Kedi Diyeti Nasıl Yapılır? Kedi Zayıflatma Teknikleri

Kedi diyeti, kilolu kedilerini diyete sokmak isteyen her evcil hayvan sahibi için zor anlardır. Her kediye, ona özel tasarlanmış ve özel ihtiyaçlarını karşılayacak bir kedi diyeti oluşturmak önemlidir. Kedi diyeti yaş, kilo, cinsiyet ve sağlık durumlarına göre şekillenebilmektedir. Kedinizin kabarık ve kilolu olması size sevimli gelebilir. Fakat kedilerin sağlık durumu için kedilerin ideal kilolarını korumaları gerekir. Fazla kilo özellikle kediler yaşlandıkça çeşitli sağlık durumlarını beraberinde getirecektir ve yaşam kalitesini düşürecektir. Kedinizin sağlıklı bir yaşam tarzına başlaması için ona yardımcı olmalı ve desteklemelisiniz. 2019’da ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin %59’u obeziteye yakalanmıştır ve bu oran gün geçtikçe artmaktadır.

Kedi Diyeti Nasıl Yapılır? Kedi Zayıflatma Teknikleri

Bir ev kedisinde 3.5 ila 4.5 kg arası normal karşılanmaktadır. Fakat bu kilonun üzerine çıkan kedinizin bir veteriner hekimi ziyaret etmesi faydalı olacaktır. Kilo kaybı ya da alımı tiroid ve diyabet gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği için öncelikle bu endişeleri ortadan kaldırmak gereklidir.

Kedilerin kilo almasında ki en büyük sebep aşırı mama yemeleridir. Kedinizin yemeğini ölçerek fazla yiyecek yemediğinden emin olabilirsiniz. Bir fincan kuru kedi maması ortalama 300 kaloriye sahiptir 8 kiloluk bir kedi günde aşağı yukarı 4/5 fincan kuru kedi maması ya da her gün 180 gram yaş mama alıyor olmalıdır. Kedinizin kedi diyeti şartlarında iki ayrı öğüne sahip olması gerekir. Yani her öğünde yarım fincan kuru mama ve ortalama 90 gram yaş mama yemesi gerekir. Kedinizin sınırsız yemek yeme hakkını elinden almalısınız. Yemeğini 15 dakika bekletiyor ve yemiyorsa önünden alabilirsiniz. Açlık hissettiğinde gelip sizden mamasını isteyecektir. Böylece kedinizin ne kadar yediğini her zaman bileceksiniz.

Kedilerinizi kedi diyeti sürecinde sudan mahrum etmemelisiniz. Kediler tıpkı insanlar gibi susadıklarında açlıklarını hisseder ve yemek yerler. Kedinin suya kolayca erişmesi yemek yemesini engelleyecektir. Vücutları gerekli neme ulaştığında daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı için hazır olacaklardır.

Kedinizin kilo kontrolünü sağlaması için diyet mamalar seçebilirsiniz. Yaş mamalar daha fazla kalori almasını sağlayacağı için memnun hissetmek adına her zaman daha fazla tüketilecektir. Bu sebeple kuru mama ile ıslak mamayı eşit miktarda tüketebilirler.

Kedinize Egzersiz Yaptırın

Kediniz kilosu itibariyle oyun oynamakta zorluk çekiyor olabilir. Fakat aşamalar halinde kedinizin günlük rutinine egzersiz yapmayı eklemelisiniz. Kediniz kedi diyeti haricinde egzersiz yaparak vücudunda ki fazla kalorileri yakabilmektedir. Kedinizi aktifleştirmek ve bu şekilde devam ettirmek için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Evinizde ki çeşitli oyuncak ve oyun alanı düzenlemeleri ile kedinizi aktifleşmeye teşvik edebilirsiniz. Lazer oyuncaklar kedinizin hareket etmesi için işe yarayabilmektedir. Kedinizin merakını uyandırmak amacıyla karmaşık kedi oyuncakları seçebilirsiniz. Kedinize bir tırmanma ağacı satın alabilirsiniz. Atlayıp zıplayabileceği basamaklı alanlar ve yalnızken oynayabileceği oyuncaklar edinebilirsiniz. Kedinizin bir nesne ile oynaması mamasına ulaşmak için ve doğal avlanma içgüdülerini canlı tutacağı oyuncaklar olabilir. Günde iki dakikalık ikişer oyun seansları ile fazla kilolu kediler için bir başlangıç sayılabilir. Kediniz hareket kabiliyetini arttırdıkça bu seansları uzatabilirsiniz.

Kedinizi daha sık dışarı çıkararak hem hareket etmesini sağlayabilir hem de onu keyiflendirebilirsiniz. Fakat dışarıda kendine bir av bularak verdiği kalori miktarını tekrar almamasına dikkat etmelisiniz. Kedinizin beslenmesi için belirli mesafeleri aşmasını sağlayarak yemek alanına giderken bile kalori harcamasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerde Hızlı Kilo Verme

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de hızlı kilo vermek sağlıklı değildir. Kilo verme yavaş ve kararlı devam etmelidir. Aksi durumda kediniz kilo verme aşamasında kas dokusundan kayıplar yaşayabilir. Kedinizin haftada bir kilodan daha fazla kilo kaybetmesi asla normal karşılanmamalıdır. Beslenme programını değiştirmeyi denemelisiniz.

Kedilerde Kilonun Korunması

Kediniz kedi diyeti uygulamasının ardından sağlıklı bir kiloya ulaşsa da bu kilonun korunması da kilo vermek kadar önemlidir. Kedinizin sağlıklı bir yaşam tarzına devam etmesi ve eski kilosuna geri dönmemesi için ona destek olmalısınız. Bunun için kedinizi altı ayda bir tartmalı ve normal kilosunun üzerine çıkmışsa harekete geçmelisiniz. Beslenme yönteminizi ve diyetinizi veteriner hekiminize danışarak değiştirmelisiniz. Kedinizi tartarken her zaman aynı tartıyı kullanmaya özen göstermelisiniz. Doğru uygulanan kilo verdirme ve diyet programı ile kedinizin daha sağlıklı ve mutlu hissettiğine şahit olacaksınız. Her kilo verdirme programına başlamadan önce veteriner hekiminizin onayını almayı unutmamalısınız. Mutlaka uygun beslenme hakkında önerilerde bulunacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap