Kedilerde Diş Kaşıntısı Neden Olur?

Kedilerde diş kaşıntısı için ne yapılması gerektiği birçok kişi tarafından bilinmezken, bazıları için de merak konusu haline gelmiştir.

Kedilerde diş kaşıntısı kedileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kedilerin dişleri genellikle küçük yaşta kaşınır. Doğumdan sonraki dönemde diş oluşumu sebebiyle oluşan kaşıntılar belirli bir dönem sonra azalarak geçer.

Fakat bazı durumlarda yetişkin kedilerde de diş kaşıntısı ile karşılaşılır. Önemli olan bu durumlarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini bilmektir.

Kedilerde Diş Kaşınma Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde diş kaşınma sebepleri arasında en yaygın olarak bilinen, kedilerin diş çıkarmalarıdır. Kediler doğduktan yaklaşık 15 gün sonra dişleri çıkmaya başlar. Bu dişler süt dişleridir ve belirli bir zaman sonra bu süt dişler dökülmeye başlar.

Kedi sahipleri bu süt dişlerin döküldüğünü anlamazlar. Süt dişleri dökülürken kedilerde, ağızdan yiyecek düşürme gibi durumlar meydana gelebilir. Dökülen süt dişlerinin yerine çıkacak olan kalıcı dişler, kaşıntıya sebep olur. Hatta bazı durumlarda sadece kaşıntı yapmakla kalmayıp, halsizlik ve ateşlenmeye de yol açar.

Kediler bu durumlarda dişlerdeki kaşıntıyı önlemek için her buldukları nesneyi ağızlarına götürerek ısırmak isterler. Bu durum onlar için tehlikeli bir hal alır. Bu dönemde kedi sahipleri özellikle kedilerini gözlemlemelidir.

Kediler sadece nesneleri değil, sahiplerinin parmaklarını da ağızlarına götürerek ısırmak isterler. Bu kendilerince geliştirdikleri bir diş kaşıma yöntemidir ve can yakmaz.

Kedilerde Diş Kaşınması Nasıl Geçer?

Kedide diş kaşınmasının geçmesi için, yapılması gereken şeyler kısıtlıdır. Çünkü kedilerdeki diş kaşınma durumları çok uzun sürmez.

Kedilerde diş kaşınmasını gidermek için aşağıdaki yöntemler izlenebilir;

  • Ona çok yumuşak olmayan oyuncaklar alarak diş kaşımalarına yardımcı olmak, onlar için büyük bir keyif verir. Sert plastikten yapılmış oyuncaklar tercih edilebilir.
  • Kediler sert şeyleri kemirmekten çok hoşlanır. Ona sevdiği sert yiyeceklerden yedirmek, dişlerindeki kaşıntının geçmesini sağlar.
  • Piyasada satılan kedilerin diş kaşımalarına yardımcı olacak olan dondurabilen eşyalar, kedinizin diş kaşıması için uzun süreli kullanılacak eşyalar arasında yer alır. Bu eşyalar buzluğa atılıp dondurularak kullanılır.

Diş Mendilleri ve Diş Pedleri Ne İşe Yarar?

Diş pedi ve mendillerinin kullanım alanları, genellikle yavru kedilerin ağız hijyenini sağlamaktır. Çünkü diş fırçası kullanmak yavru kedilerin hoşuna gitmez. Bu sadece yavru kediler için değil, bazı yetişkin kediler için de bu şekildedir.

Kediler diş fırçası kullanımına karşı geldikleri zaman, devreye diş mendilleri ve diş petleri girer. Bu mendiller dişlerde oluşacak olan plakların, diş yüzeyinden silinerek oluşmasını engeller. Dişlerde çok derin bir temizlik yapmasalar da, kedilerdeki ağız hijyeninin korunmasına yardımcı olurlar.

Bu ürünler günlük olarak kullanılır ve atılır. Kedilerde diş kaşıma için de bu tek kullanımlık ürünler tercih edilebilir.

Tabi ki diş fırçası kullanımının önemi ve yeri çok daha büyüktür. Diş fırçası kullanılabilen kediler için bu ürünler kullanılmamalı ve kediler bu ürünlere alıştırılmamalıdır. Yoksa diş fırçası kullanımını ret ederler.

Kediler İçin Diş Kaşıma Oyuncakları Var Mı?

Kediler için diş kaşıma oyuncakları, piyasada çok fazla bulunan ürünlerin başında gelir. Bu ürünlerin satışı genellikle petshoplarda yapılır. Ürün satışı yapan veteriner klinikleri de vardır.

Bu oyuncakların bu tarz yerlerden alınması çok sağlıklıdır. Çünkü dışarıdan alınan ürünler, hayvanlara zarar verici maddelerle kaplı olabilir. Hatta direk olarak zararlı maddelerden üretilmiş olanları da var.

Bu ürünler kedilerin diş kaşıma sorununa çözüm olurken, farklı sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenden dolayı bu oyuncakların herhangi bir yerden alınmaları önerilmez.

Oyuncaklar sertlik ve yumuşaklık açısından farklılık gösterir. Genellikle yetişkin kedilerde sert oyuncaklar tercih edilirken, yavru kedilerde daha yumuşak olanları tercih edilir.   

Kedilerde Diş Kaşıntısını Gideren Ürünler Nelerdir?

Kedilerin diş kaşıntısı ürünleri, genelde jel olarak karşımıza çıkar. Bu jeller diş etlerini rahatlatarak, diş kaşınmalarını en aza indirir. Kedilerde diş kaşıma çok basit gibi gözükse de, bu onlar için öyle değildir.

Kedilerin diş kaşıma dönemleri aslında en hassas oldukları dönemdir. Bu dönemde bu jellerin yanı sıra, bitkisel tabletler ve sert kemiklerde kullanılabilir.

Bitkisel tabletleri kedilerin yedikleri mamanın içerisine karıştırarak, farkında olmadan yemeleri sağlanır. Aksi halde kediler bu tarz ürünleri pek sevmezler. Aslında bu ürünler kuru mamanın içerisinde anlaşılır ve pek tercih edilmez. Böyle durumlarda, bu gibi ürünler yaş mamaya karıştırılarak verilirse daha etkili olur.

Çok bilinen bir yöntem olmasa da kediler diş kaşımak için yünleri ve ipleri de kullanmaktadır. Bunları ısırarak dişlerinin arasına girmelerini sağlarlar. Böylece dişlerinde oluşan diş kaşıntıları giderilmiş olur. Bu yöntem fazla bilinmese de kediler için en sevilen yöntemdir.

Kediler için genellikle geçmeyen diş kaşıntısı yoktur. Kedilerde diş kaşıntısı geçmediği ve onları rahatsız ettiği taktirde bir veteriner kliniği ziyaret edilerek, çözüm yolları aranmalıdır. Yoksa bu durum kediler için büyük bir eziyet haline dönebilir.

Ayrıca Bakınız: Kedi Eve İşiyor, Ne Yapmalıyım?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap