedinizin patilerini, karın bölgesini, genital bölgesini, boyun bölgesini ve kuyruğunu dikkatli şekilde köpürtüp ılık su ile yavaş yavaş yıkayın.

Kedinizin tüm vücudunu köpüklerden arındırdıktan sonra kafasını da eliniz yardımıyla ıslatın. Bu sayede köpükler içinde kalmaz ve kedinizin su ile olan savaşı sonlara doğru daha alışılmış bir hal alır.

Kafasını ve yüzünü eliniz yardımıyla yıkadığınız kedinizin üşümemesi için yanınızda aldığınız havluya onu sarın ve iyice kurulayın.

Kediler Banyo Sırasında Agresif Olurlar

Bu şekilde anlatıldığı zaman elbette ki kedinizi yıkamak çok kolay görünebilmektedir. Ancak yine de kediler banyo sırasında agresif şekilde hareket edebilirler. Bu nedenle de banyo sırasında sizi tırmalamamaları için tırnaklarını banyodan önce kesmek yararlı olacaktır. Ayrıca banyo sırasında kedinizin tedirgin olmaması için yumuşak bir ses tonu ile konuşmanız ve onu sakinleştirmeye çalışmanız da önemlidir. Bağırmanız ya da sert tepki göstermeniz onun daha da agresif hale gelmesine neden olur.

Kedinizin banyosu sırasında su ya da köpük yutmaması için yüzünü ve baş bölgesini en son yıkamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca köpüklerden tamamen arındığından emin olmanız da önemlidir. Banyo sırasında kedinizin huysuz hareketleri onu temizlemenizi engeller. Ancak yine de onu sakinleştirmek için bir oyuncağını yanınıza alıp kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde banyo sırasında tüylerini temizlemek için kedi fırçasını kullanın. Dolaşan tüyleri bu tarak yardımıyla rahatlıkla ayırabilirsiniz. Ayrıca kedinizi yıkarken nazik olmanız ve tüylerine ya da derisine zarar vermemeniz önemli olduğu için yüzük, bileklik gibi takılarınızı çıkarmanız da daha iyi olacaktır. Ayrıca banyo alışkanlığı kazanması için kedinizi banyo sonrasında ödüllendirin. Onu bir sonraki banyoda daha az agresif yapar. Çünkü bunun iyi bir hareket olduğunu kavrayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap