Kediler Yıkanır mı? Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler yıkanır mı? Kedi yıkamak zorunlu ihtiyaçlar haricinde önerilen bir uygulama değildir. Kediler streril bir dile sahip hayvanlardır ve kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple zorunlu olmadıkça ilk defa kedi sahiplenme yapanlara tavsiye edilmez. Kedinizi yıkamak durumunda kaldığınızda ise en zor ısım banyonun ardından kedinizin tüylerini kurutmaktır. Kedilerin tüyleri sık ve ince olduğu için havluyla kurulamanız yetmez ve dipleri ıslak kalır. Ayrıca kediler kurutma makinelerinden de korkan canlılardır. Bu nedenle kedinizi kurutma makinesi ile kurutmak travmatik etkiye neden olabilir. Yavru kedi sahiplenme ile almanız gerekenler arasında onlar için özel satılan kedi havlularından edinebilirsiniz. Kedinizi sıcak ve güneşli günlerde yıkamayı tercih ederek gün sıcaklığı ile kurumalarını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kediniz kendisini yalayarak da tüylerini kurutacaktır.

Kediler Yıkanır mı? Kedinizin Yıkanmaya Hazırlık Süreci

Kedinizi hem psikolojik hem de fiziksel anlamda bu deneyime hazırlamalısınız. Aynı zamanda kendi güvenliğinizi de düşünmeyi ihmal etmemelisiniz. Kedinizin tırnaklarını keserek işleme başlayabilirsiniz. Çünkü kediler su ile karşılaştıklarında istemeden de olsa tırnakları ile size zarar verebilir. Fakat tırnaklarının kesilmesinden hoşlanmayan bir kediniz varsa bu işlemi banyodan 1-2 gün önce yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Tırnakları kesilen kedinizi tarayarak tüylerinde oluşan düğümlerden kurtulabilirsiniz. Ardından hem kediizi mutlu etmek hem de banyodan önce onu biraz yormak için oyun oynayabilirsiniz. Yüksek efor harcayacağı oyunları tercih ederek kedinizin banyo sırasında daha sakin kalmasını sağlayabilirsiniz. Kedinize banyo için ideal bir alan oluşturmalısınız. Kedinizin şampuanını yanınıza alarak, banyonun kapısını kapatmalısınız. Kediniz suyu gördüğü zaman heyecanlanıp koşmaya başlayabilir. Bu durum hem evin ıslanmasına hem de zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle zemine kaydırmaz paspaslardan koyabilirsiniz. Banyoda vakit geçirmesini sağlamak için en sevdiği oyuncağı banyoya koyabilirsiniz.

Kediler Nasıl Yıkanır?

Yıkanmaya alışkın olmayan ya da ilk defa yıkanacak kediler için duş başlığı kullanılması önerilmez. Çünkü suyun şiddetini ayarlayamadığınız da kediniz korkar ve yıkanmaktan çekinebilir. Plastik bir kaba ılık su doldurup tüylerini yavaşça elinizle ıslatabilirsiniz. Sakin bir ses tonu kullanarak ve onu nazikçe okşayarak sakin kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Kediniz aktif ve oyuncu bir kediyse göğüs tasması da kullanabilirsiniz. Kedinizi öncelikle boynundan aşağı doğru ıslatmalısınız. Şampuanından köpürtmeli ve tüylerine sürerken aynı zamanda masaj yapmalısınız. Kedinizin patilerini, kuyruğunu, karnını ve gövdesini iyice temizlemeli ve ardından durulamalısınız. En son kafa temizliğine geçebilirsiniz. Suyun kedinizin yüzüne doğrudan temas etmemesi gerekir. Temiz bir bezi ıslatıp kulaklarını, gözlerini, yanaklarını ve bıyıklarını nazikçe silebilirsiniz.

Kedi Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kediniz hasta, yaşlı ya da çok küçükse yıkamanız doğru bir tercih olmaz. Yıkamak zorundaysanız suyun sıcaklığını çok dikkatli ayarlamalısınız. Yıkandıktan sonra ise çok iyi şekilde kurulanmaları ve sıcak kalmaları önemlidir.
  • Kedi yıkamak sizin için zorlu geçebilir. Bu nedenle kedinizin sevdiği birinden yardım alabilirsiniz. Doğru kişiden yardım alırsanız kediniz daha rahat edecektir.
  • Kedinizin heyecanlandığında size de zarar verebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle banyo esnasında giydiğiniz kıyafeti özenle seçmeli ve tırnaklarının geçemeyeceği giysileri tercih etmelisiniz.
  • Kedi sahiplenme demek onların hassas canlılar olduğunu unutmamalısınız. Olara banyo olmaları için sert davranmamalısınız. Aksi halde zaten sudan korkan kediniz travmatik bir deneyim yaşayabilir. Kedinize anlayışlı davranmalı ve konforlu tutmalısınız. Kedinizin kendini güvende hissetmesi tek amacınız olmalıdır.
  • Yavru bir kedi sahiplendiyseniz ve onu düzenli olarak yıkamayı düşünüyorsanız, mümkün olan en erken dönmde su ile tanışması önemlidir. Böylece ilerleyen süreçte yaşanabilecek sıkıntılar engellenebilir.
  • Kedilere banyo yaptırılırken insanların kullandığı şampuanlar tercih edilmemelidir. İnsan şampuanları içerikleri ve pH değeri sebebiyle kedinizin cildinde reaksiyonlara neden olabilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap