Yavru Kedi Kuma Alıştırma Yolları

Yavru kedi kuma alıştırma biraz zor ve zaman alan bir durumdur. Kediler, doğaları gereği kum içerisinde vakit geçirmeyi ve rahatlamayı severler. Kedinize bir kedi tuvaleti aldığınızda mutlaka evinizin herhangi bir yerine değil kumuna tuvaletini yapmayı seçecektir. Kediyi kuma alıştırma sizin de yardımlarınız sayesinde hız kazanacak bir alışkanlık. Yavru kediyi kuma alıştırma aşamasını başarılı gerçekleştirdiğinizde kısa sürede bu alışkanlığını kazacaktır. Kedinize kum kabında ne yapılacağını öğretmenize gerek kalmayacaktır. Kediniz içgüdüsel olarak kum kabı içerisinde yapacaklarını bilecektir. Sizin göreviniz kedinizin tuvaleti kolay ulaşabileceği bir alana koymaktır. Ayrıca kedi kumunu her zaman temiz tutmanız sizin yararınıza da olacaktır.

Yavru Kedi Kuma Alıştırma: Kedi Kumu Seçimi

Kediyi kuma alıştırma için kum seçiminizi doğru yapmalısınız. Seçim yapabileceğiniz birçok kum çeşidi bulunmaktadır. Kedinizin seveceği ve rahat edeceği kumu bulmak kolay olmaz. Deneme yanılma yöntemleri ve kedinizin tepkilerine göre seçimlerde bulunabilirsiniz. Seçeceğiniz kum toz miktarı sebebiyle kedinizin akciğerlerini tahriş eder. Mümkün olduğunda tozlanmayan kumlar seçmeniz faydalı olacaktır. Dikkat etmeniz diğer konular ise;

 • Kokusuz bir kum seçmeniz kediniz için daha iyi olabilir. Kediler kokulu ve parfümlü kumlardan hoşlanmaz. Hatta koku çok kuvvetliyse kumu kullanmak istemeyebilir. Bu durum kediyi kuma alıştırma süresini uzatacaktır. Ayrıca bazı keskin kokular kedinizin burnunu ve gözlerini tahriş edebilir. Solunum problemlerine yatkın kediler bu durum karşısında kolayca hastalanır.
 • Elekli kürekler ile temizlenmeye yatkın kumlar seçmelisiniz. Bu sayede kedinizin çiş ve kakasını temizlemek daha kolay olacaktır.
 • Devamlı ulaşabileceğiniz bir kum tercih etmelisiniz. Kediler bazen kumuna alışabilir ve istemediği kum kullanıldığında rahatsız olur. Yani kediniz kumunu seçebilir. Bu nedenle kumunuza kolayca ulaşabilmeniz önemlidir.
 • Yavru kediniz için topaklaşan kum kullanmanız şart değildir. Çünkü yavru kediler oldukça meraklı olduğu için kum yiyebilir. Topaklanan kumlar ise kedinizin bağırsaklarına yapışabilir. Fakat yetişkin kedilerde ise topaklanan kum oldukça fayda sağlar. Topaklaşan kum sayesinde kedinizin tuvalet kabını rahatça temizleyebilirsiniz ve kum kullanım süresini uzatabilirsiniz. Ayrıca bu sayede kedinizin dışkı kokusunu da almamış olursunuz.
 • Kedinizi kum eğitimine alıştırırken kedinizin ayaklarına yapışan kumların eve dağılmasını önlemek için özel üretilmiş kedi paspaslarından edinmelisiniz.

Kedi Kumu Seçimi: Hangi Kedi Kumu Daha İyi

Yavru Kedi Kuma Nasıl Alıştırılır?

 • Yavru kediyi kuma alıştırma konusunda ilk yapmanız gereken, kediniz eve gelir gelmez onu kumun kokusuna ve hissine alıştırmalısınız. Bu nedenle kedinizi öncelikle kum kabına koymalısınız. Tuvaletini hemen yapmaya başlamasa da kum kabını tanıması iyi olacaktır. Mama yedikten ve su içtikten sonra kedinizi nazikçe kum kabına bırakmalı ve vakit geçirmesini sağlamalısınız. Bazı kediler kum kabının amacını hızlıca anlayıp tuvaletini yapmaya başlar.
 • Kedilerin patisini kullanarak kumu eşeleme hareketini göstermek bilinenin aksine yanlış bir harekettir. Bu hareket kedinizin korkmasına ve kumdan uzaklaşmasına sebep olur.
 • Kediniz kumu kullandıkça ve alıştıkça yumuşak bir ses tonuyla övmeyi denemelisiniz. Kum kabının içerisindeyken kedinizi eğitmeye çalışmak ona ceza gibi gelir.
 • Yavru kediniz kum kabı dışında başka bir alana tuvaletini yaptığında o alanı koklamasına izin vermelisiniz. Ardından onu kum kabına taşıyabilirsiniz. Böylece tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenir.
 • Kedinizi cezalandırmak için ona bağırmayın ve vurmayın. Bu hareket kedinizin sadece korkmasına sebep olacaktır ve tuvalet eğitimi vermeniz zorlaşacaktır.
 • Evinizde yeterince kum kabı olduğundan emin olmalısınız. Bir yavru kediniz için iki kum kabı bulundurmak özellikle eğitim aşamasında fayda sağlar.

Kedi Kumunu Kaç Günde Bir Temizlemelisiniz?

Kediyi kuma alıştırma sürecinde sizin de üzerinize düşen sorumluluklar bulunmaktadır. Kediler kirli kokan ve pis kumları kullanmaktan hoşlanmazlar. Siz ne kadar tuvalet eğitimini vermiş olsanız da kullanacakları pis kumlar tuvalet alışkanlıklarını değiştirmektedir. Kumu temiz olmadığı takdirde kediniz evinizde ki halı ve benzeri temiz yerlere tuvaletlerini yapmayı tercih eder. Kedinizin kumunu en fazla üç haftada bir tamamen boşaltmalı ve kabını yıkamalısınız. Elekli küreği kullanarak her gün kum üzerinde ki dışkıları temizlemelisiniz. Kediyi kuma alıştırma konusunda ilk birkaç hafta kedinizin kumunda bir iki parça dışkı bırakabilirsiniz. Bu sayede kediniz kum kabını ne için kullandığını hatırlayacaktır.

Kedinizin Tuvalet Alışkanlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kediler tuvalet kaplarının göz önünde olmasından hoşlanmazlar. Tuvalet kaplarını evin gözden uzak bir köşesine konumlandırmalısınız. Hatta kapalı tuvaletler seçmeniz kediniz için çok daha rahat olacaktır.

Yavru kedilere ilk tuvalet eğitimini genellikle anneleri vermektedir. Bu yüzden yavru bir kedi sahipleniyorsanız vakit kaybetmeden tuvalet eğitimini kendiniz vermelisiniz. Kediler bazen kumları dışında başka yerlere de tuvaletlerini yapabilirler. Bu alana kokusunu bırakarak tekrar tekrar aynı işlemi gerçekleştirmek isteyebilirler. Bu gibi durumlarda onları tekrar kuma alıştırmak için yöntemler geliştirmelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap